Nizke temperature in številna druženja so idealno okolje za prenos različnih virusov in bolezni. "Vsi virusi so že na pohodu," za N1 pravi predstojnica oddelka za infekcijske bolezni na UKC Maribor dr. Božena Kotnik Kevorkijan. Številne bolnišnice po državi že beležijo prve primere gripe, tudi covida je precej. Vodja internistične prve pomoči v UKC Ljubljana dr. Hugon Možina ob tem opozarja: "Epidemija gripe, sicer značilna šele za januar in februar, bo tu v nekaj dneh."
“Na pohodu so že vsi zimski virusi,” pravi predstojnica oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor dr. Božena Kotnik Kevorkijan.
“Čas je idealen za prenos virusov. Ljudje so družijo, objemajo, poljubljajo, mrzlo je, ljudje so v zaprtih prostorih. To je idealno za širjenje okužb dihal,” je dodala.
Po podatkih NIJZ so med najpogostejšimi povzročitelji dihalnih obolenj trenutno rinovirusi, precej je tudi covida. “Vedno več je okužb z virusi influence,” zaznavajo na NIJZ. Število potrjenih primerov gripe po državi pa se je v enem tednu več kot podvojilo, kažejo njihovi podatki.
Prvi primeri gripe: “Epidemija bo tudi tu v nekaj dneh”
“Gripo običajno pričakujemo januarja in februarja, a že zaznavamo primere okužb z virusoma influence A in B. Zadnjih nekaj dni je bilo tudi na drugih oddelkih več primerov,” je povedala dr. Kotnik Kevorkijan. Virus influence A povzroča epidemije in pandemije, virus influence B pa običajno omejene izbruhe.
Prve primere gripe zaznavajo tudi že v Splošni bolnišnici (SB) Celje in v UKC Ljubljana. “Predčasno beležimo že primere gripe, ki se praviloma pojavlja šele januarja ali kasneje,” pravijo v Celju in poudarjajo, da se je pred hujšim potekom bolezni mogoče obvarovati s cepljenjem.
Tudi vodja internistične prve pomoči dr. Hugon Možina v UKC Ljubljana pravi, da so na oddelku že prejšnji teden zaznali prve bolnike z gripo. “Zadnje dni jih je več in imajo zapletene poteke z bakterijsko pljučnico. Nihče od njih se ni cepil.”
Po njegovih navedbah zelo veliko primerov gripe beležijo na Primorskem, kar so za N1 potrdili tudi v Splošni bolnišnici Izola. “Epidemija bo tudi tu v nekaj dneh,” dodaja dr. Možina.
Zapleti s covidom in prvi primeri RSV
V UKC Ljubljana ob gripi že več tednov opažajo tudi stalen dotok bolnikov s koronavirusom. “V glavnem prihajajo zaradi poslabšanja njihovih bolezni ob okužbi s covidom,” je pojasnil dr. Možina in dodal, da jih je nekaj ob poslabšanju stanja potrebovalo tudi zdravljenje s kisikom in hospitalizacijo.
Zabeležili so še posamezne bolnike z respiratorno-sincicijskim virusom (RSV). Po podatkih NIJZ se sezona RSV sicer še ni začela.
Med povzročitelji prehladnih obolenj v tednu pred božičem so bili v 28 odstotkih rinovirusi. V 10 odstotkih testiranih primerov so potrdili pristnost covida, v 4 odstotkih prisotnost adenovirusov, v 5,4 odstotka primerov pa viruse gripe, kažejo podatki NIJZ.
Nadpovprečno zasedene postelje v Ljubljani
So pa nadpovprečno zasedene bolniške postelje v UKC Ljubljana. Zasedenost presega 95 odstotkov, kar pomeni, da lahko novega pacienta sprejmejo le, ko drugega odpustijo. “To je tudi največja težava in povzroča kopičenje bolnikov, ki čakajo na sprejem v urgentnih ambulantah. Med dolgimi prazniki se težava še zaostri,” je povedal vodja ljubljanske internistične prve pomoči.
Na celjski urgenci je bilo najbolj pestro v četrtek, 26. decembra, ko so v enem dnevu pregledali 393 pacientov. Tako kot običajno pa je zapolnjen tudi mariborski oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Večina pacientov je hospitalizirana zaradi okužb dihal.
Vrstni red obravnave na urgenci določajo glede na stopnjo nujnosti in čas čakanja. Prednost pri obravnavi imajo življenjsko ogroženi pacienti. Na urgenci v UKC Ljubljana je navadno čakalni čas na pregled najkrajši med tednom dopoldne, med 8. in 12. uro.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje