
Z današnjim dnem se začenja četrta nacionalna pobuda za spodbujanje kolesarjenja v službo, ki bo trajala do 25. maja. Pobudo pripravljajo ministrstvo za okolje, Inštitut za politike prostora in urbanistični inštitut. Na Javni agenciji RS za varnost prometa so ob tem pripravili nasvete za večjo prometno varnost kolesarjev.
Omenjena nacionalna pobuda, ki poteka pod imenom Polni zagona kolesarimo v službo, se začenja danes in bo trajala osem tednov. Gre za spodbujanje kolesarjenja na delo namesto vožnje z avtomobilom, s čimer prispevamo k bolj zdravemu življenjskemu slogu in trajnostni mobilnosti, je navedeno na spletni strani pobude.
Posamezniki, ki želijo sodelovati v pobudi, si na spletni strani pobude ustvarijo uporabniški račun in beležijo vožnje s kolesom v službo. S tem tudi sodelujejo v žrebu za nagrade.
“Skupaj prispevajmo k boljšemu zdravju in produktivnosti na delovnem mestu, čistejšemu zraku in zmanjšanju prometnih zastojev,” so pozvali tudi na agenciji za varnost prometa. V sporočilu za javnost so nanizali nasvete za večjo prometno varnost kolesarjev.
Vse voznike pozivajo, naj bodo v teh pomladnih dneh pozorni na ranljive udeležence v prometu, med katere sodijo tudi kolesarji in e-kolesarji. Vozijo naj na ustrezni varnostni razdalji, upoštevajo cestnoprometne predpise, pri prehitevanju kolesarjev pa upoštevajo bočno varnostno razdaljo vsaj meter in pol. Vozniki naj bodo še posebej previdni pri zavijanju desno, saj imajo kolesarji prednost. Vrata avtomobila pa naj iz notranjosti odpirajo z desno roko, saj bodo tako prisiljeni pogledati levo čez ramo in bodo zagotovo opazili bližajočega se kolesarja. “Ne jezite se na kolesarje! V prometu so mnogo bolj izpostavljeni kot vi,” še sporočajo voznikom.

Kolesarje pa pozivajo, naj spoštujejo pravila vožnje, ne uporabljajo slušalk in mobilnega telefona, z roko pa vedno jasno nakažejo, kam zavijajo. Poskrbijo naj za dobro vidnost, uporabljajo čelado in v družbi nikar ne vozijo vzporedno. Za kolesarjevo varnost je izredno pomembno tudi brezhibno in primerno veliko kolo, v promet pa nikar pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih substanc, svarijo na agenciji. Poudarili so, da so kolesarji dolžni poskrbeti za lastno varnost, kamor spadajo tudi ustrezno psihofizično stanje, primerna oprema in odgovorno vedenje.
Dodatno previdnost svetujejo pri električnih kolesih, ki so vse bolj priljubljena. Ta so praviloma težja in hipno razvijejo izjemen navor, ki je lahko za nevajene težko obvladljiv, so pojasnili.
Kot so navedli glede kolesarske čelade, ta ublaži posledice poškodbe glave za 40 do 70 odstotkov, zato jo priporočajo kolesarjem vseh starosti, ne le do 18. leta, kot je zakonsko obvezno. Kolesarjem svetujejo, naj čelado izberejo pazljivo in se odločijo za ustrezno. V okviru projekta v lanski analizi prometne varnosti so ugotovili, da čelado uporablja nekaj manj kot polovica, delež je večji na cestah zunaj naselij. Nekoliko več jih čelado uporablja konec tedna, uporablja pa jo več moških kot žensk.
Ob tem so na agenciji navedli še, da je kolesarjenje v Sloveniji v vzponu. Po njihovih podatkih se je v letu 2024 in do sredine marca letos zgodilo več kot 1.500 nesreč z udeležbo kolesarja (od tega letos 87) in še 88 z udeležbo e-kolesarja (letos 7). Umrlo je pet kolesarjev in e-kolesarjev, 270 se jih je huje poškodovalo. Najpogostejši vzrok nesreče v zadnjih dveh letih je neprilagojena hitrost, ki je vzrok v nekaj več kot polovici primerov, v približno petini primerov pa je vzrok nepravilna smer oziroma stran vožnje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!