Predstavniki Društva ljubiteljev gradu Snežnik in drugih lokalnih organizacij so se z novim letom povezali v civilno iniciativo. Ministrstvo za kulturo pozivajo, naj nemudoma odpre grajske pristave. Te so namreč zaprte že skoraj 20 let. Po besedah civilne iniciative se ni končala niti prenova, za katero so bila zagotovljena finančna sredstva.
Kot je za STA povedal predsednik Društva ljubiteljev gradu Snežnik Marko Gorše, so se za ustanovitev civilne iniciative odločili po dolgotrajnih pogajanjih in spremljanju situacije, ki že skoraj 20 let ostaja enaka. “Ugotovili smo, da nam ne preostane drugega, kot da uporabimo radikalna sredstva, ker se zadeva zgolj s pogovori in obljubami ne bo spremenila,” je pojasnil. Ob tem je opomnil, da je bilo za obnovo pristav iz državnega proračuna zagotovljenih 11 milijonov evrov, porabilo pa se jih je zgolj sedem. Po njegovih besedah se obnova ni nikoli zaključila.
Eden izmed članov iniciative in vodja festivala Plavajoči grad, ki vsako leto poteka v neposredni bližini pristav, Matija Solce je pojasnil, da bodo zdaj uporabili tudi ljudsko nepokorščino. “Ministrstvu žal ne zaupamo več, zato se bomo lotili skrajnih oblik protestov. Skušali bomo vstopiti v pristave, na silo zamenjati ključe in enega predati ministrici. To bo simbolna gesta, s katero želimo spodbuditi pozornost javnosti, ki se danes predvsem v tej regiji ukvarja z manj pomembnimi zadevami,” je povedal Solce in ob tem opozoril, da imajo tako grad Snežnik kot tudi omenjene pristave velik potencial, od katerega bi lahko imela finančno korist celotna notranjska regija.
Predstavniki civilne iniciative zdaj od ministrstva za kulturo pričakujejo, da grajske pristave v najkrajšem možnem času odpre, ob tem pa jim ponujajo tudi kulturni program, ki so ga v preteklosti tam že izvajali. Poleg tega poudarjajo, da ne želijo biti pri soustvarjanju programa edini, saj menijo, da morajo biti pristave odprte za vse lokalne deležnike, ki želijo delovati na področju kulture in turizma.
Bližnji snežniški grad sicer upravlja Narodni muzej Slovenije, njihovo delo pri vodenju gradu pa v iniciativi ocenjujejo kot uspešno. Kot pravijo, ministrstvu za kulturo za grajske pristave manjka vizija in usmeritev.
Kot so še sporočili iz civilne iniciative, so s krajšimi premori sicer omenjene grajske pristave zaprte že od leta 2004, ko se je začela njihova rekonstrukcija. Leta 2008 so bil dela delno zaključena, nedokončan projekt pa je nato zaživel šele leta 2014, vendar neuspešno, saj je med najemniki (ELGO Nova) in ministrstvom za kulturo prišlo do spora. Pristave je leta 2017 v upravljanje dobil Narodni muzej Slovenije, ki pa se jim je naslednje leto odpovedal. Od takrat naprej so prostori zaprti.
STA je glede problematike zaprtja pristav povprašala tudi ministrstvo za kulturo, odgovore še čaka.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje