Testirali več kot 2.500 oseb: koliko okužb z bakterijo so odkrili

Slovenija 04. Dec 202412:59 1 komentar

Nacionalni inštitut za javno zdravje v sodelovanju z Zdravstvenim domom (ZD) Ljubljana že od marca mlade vabi na pilotno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori. Na vabilo se je za zdaj odzvalo 41,9 odstotka povabljenih. Okužen je bil vsak sedmi. Med njimi je tudi 34-letni Jernej Gašperin.

V Ljubljani se je na pilotni presejalni program za preprečevanje raka želodca odzvalo že 2.598 oseb, so danes sporočili iz ZD Ljubljana. V okviru evropskega programa udeležence, stare med 30 in 34 leti, testirajo na prisotnost okužbe z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori)

Po zadnjih podatkih je krvne teste na prisotnost okužbe opravilo 1.744 udeležencev, na okužbo je bil pozitiven vsak sedmi oziroma 13,8 odstotka testiranih. Skupaj so tako v ZD Ljubljana našteli 241 okužb.

Med tistimi, ki so bili pozitivni na krvnem testu, je tudi 34-letni Jernej Gašperin. “Po prejetem vabilu sem stopil v stik z ZD in dal kri. Po 14 dneh smo ugotovili potencialno prisotnost bakterije, zato se šel še na dihalni test,” je pojasnil.

V ZD Ljubljana so do zdaj dihalni test, s katerim potrdijo akutno okužbo, opravili pri 220 osebah. Prisotnost na okužbo je bila 85,5-odstotna. “Bilo je enostavno. V epruveto sem pihnil zrak, popil malo citronke in po pol ure spet pihnil v epruveto,” dihalni test opisuje Gašperin.

V ZD Ljubljana so za N1 pojasnili, da se zaenkrat lahko v ovkiru projekta testirajo le povabljeni. Osebe, ki imajo kakršnekoli težave, naj se obrnejo na osebega zdravnika, ki jih lahko napoti na ta test.

Kako poteka zdravljenje?

Ker je bil tudi na tem testu pozitiven, je začel zdravljenje. Tiste s pozitivnim dihalnim testom zdravijo s terapijo dveh antibiotikov, zaviralca protonske črpalke in bizmuta, je septembra pojasnila družinska zdravnica iz ZD Ljubljana Špela Tevžič. 14-dnevno zdravljenje je že začelo 150 okuženih, večina ga je že uspešno končala.

antibiotiki, zdravila
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Zdravljenje občutno zmanjša tveganje za razvoj raka želodca, saj v skoraj 90 odstotkih prepreči njegov nastanek. Z zdravljenjem okužbe zmanjšajo možnost za nastanek razjede na želodcu in dvanajstniku, gastritisa, dispepsije in raka na želodcu.

Čeprav je bil Gašperin pozitiven na okužbo z bakterijo H. pylori, ni imel kakršnihkoli težav.

Prejemnike vabila prosijo za odziv

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in ZD Ljubljana sta pilotni projekt presejanja in zdravljenja okužbe z bakterijo Helicobacter pylori za preprečevanje raka želodca začela januarja. Na testiranje so povabili naključni vzorec 6.200 pacientov v starosti od 30 do 34 let, opredeljenih v ambulantah družinske medicine.

Trenutno je odzivnost 41,9 odsotna, želijo pa si doseči vsaj  50-odstotno odzivnost. Zato vse vabljene znova spodbujajo, da se odzovejo in s sodelovanjem v raziskavi zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav.

Bakterija H. pylori v sluznici želodca povzroča nastanek vnetja, lahko privede do razjede želodca in dvanajstnika ter poveča nevarnost za nastanek raka na želodcu. Rak želodca je peta najpogosteje diagnosticirana vrsta raka in četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu. V Sloveniji letno odkrijemo 450 novih primerov bolezni, 350 ljudi letno zaradi tega raka umre. Preprečevanje razvoja bolezni je najboljša metoda za zmanjševanje umrljivosti zaradi raka želodca.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje