“Dramatično” stanje zaradi okužb: nekateri bolniki na posteljo čakajo več dni

Slovenija 06. Jan 202514:13 11 komentarjev

Virusne respiratorne okužbe se vse bolj širijo. Ukrepe za preprečevanje širjenja je predstavila infektologinja s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Mateja Logar. Kot je dejala, je stanje na infekcijski kliniki in internistični prvi pomoči zelo dramatično.

Virusne respiratorne okužbe so vse bolj v porastu. Kot je pojasnila infektologinja s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Mateja Logar, od konca decembra opažajo porast števila bolnikov, tako ambulantnih kot tistih, ki potrebujejo sprejem v bolnišnico zaradi okužbe dihal. Dodala je, da ima večina sprejetih bolnikov gripo.

Minuli konec tedna je bil na infekcijski kliniki in internistični prvi pomoči (IPP) izrazito dramatičen. “Nekateri bolniki že več dni čakajo na prosto posteljo – na hodniku urgentne ambulante infekcijske klinike in IPP,” je še opozorila Logar in dodala, da skušajo najti ustrezne namestitve.

V UKC Ljubljana so zato sprejeli preventivne ukrepe, med drugim od danes omejujejo obiske. Na obisk bo tako lahko prihajala zgolj ena zdrava oseba, ki bo morala nositi masko. Na tak način želijo preprečiti vnos novih okužb, pa tudi da se obiskovalci ne nalezejo okužb svojcev ali zdravniškega osebja.

Sprememba velja tudi za urgentne ambulante, kjer obiski niso dovoljeni. Prav tako ni dovoljena prisotnost spremljevalcev.

Porast okužb dihal beležijo tudi v UKC Maribor, zato so ponekod že omejili obiske. Na oddelku za pljučne bolezni ter na oddelku za hematologijo in hematološko onkologijo trenutno niso dovoljeni obiski oziroma so mogoči le po predhodnem dogovoru z lečečim zdravnikom. Enako velja za hospitalizirane paciente kliničnega oddelka za kardiologijo in angiologijo v tretji etaži klinike za interno medicino.

V preostalih delih klinike za interno medicino ter na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kliniki za nevrologijo ter oddelku za urologijo so obiski omejeni na eno zdravo osebo.

Na infekcijski kliniki bolniki čakajo tudi osem ur

Čakalne dobe so po besedah Mateje Logar različne, na infekcijski kliniki so obravnave zaključene v šestih do osmih urah od prihoda bolnika. Na internistični prvi pomoči pa lahko bolniki z nenujnimi stanji čakajo tudi več kot 12 ur.

Izrazitega padca števila zaposlenih za zdaj ni, je dodala Logar. “Precepljenost v kliničnem centru sicer ni tako visoka, kot bi si želeli,” je pojasnila Logar in dodala, da je ta še vedno višja od slovenskega povprečja, ki je v Evropi že vrsto let med nižjimi. Kot je še opozorila, so skoraj vsi bolniki z gripo, ki pridejo v urgentno ambulanto, necepljeni.

Konec tedna je bilo na infekcijski kliniki in internistični prvi pomoči 100 bolnikov več z virusnimi respiratornimi okužbami kot dni pred tem. Ob tem je dodala, da bo visoka obremenitev zdravstvenega sistema trajala še približno dva meseca.

Mateja Logar za preprečevanje okužb priporoča, da ob pojavu bolezni ostanete doma. Če sodite v skupino z višjim dejavnikom tveganja, pa Logar svetuje nošenje mask v javnih prostorih, higieno kašlja in uporabo razkužil. Za cepljenje je po njenih besedah že prepozno.

Da je še vedno čas za cepljenje proti gripi pa so prepričani na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. “Gripa ni samo neka virozica, ampak je resna bolezen, zlasti za tiste, ki so starejši od 65 let, za kronične bolnike, imunsko oslabele, nosečnice, osebe, ki imajo preveliko telesno težo,” je opozorila Eva Grilc. Sicer pa svetuje osnovne ukrepe, kot so zdrav način življenja, prehranjevanja, spanja, za kar lahko skrbimo vse leto, ne samo pozimi.

Kot je pojasnila, je trenutno v ospredju gripa, ob tem pa je opozorila, da je v družbi še vedno prisoten tudi covid-19, zato previdnost ni odveč. Med otroki je trenutno v ospredju respiratorni sincicijski virus, a Logar pričakuje, da se bo ob vrnitvi v šole število primerov gripe povečalo tudi v tej starostni skupini.

Za gripo je značilno, da se težave pojavijo hkrati, to so po navadi vročina, glavobol in bolečine v sklepih. Kasneje se pridruži še suh kašelj, težave pa trajajo od tri do pet dni. Pri nekaterih pa nastanejo sekundarni bakterijski zapleti, ko začne temperatura znova rasti, takrat je nujno obiskati zdravnika.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje