V Ljubljani je potekala konferenca Evropskega ekonomsko-socialnega odbora (EESO) o nadaljnjem procesu širitve EU na Zahodni Balkan in druge države. Pretekla lekcija širitve EU je, da potrebujemo močne strukture socialnega dialoga v državah kandidatkah, kar mora biti jasno merilo širitve, je uvodoma povedal predsednik EESO Oliver Röpke.
Oliver Röpke je dejal, da je bila zadnja velika širitev EU pred dvema desetletjema uspešna zgodba. “Kljub vsem težavam, s katerimi se soočamo, je pridružitveni proces prinesel večjo stabilnost. Sporočilo je jasno: ni druge možnosti, kot da se EU nadalje širi,” je dejal.
Na poti Zahodnega Balkana k EU je ključna postopna integracija, je dodal. Izpostavil je podporo civilni družbi, da bo dosegla merila EU še pred širitvijo, pomen spoštovanja pravne države, socialnega dialoga in kolektivnih pogajanj. “Pretekla lekcija je, da potrebujemo močne strukture socialnega dialoga v državah kandidatkah. To mora biti jasno merilo širitve,” je dejal.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je izrazila zadovoljstvo, da je EESO za srečanje izbral Ljubljano ter izpostavila pomen širitve EU, ne le na Zahodni Balkan. “Govorimo tudi o Ukrajini, Moldaviji, Gruziji, nenazadnje tudi o Turčiji. Moje sporočilo danes je, da v času geopolitičnih napetosti, v času globalnih podnebnih sprememb, v času različnih kriz, ko divjajo vojne okrog nas – ruska agresija v Ukrajini, vojna v Gazi, da v času nestabilnosti še bolj potrebujemo močno, povezano in razširjeno EU,” je dejala.
Bregu: Evropske integracije ne bo brez regionalne integracije
Generalna sekretarka Sveta za regionalno sodelovanje Majlinda Bregu je izrazila prepričanje, da evropske integracije ne bo brez regionalne integracije. “Širše, bolj poglobljene ali nase osredotočene EU ne bo, če v regiji ne bo prišlo do skupnega trga in tesnejšega sodelovanja, poglabljanja vezi in izvajanja potrebnih reform,” je dejala.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec pa je poudaril, si prihodnosti EU ne zna predstavljati brez držav nekdanje Jugoslavije. Današnji dogodek v Ljubljani razume tudi kot priznanje prizadevanj Slovenije, da je BiH dobila status kandidatke za članstvo v uniji.
Spregovoril je tudi o osebni izkušnji, saj je bil ob vstopu Slovenije v EU star 17 let. “Moj generacijski nasvet mladim v državah Zahodnega Balkana je, naj ne dopustijo, da jim politika, zlasti tista, ki se upira pristopu EU, ukrade prihodnost.”
Na konferenci z naslovom Nadaljevanje zgodbe o uspehu širitve EU: Koristi za Zahodni Balkan pred pristopom bodo govorili še o potrebnih reformah pred širitvijo EU, pospeševanju socialno-ekonomskega zbliževanja regije z EU in o izkušnjah z mehanizmom EU za okrevanje in odpornost.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!