Kljub porastu gripe je cepljenje še vedno smiselno, saj vrh obolevanja pričakujemo v naslednjih tednih, pravijo na NIJZ. Vsem prebivalcem, ki se v tej sezoni še niso cepili, svetujejo, naj to storijo čim prej, saj traja nekaj časa, da se v telesu vzpostavi zaščita.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu, da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.
Gripa je Evropi in Sloveniji v porastu od božično-novoletnih praznikov. Prevladuje kroženje virusov influence tipa A, primeri gripe pa se pojavljajo po vsej državi, so zapisali v sporočilu za javnost.
Nacionalna koordinatorica za cepljenje Marta Grgič Vitek z NIJZ poudarja, da je “kljub porastu gripe cepljenje proti gripi še vedno smiselno, saj vrh obolevanja pričakujemo v naslednjih tednih – proti koncu januarja oziroma v začetku februarja”. Vsem prebivalcem, ki se v tej sezoni še niso cepili, svetuje, naj to storijo čim prej, saj po cepljenju traja še nekaj časa, da se v telesu vzpostavi zaščita.
Na NIJZ izpostavljajo, da je cepljenje najboljša zaščita proti gripi, predvsem pred težkim potekom, ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje. Cepljenje proti gripi je brezplačno za vse osebe z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, opraviti pa ga je treba vsako leto.
Zlasti za ranljive
Gripa pri mladih brez kroničnih bolezni večinoma poteka z nekajdnevno vročino, znaki obolenja dihal ter bolečinami v mišicah in sklepih, pri ranljivih skupinah prebivalstva pa lahko poteka težje, s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. Pri kroničnih bolnikih lahko pride tudi do poslabšanja osnovne bolezni.
Cepljenje zlasti priporočajo skupinam, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni. To so osebe, stare več kot 65 let, kronični bolniki, osebe z izrazito povečano telesno težo, majhni otroci (od 6 do 23 mesecev starosti) in nosečnice.
Precepljenost proti gripi je sicer v Sloveniji nizka. Doslej se je v sezoni 2024/2025 proti gripi cepilo več kot 117.000 prebivalcev Slovenije, kar je 5,5 odstotka prebivalstva. Najvišji delež cepljenih je med starejšimi od 80 let, in sicer skoraj 20 odstotkov. “Žal je to daleč od priporočila Svetovne zdravstvene organizacije, da se proti gripi cepi vsaj 75 odstotkov starejših odraslih,” so še zapisali na NIJZ.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje