Slovenijo je v nedeljo prešla fronta, že dopoldne so na severozahodu države nastale prve nevihte. Še najbolj burno je bilo popoldne, ko so se nevihte od zahoda začele širiti nad večji del Slovenije. Noč na ponedeljek je bila nato mirnejša, kot so pričakovali meteorologi, bo pa tudi v ponedeljek Slovenijo prešel nevihtni pas. O zadnji napovedi smo se pogovarjali z meteorologinjo agencije za okolje.
Peklensko vročino v Sloveniji je v nedeljo prekinil prihod hladne fronte, povezane z večjim ciklonom, ki se je razvil nad Veliko Britanijo. Fronta, ki je potovala prek Francije, srednje Evrope in Alp, je “svoje zobe” pokazala v nedeljo popoldne, ko so se nad večjim delom države razbesnele nevihte.
Ker je bilo ozračje zaradi visokih temperatur pregreto in zaradi vremenske motnje vse bolj nestabilno, so se pojavljale močnejše nevihte s sunki vetra in silovitimi nalivi, krajevno je padala tudi manjša toča oziroma sodra. Več neviht je popoldne nastalo v delih Primorske, Notranjske in osrednje Slovenije, nato pa so se začele širiti proti vzhodu.
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so zaradi neviht z močnim vetrom, ki so v nedeljo popoldne zajele velik del države, regijski centri za obveščanje zabeležili 77 dogodkov. Na območju občin Krško, Sevnica, Celje, Podčetrtek, Radeče, Šmarje pri Jelšah, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Grad, Moravske Toplice, Murska Sobota, Šmarješke Toplice, Pivka, Postojna, Podlehnik in Slovenj Gradec je veter podiral drevesa, električne drogove in odkrival objekte, udari strel so zanetili več požarov. Gasilci iz treh poklicnih in 30 prostovoljnih enot so do poznih večernih ur prekrivali odkrite strehe objektov, odstranjevali podrta drevesa, prečrpavali meteorne vode, so danes sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
Po zadnjih podatkih so udari strel zanetili požare dveh dreves in travnika, v naselju Anovec v občini Krško pa je strela zanetila požar gospodarskega poslopja.
Nekaj objektov je poplavila tudi meteorna voda. Gasilci treh poklicnih gasilskih enot in 17 prostovoljnih gasilskih društev pokrivajo odkrite objekte, odstranjujejo podrta drevesa, gasijo požare in črpajo meteorno vodo, še poročajo.
Tudi Agencija RS za okolje (Arso) je na omrežju Facebook zapisala, da se je glavnina neviht pomaknila na severovzhodni del države, radarske meritve pa so kazale na močne nalive in verjetnost pojava toče. V Velenju so med 15.30 in 16. uro izmerili 24 milimetrov, v Litiji pa 21 milimetrov padavin.
Arso je zaradi neviht in visokih temperatur celotno državo obarval v rumeno, na Primorskem pa zaradi požarne ogroženosti velja oranžno opozorilo.
Padavine so se po krajšem premoru nadaljevale tudi v noči na ponedeljek, ko se je ozračje še občutneje ohladilo. Danes bodo predvsem na jugovzhodu Slovenije dolgotrajni in močni nalivi, Agencija RS za okolje (Arso) je zato za južni del države izdala oranžno, za severni del pa rumeno opozorilo.
Po državi bo večinoma oblačno in deževno, prisotne bodo tudi nevihte, predvsem na vzhodu bodo tudi močnejši dolgotrajni nalivi, poroča Arso. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem burja, najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 26 stopinj Celzija. Zahodno od nas in na območju Alp bo pretežno oblačno s pogostimi padavinami, deloma plohami in nevihtami, ozračje se bo osvežilo, ob severnem Jadranu pa bo zapihala burja.
“Čeprav kaže, da bo vreme ob prehodu fronte in ohladitvi ozračja v ponedeljek bolj deževno kot nevihtno, pa možnost neviht ni izključena,” je opozorila meteorologinja Bezek.
Na Primorskem so razglasili veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Ozračje pa se bo po daljšem vročinskem valu končno nekoliko osvežilo.
V torek dopoldne naj bi bilo pretežno oblačno, ponekod bo še deževalo, popoldne pa se bo delno razjasnilo. V sredo lahko pričakujemo jasno vreme s spremenljivo oblačnostjo, nastalo bo nekaj ploh in neviht, v četrtek pa bo sončno, napoveduje Arso.
Ob koncu tedna bodo najvišje temperature verjetno malo nad 30 stopinj Celzija. V začetku novega tedna kaže na novo osvežitev, a napoved še ni zanesljiva.
Reke bodo naraščale, ponekod se lahko razlijejo
Zaradi vremenskega dogajanja so zvečer in v noči na ponedeljek začele naraščati reke v jugovzhodnem, pa tudi vzhodnem in osrednjem delu države. Danes naj bi tako Krka in njeni pritoki, Kolpa ter reke v osrednji Sloveniji, v Podravju in porečju Savinje narasle do velikih pretokov, drugje pa do srednjih.
Predvsem vodotoki v porečju Krke in posamezne reke v osrednji in vzhodni Sloveniji se lahko razlijejo. Vodnatost rek se bo povečevala tudi v torek, ko bo dopoldne v južni in osrednji Sloveniji še deževalo.
Dopustniki, pozor: na Hrvaškem bo bolj burno kot pri nas
Vreme bo danes in jutri zagotovo bolj “pestro” pri naših južnih sosedih. V severnem Jadranu bo namreč nastal manjši ciklon, ki bo vplival na vreme v celotni regiji. Hrvaški hidrometeorološki zavod je zaradi neurij za danes izdal oranžno vremensko opozorilo za širši območji Reke in Splita, jutri pa za celotno Hrvaško.
“Tam bo jutri vreme bolj burno kot pri nas,” je poudarila Bezek in dodala, da bo glavnina neviht tam, kjer je najbolj vroče, torej ob obali in naprej proti jugu. “Tisti, ki kampirate na Hrvaškem, spremljajte vremenske razmere, radarsko sliko padavin in se po potrebi umaknite na varno,” je še pozvala Bezek.
Nasvet velja tudi za vse, ki ste doma v Sloveniji. Ob napovedanih poletnih nevihtah umaknite stvari na varno in spremljajte radarsko sliko padavin. Čeprav pri nas ne pričakujemo tako burnega vremenskega dogajanja kot v soseščini, pa previdnost vseeno ne bo odveč.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje