"To je bilo le nekaj zgodb. Le nekaj od tisočih, ki se vsakodnevno dogajajo v Gazi. Vsi žal nimajo glasu ali socialnih omrežij, vseh nismo mogli in jih nikoli ne bomo slišali," so povedali predstavniki Amnesty International, preden so na Trgu republike pozvali k trajnemu premirju in minuti molka za vse žrtve grozodejstev, ki se iz dneva v dan dogajajo v Gazi.
Slovenski Amnesty International se je v ponedeljek s solidarnostno akcijo za premirje spomnil na žrtve izraelsko-palestinskega konflikta. “Spat smo šli leta 2023 in se zbudili v letu 1948,” je pričevanje enega od preživelih prebrala članica organizacije.
“Skušamo umakniti trupla, kar je ostalo od njih, trupla otrok z našimi lastnimi rokami. Buldožerji ne morejo do sem, da bi umaknili ruševine. Tu sem že tri dni po bombardiranju, ubitih je bilo 19 članov in članic moje družine, do zdaj sem našel le truplo snahe in sinovo ramo.”
Več zgodbam lahko prisluhnete v videoposnetku.
Izraelske oblasti, Hamas in druge oborožene skupine se morajo zavedati, da imajo tudi vojne pravila in da ni opravičila za ciljanje civilnega prebivalstva, šol, begunskih taborišč, bolnišnic, za jemanje talcev in nesorazmerne napade, so bili jasni. To so vojni zločini, za katere mora Izrael odgovarjati: “Kolektivno kaznovanje palestinskega prebivalstva je kršitev mednarodnega prava. Pred očmi celega sveta se dogaja zdaj, v obliki popolne blokade Gaze pa že 16 let.”
Mednarodno skupnost, Združene narode in Evropsko unijo so pozvali k zaščiti civilistov in ne ignoriranju zločinov, kakor po njihovem mnenju počne sedaj. “In ne pozabimo, vso to neizmerno trpljenje civilnega prebivalstva omogoča tudi orožje in oprema, ki ga dobavljajo druge države.” Mednarodno skupnost so zato pozvali, naj naloži embargo vsem stranem v konfliktu, saj se dogajajo hude kršitve mednarodnega prava. “Dovolj je prelivanja nedolžne krvi. Zahtevamo trajno premirje,” je končno sporočilo nevladnikov povzela direktorica Amnesty International Slovenije Nataša Posel.
Od začetka vojne v začetku oktobra je bilo v izraelskih napadih na Gazo ubitih več kot 15.000 ljudi, med njimi več kot 6.000 otrok, še na tisoče ljudi je bilo ranjenih, v napadih Hamasa in drugih oboroženih skupin na Izrael pa je bilo ubitih več kot 1.200 ljudi.