Dva meseca po zrušenju dela strehe telovadnice v Mariboru bodo začeli odstranjevati ruševine, v katere doslej zaradi preiskave niso smeli posegati. To jim bo dalo nadaljnje podatke pri ugotavljanju vzroka za nesrečo ter odločanju, kako pristopiti k sanaciji, je povedal direktor Zavoda Antona Martina Slomška Andrej Flogie.
Okoli 300 kvadratnih metrov ravne strehe športne dvorane Vrbanska se je porušilo 1. oktobra popoldne, v edine pol ure v dnevu, ko v tem delu objekta ni bilo ljudi.
V zasebnem Zavodu Antona Martina Slomška Maribor, ki med drugim obsega vrtec, osnovno šolo in gimnazijo, še vedno ne morejo verjeti, kakšno “srečo v nesreči” so imeli. “Sploh v luči tega, kar se je nedavno zgodilo v Srbiji, nas kar srh spreleti,” pravi Andrej Flogie, pri čemer ima v mislih zrušenje nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, kjer je 1. novembra umrlo 15 ljudi.
Kriminalisti zadevo še preiskujejo
“S preiskavo in ugotavljanjem okoliščin, ki so privedle do zrušitve strehe športnega objekta, ter zbiranjem obvestil zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti trenutno še nadaljujemo. Trenutno tako še potekajo nekatere aktivnosti v okviru predkazenskega postopka, povezane zlasti z varno izvedbo nadaljnjega ogleda kraja dogodka,” pravijo na mariborski policijski upravi.
Flogie je pojasnil, da so morali pripraviti elaborat za odstranitev ruševin, za kar so najeli zunanjega strokovnjaka, nato pa so na podlagi razpisa izbrali izvajalca teh del. Ta teden je potekala uvedba v delo, predvidoma v prihodnjem tednu pa naj bi dejansko začeli odstranjevati nakopičen material. “Prisotni bodo tudi kriminalisti in po moji oceni bi lahko trajalo največ teden ali deset dni, da bo material odstranjen. S tem bodo kriminalisti dobili vse potrebne informacije in bodo nato lahko zaključili preiskavo. Računamo, da bo to še v tem letu,” je dejal.
Pojasnil je, da je zavod ob tem naročil lastno študijo, in sicer pri ljubljanski fakulteti za geodezijo in gradbeništvo, saj jih ne zanima le vzrok za zrušenje strehe, temveč bi se radi prepričali tudi o nadaljnji varnosti celotnega objekta. Na osnovi izsledkov te študije se bodo odločili, ali bodo rekonstruirali streho ali celo porušili cel objekt in zgradili novega. “Vse možnosti pridejo v poštev. Edino, kar ne pride v poštev, pa je, da bi še naprej imeli takšno ravno streho. Nimamo več zaupanja v takšno streho,” je dodal.
Športna dvorana je od 1. oktobra prazna, saj so jo policisti in kriminalisti zapečatili. Zavod v tem času izvaja športne aktivnosti na prostem ali v drugih prostorih. “Našo plesno dvorano smo spremenili v športno dvorano, večji del aktivnosti pa izvajamo drugod. Moram reči, da nam je kar nekaj mariborskih šol ponudilo prostor v svojih športnih objektih, na pomoč sta nam priskočila tudi občina in Šport Maribor z javnimi objekti, kot so Ledna dvorana, dvorana Lukna in bazen, in za to smo zelo hvaležni,” je povedal direktor.
Finančnih posledic za zavod še niso izračunali, bodo pa zagotovo velike, saj so dvorano Vrbanska oddajali tudi zunanjim uporabnikom. “Zdaj v prvi fazi gledamo, da izpeljemo program, da smo vsi živi in zdravi. Kako in kaj bomo po finančni plati, pa bomo še videli,” je dejal Flogie. V dvorani so prirejali različne dogodke, tudi maturantske plese in novoletne zabave, v njej so potekali športni treningi, tako da je bila dnevno zasedena od 7. do 22. ure.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!