Zadnja napoved: zajel nas bo polarni zrak, padec temperatur bo zelo izrazit

Slovenija 02. Apr 202514:57 1 komentar
Mraz
Foto: Žiga Živulović jr./F.A.BOBO

Slovenijo bo v nedeljo preplavil mrzel polarni zrak. Hladna fronta z manjšimi padavinami bo naše kraje hitro prešla v noči na nedeljo. Najnižje temperature lahko po napovedih meteorologov agencije za okolje pričakujemo v dneh med ponedeljkom in četrtkom, ko bo znova velika nevarnost pozebe.

Do sobote bo precej sončno in toplo, nato pa lahko že v nedeljo pričakujemo občutno ohladitev.

Kot so na družbenem omrežju Facebook zapisali meteorologi Agencije RS za okolje (Arso), podobno kot v začetku aprila leta 2021, tudi letos kaže na prodor mrzlega zraka iznad območja Skandinavije in Baltika proti jugu. V soboto bo polarni zrak dosegel srednjo Evropo, v nedeljo pa bo preplavil tudi Slovenijo in segel proti jugu do osrednjega Balkana. Hladna fronta z nekaj padavinami bo naše kraje hitro prešla v noči na nedeljo.

“Za razliko od situacije pred štirimi leti bo letos smer vetrov v srednji troposferi severozahodna (aprila 2021 je bila zahodna do jugozahodna). To pa pomeni, da bo letos padavin na južni strani Alp bistveno manj in splošnega sneženja po nižinah ne pričakujemo,” so navedli vremenoslovci.

Čeprav bo vremenski občutek v gorah v nedeljo zimski, bo temperatura po nižinah večinoma še nad 5 stopinj Celzija. Najnižjo temperaturo pri tleh nato pričakujemo v dneh med prihodnjim ponedeljkom in četrtkom, ko bo ponoči marsikje zmrzovalo.

Tveganje za pozebo

Prodor polarnega zraka lahko spet povzroči spomladansko pozebo v nasadih. Kot so na Facebooku opozorili meteorologi, je bil letošnji vegetacijski razvoj zaradi obilice toplote februarja in marca pospešen za 10 do 14 dni. Fenološke faze so se razvijale hitreje, kar je povečalo tveganje za pozebo.

Razvoj fenoloških faz in kritične temperature:

Marelice: so v začetnih fazah razvoja plodov (Obala, Vipavska dolina), drugod zaključujejo cvetenje. Kritična temperatura: –0,5 stopinje Celzija.
Breskve: na Primorskem so v začetnih fazah razvoja plodov, drugod so v različnih fazah cvetenja. Kritična temperatura: –2,2 stopinje Celzija (polno cvetenje); –1 stopinja Celzija (debelitev plodov).
Češnje: v različnih fazah razvoja socvetij in cvetenja. Kritična temperatura: –4,5 stopinje Celzija (odpiranje brsta); –1,7 stopinje Celzija (polno cvetenje).
Jablane: v različnih fazah razvoja socvetij. Kritična temperatura: –4 stopinj Celzija (odpiranje brsta).

Hruške: na Primorskem so v začetnih fazah cvetenja, drugod v različnih fazah razvoja socvetij. Kritična temperatura –1,6 stopinje Celzija (polno cvetenje); –6 stopinj Celzija (odpiranje brsta).
Vinska trta: v različnih fazah odganjanja. Kritična temperatura –8 stopinj Celzija (nabrekanje brsta); –2 stopinji Celzija (odpiranje brsta).
Nezaščiteni mladi poganjki ali zgodnje sadike lahko pozebejo: občutljive vrste, kot je kaki, lahko pomrznejo že pri temperaturi pod 0 stopinj Celzija, tudi če so brsti zaprti.

Strokovnjaki z ljubljanske biotehnične fakultete so že podali nekaj nasvetov, kako zaščititi svoje nasade.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino