Preiskovalna komisija, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, ugotavlja, da "smo bili v času vlade Janeza Janše priča hudim zlorabam in pretakanju davkoplačevalskega denarja ter denarja državnih podjetij v strankarska glasila", je poudarila predsednica komisije Tamara Vonta. Komisija bo predlagala tudi spremembe zakonodaje, ki bi takšne prakse v prihodnje onemogočile.
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, je prejšnji teden zaslišala direktorja Nova24TV Borisa Tomašiča in nekdanjega direktorja Novih obzorij, ki izdajajo Demokracijo, Jožeta Biščaka.
“Gre za tako imenovane medije, strankarska glasila, ki so pod očitnim nadzorom stranke SDS. To lahko vsak vidi po vsebini. Ta je bila med letoma 2020 in 2022 naklonjena izključno vladi Janeza Janše. Napadala pa je njene politične in druge nasprotnike, tudi z lažnivimi obtožbami,” je povedala predsednica preiskovalne komisije Tamara Vonta. Poudarila je, da imamo v Sloveniji svobodo in pluralnost medijev, politika pa se v njihovo delovanje ne sme vtikati.
“V tem primeru je sporno, od kod so prišli finančni viri za delovanje teh strankarskih medijev. Po zamenjavi oblasti leta 2020 se je na televiziji Nova24TV izdatno povečalo oglaševanje. Podatki kažejo, da je večina teh dodatnih finančnih virov prišla od javnih proračunskih porabnikov in državnih podjetij. Tega ni mogoče pojasniti nikakor drugače kot s tem, da je politika vplivala na državna podjetja kot največje oglaševalce,” je rekla Vonta.
Preiskovalna komisija je ugotovila tudi, da je takoj po zamenjavi oblasti Telekom začel Nova24TV plačevati visoko nadomestilo za predvajanje. “Precej višje, kot bi ji po nekih objektivnih kriterijih pripadalo,” je pripomnila Vonta in dodala, da je Telekom plačevanje pred letom 2020 vztrajno zavračal. “Nova24TV si je zagotovila velik del letnega proračuna, ki so ga prej z nepojasnjenimi nakazili iz Madžarske polnili oligarhi, povezani z Viktorjem Orbanom, prijateljem Janeza Janše.”
Podjetja, ki ne obstajajo, strankarskim glasilom nakazala več kot 100.000 evrov
V tem obdobju so strankarska glasila po besedah Vonte prejela tudi visoka denarna nadomestila podjetij, ki nimajo zaposlenih, spletne strani ali kontakta. “Kljub temu so se ta podjetja v času prejšnje vlade odločila, da bodo množično zakupila oglase v strankarskih glasilih. Na videz podjetja niso povezana, a je vsem skupno, da se napajajo z denarjem podjetja, ki ima koncesijo za urejanje voda. Prejšnja vlada se je odločila, da bo enormno zvišala javna sredstva, namenjena za to,” je rekla predsednica komisije.
Ta podjetja so strankarskim glasilom nakazala več kot 100.000 evrov, je povedala Vonta. Poslanka Gibanja Svoboda je primerjala, da toliko znaša proračun za oglaševanje največjih podjetij.
“Z vsemi temi ugotovitvami smo prejšnji teden poskušali soočiti tedanje odgovorne osebe Nova24 in Demokracije. Namesto pojasnil in argumentov smo dobili norčevanje, žalitve in izgubo spomina,” je dejala Vonta.
Poudarila je, da preiskovalna komisija ni bila ustanovljena, da bi preiskovala medije, kritične do trenutne oblasti. “Naša komisija preiskuje zlorabo javnega denarja in vpletenost politike v to. Naše ugotovitve so več kot potrdile, da smo bili v času Janševe vlade priča hudim zlorabam in pretakanju davkoplačevalskega denarja ter denarja državnih podjetij v strankarska glasila.”
Napovedala je, da bo komisija kljub številnim političnim in drugim pritiskom ter osebnim diskreditacijam delo nadaljevala. Do poletja bo preiskovalna komisija pripravila še eno vmesno poročilo, v katerem bodo zaobjeli nove ugotovitve in oglaševanje t. i. vodnih podjetij. Pred kratkim so razširili tudi predmet preiskovalne komisije, saj so indice za takšno delovanje našli tudi pri strankah, ki sta jih vodila Zdravko Počivalšek in Aleksandra Pivec. Komisija pa bo pripravila tudi priporočila za spremembo zakonodaje, ki bi onemogočila takšne posle.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje