Vse več košaric za Karla Erjavca. Kdo se mu bo sploh pridružil v novi stranki?

Slovenija 29. Okt 202417:35 21 komentarjev
Karl Erjavec (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Mesec dni pred napovedano politično vrnitvijo Karla Erjavca še ni jasno, kdo bodo člani njegove nove stranke. Nekdanji gospodarski minister Metod Dragonja, ki ga nekdanji predsednik Desusa najglasneje omenja med svojimi političnimi sopotniki, je za N1 dejal, da Erjavcu ni še ničesar obljubil in da nima velikega motiva, da bi se spet politično aktiviral. Ali bosta sprejela Erjavčevo vabilo v novo stranko, prav tako ne razkrivata nekdanji notranji minister Dragutin Mate in bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, se pa od njegovega projekta že distancirata bivši guverner Banke Slovenije France Arhar in ekonomist Jože P. Damijan. "Gospod Erjavec me je prosil, če mu lahko pripravim nabor ukrepov, ki bi bili potrebni za spodbujanje razvoja Slovenije. To pa z veseljem posredujem komurkoli," nam je pojasnil Damijan. Kaj na to pravi Erjavec?

Nekdanji dolgoletni predsednik Desusa in šestkratni minister Karl Erjavec ustanovni kongres svoje nove stranke Zaupanje napoveduje 27. novembra. Zbiranje 200 podpisov, ki so potrebni za njeno ustanovitev, je v sklepni fazi, je za N1 dejal Erjavec, ki pri svojem novem projektu stavi na izkušene politične obraze.

A mesec dni pred njegovo napovedano politično vrnitvijo še ni popolnoma jasno, na katera imena lahko računa Erjavec. Čeprav zatrjuje, da bodo v njegovi novi stranki sodelovali tudi nekdanji gospodarski minister Metod Dragonja, bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, nekdanji notranji minister Dragutin Mate, bivša okoljska ministrica Irena Majcen ter nekdanji predsednik KPK Boris Štefanec, pa marsikdo njegove ponudbe še ni sprejel.

Dragonja: Erjavcu sem povedal, da ne grem v vsako ekipo

“Gospod Erjavec me je povabil na pogovor, jaz pa sem mu prisluhnil in rekel, da naj mi sporoči, kdo bodo ključne osebnosti te nove stranke in kakšen program pripravlja. Jasno sem mu tudi povedal, da ne grem v vsako ekipo,” nam je povedal Metod Dragonja. Ob tem je dodal, da Erjavcu ni še ničesar obljubil in da bo o njegovi ponudbi razmislil. “Moram pa reči, da tudi zaradi osebnih razlogov nimam prav velikega motiva, da bi se spet aktiviral v politiki,” pravi bivši gospodarski minister.

Da še ni sprejel povabila v novo stranko in da bo o tem še razmislil, poudarja tudi Dragutin Mate. “Z gospodom Erjavcem se pogovarjamo, tega ne morem zanikati. Kako se bom odločil, pa bo znano do konca novembra,” je za N1 dejal nekdanji notranji minister in bivši poslanec SDS, ki je iz stranke Janeza Janše izstopil leta 2016. Da je dobila povabilo Erjavca, je potrdila tudi bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, ki pa ni želela pojasniti, ali se bo pridružila njegovemu novemu projektu.

Erjavec pa zatrjuje, da se je z Dragonjo, Matejem in s Kozlovič že dogovoril za sodelovanje v novi stranki. “Seveda pa ne izključujem možnosti, da bo kdo na koncu rekel, da je ta projekt zanj preveč naporen oziroma zahteven. To se vedno lahko zgodi. Nekateri nočejo nazaj v politiko, drugi pa bi si to želeli, vendar tega ne morejo storiti zaradi osebnih ali družinskih razlogov,” je poudaril Erjavec.

Metod Dragonja
Metod Dragonja (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Damijan: To z veseljem posredujem vsakomur

Od njegovega novega političnega projekta pa se distancirata tudi nekdanji guverner Banke Slovenije France Arhar in ekonomist Jože P. Damijan, ki naj bi po navedbah Erjavca pripravljala program nove stranke. “To so samo izjave gospoda Erjavca. Enkrat sva se videla, ker se poznava. Zaenkrat ni nič na tem,” pravi France Arhar in dodaja, da se ne namerava pridružiti stranki, ki jo ustanavlja Erjavec.

Da navedbe o njegovem sodelovanju z Erjavcem in njegovo novo stranko niso povsem točne, pojasnjuje tudi Jože P. Damijan. “Gospod Erjavec me je prosil, če mu lahko pripravim nabor ukrepov, ki bi bili potrebni za spodbujanje razvoja Slovenije. To pa z veseljem posredujem komurkoli,” nam je pojasnil.

A Erjavec nad morebitnim sodelovanjem z Arharjem in Damijanom očitno še ni obupal: “Pogovori še potekajo, gre pa tukaj bolj za neko strokovno sodelovanje. Vsaka resna stranka, ki hoče imeti resen program, potrebuje strokovnjake. Ne pričakujemo pa, da bi bila onadva glavna obraza naše stranke. Zelo sem vesel, da je gospod Damijan pripravil ta nabor ukrepov. Nič pa nas ne moti, če bi to naredil še za koga drugega.”

Jože P. Damijan (Foto: Žiga Živulović Jr. /Bobo)

Štefanec in Majcen prikimala Erjavcu, Grošelj in Korče ne

Erjavec, ki je v času prejšnje Janševe vlade kot kandidat leve opozicije neuspešno naskakoval premierski stolček, si je v svojih vrstah želel tudi bivšega evropskega poslanca Klemna Grošlja in nekdanjo poslanko LMŠ Jerco Korče. “Pogovarjala sva se, dlje od tega pa nisva prišla. V tem trenutku nimam nekih ambicij, da bi šel nazaj v politiko,” je dejal Grošelj, ki je pred junijskimi evropskimi volitvami izstopil iz Gibanja Svoboda in za evropskega poslanca kandidiral pri Zelenih Slovenije.

“S Karlom Erjavcem sva se srečala. Njegovemu povabilu sem se odzvala zato, ker smo v preteklosti sodelovali, vendar pa z moje strani ne bo nobenega sodelovanja,” pa je na naša vprašanja odgovorila Korče. Edina, ki sta za N1 potrdila, da sta pristala na sodelovanje z Erjavcem, sta nekdanja okoljska ministrica Irena Majcen ter bivši predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec.

“Mislim, da potrebujemo stranko, ki bi jo vodil Karl Erjavec, ker ga cenim in ker mi je v spominu ostal kot zaupanja vreden človek. Jaz ga podpiram,” je poudarila Majcen, ki je z Erjavcem sodelovala že v Desusu. Štefanec pa pojasnjuje, da s trenutnimi razmerami v državi ni najbolj zadovoljen in da je Erjavcu prikimal po tem, ko so udeležbo pri njegovem projektu potrdili “nekateri ljudje, ki imajo v svojem življenjepisu kaj za pokazati”.

Boris Štefanec (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Erjavec: Pri imenu stranke ne bo nobene ovire

Erjavec je sicer optimističen in pričakuje, da se bo njegovemu projektu pridružilo še kakšno znano ime. “Ustanovni kongres bo v vsakem primeru 27. novembra, dvorano v središču Ljubljane imamo že rezervirano,” zatrjuje izkušeni politik, ki pa bo moral še pred ustanovitvijo svoje stranke rešiti zaplet z njenim imenom. Stranka Zaupanje namreč že obstaja, njen zastopnik je nekdanji koprski mestni svetnik Peter Bolčič, ki je na zadnjih lokalnih volitvah kandidiral za župana Kopra.

Zakon o političnih strankah namreč pravi, da se mora ime nove stranke bistveno razlikovati od imena druge, že registrirane stranke in ne sme biti takšno, da bi utegnilo državljane spraviti v zmoto. “Mi smo Stranka Zaupanje, oni pa so Zaupanje. Kar se te težave tiče, sem že govoril s predsednikom njihove stranke. Rekel mi je, da bomo našli rešitev in da bomo lahko vpisali našo stranko v register z imenom, ki smo ga izbrali. Tukaj ne bo nobene ovire,” je prepričan Erjavec.

Karl Erjavec
Karl Erjavec (Foto: Borut Živulović/ BOBO)

Na vprašanje, za kakšno rešitev se bosta torej dogovorila, pa je Erjavec odgovoril, da bodo v Kopru nekoliko spremenili ime njihove stranke. Bolčič je za N1 poudaril, da z Erjavcem še nista govorila, je pa dodal, da ga ne bo oviral pri njegovih političnih načrtih. “Naša stranka še obstaja, bomo pa našli rešitev, da bo gospod Erjavec lahko kandidiral. Jaz mu ne bom stal na poti,” je dejal Bolčič.

Poleg Erjavca sta ustanovitev novih strank napovedala tudi poslanec, ki je zapustil SDS, Anže Logar in predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Ustanovni kongres Logarjevih Demokratov bo 16. novembra v Mariboru, Lotričeva nova stranka pa naj bi zaživela po novem letu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje