Vlada se je na današnji dopisni seji opredelila do mnenja državnega sveta k predlogu proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti. Na očitek svetnikov, da proračuna ne zagotavljata primernega financiranja lokalne samouprave, je odgovorila, da je z dopolnilom vanju zapisala višino povprečnine, kot je bila dogovorjena z občinskimi združenji.
Državni svetniki so predlog proračunov obravnavali na seji 13. novembra in ju niso podprli. Kot so takrat sporočili, ne zagotavljata primernega financiranja lokalne samouprave, ki je glavnega pomena za učinkovito izvajanje zakonskih nalog občin, uresničevanje razvojnih projektov in financiranje sanacije naravnih nesreč.
Opozorili so tudi na manjkajoča sredstva za prestrukturiranje savinjsko-šaleške premogovne regije, preveč optimistično načrtovane proračunske prihodke in zmanjševanje investicij.
To mnenje je vlada obravnavala na današnji dopisni seji. Spomnila je, da je na podlagi podpisanega dogovora s Skupnostjo občin Slovenije in Združenjem mestnih občin Slovenije z dopolnilom v predlog zakona o izvrševanju proračunov vnesla dogovorjeno povprečnino za proračunski leti 2025 (771,33 evra) in 2026 (775,29 evra). Hkrati bodo občine na podlagi zakona prejele sredstva iz naslova dohodnine za zmanjšanje objektivnih razlik, ki vplivajo na njihove prihodke. Za leto 2025 bodo ta sredstva znašala približno 48 milijonov evrov.
Glede prestrukturiranja savinjsko-šaleške premogovne regije je pojasnila, da končna rešitev zaradi številnih odprtih vprašanj in potencialnih vplivov zaenkrat še ni bila sprejeta oz. še pripravlja. Za prestrukturiranje regije je sicer namenjenih 185 milijonov evrov, izvajajo se ukrepi za pravičen prehod, v pripravi pa so tudi trije zakoni v okviru resornih ministrstev, ki usklajujejo vsebine in pripravljajo finančno vzdržne ukrepe, je zapisala vlada.
Glede pričakovanj o ustrezni pomoči države gospodarstvu in zagotavljanju sredstev za ukrep skrajšanega delovnega časa pa je državnemu svetu pojasnila, da je v pripravi predlog zakona o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bo omogočal odreditev dela s skrajšanim delovnim časom ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo.
Vlada se je opredelila tudi do vloženih dopolnil k predlogom proračunov za leti 2025 in 2026. Potrdila je le dva, nanašata pa se na povečanje sredstev za štipendije za pedagoške poklice in zagotavljanje sredstev za pripravljalna dela pri reševanju prostorske problematike Onkološkega inštituta Ljubljana v letu 2025.
DZ bo proračuna za prihodnji dve leti sprejemal na redni novembrski seji, ki se je začela danes.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!