Vodjo službe za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu Suzano Hötzl, ki se je podpisala pod revizijsko poročilo ministrstva o 7,7-milijonskem nakupu nesojene nove sodne stavbe na Litijski, je po vrnitvi z bolniške v službi pričakalo opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja iz krivdnih razlogov. Medtem ko njen odvetnik govori o nedopustnih pritiskih in znakih mobinga, smo na N1 pridobili opomin pred odpovedjo, ki ga je prejela Hötzl. Kaj ji torej očita ministrica Andreja Katič?
Po daljši bolniški odsotnosti se je v ponedeljek v službo na ministrstvo za pravosodje vrnila vodja službe za notranjo revizijo Suzana Hötzl, ki se je podpisala pod revizijsko poročilo ministrstva o 7,7-milijonskem nakupu nesojene sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Na mizi jo je pričakalo opomin pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov, v katerem ji pravosodna ministrica Andreja Katič očita hujše kršitve pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja.
Spomnimo, Hötzl je v omenjenem revizijskem poročilu premierja Roberta Goloba, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in nekdanjo pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan obtožila, da so za potrebe nakupa Litijske nezakonito prerazporedili šest milijonov evrov proračunskega denarja. Vsi omenjeni so vse očitke zavrnili, minister Boštjančič pa je revizijsko poročilo nedavno označil za “politično motivirano”.
Kot je znano, je Hötzl revizijo nakupa Litijske zaključila 14. junija. Končno poročilo je še isti dan poslala ministrici Katič in vršilki dolžnosti generalne sekretarke na pravosodnem ministrstvu Saši Renko, sama pa je nato odšla na dopust. A ministrica s poročilom ni bila zadovoljna in je zaradi dvomov o pravilnosto revizije od Hötzl zahtevala dodatna pojasnila. Revizorko je na sestanek povabila že poleti, a se ta ni odvil, ker je Hötzl kmalu po vrnitvi z dopusta odšla na bolniško.
Hötzl presegla svoje pristojnosti in revizijo začela brez sklepa ministrice
Postopek priprave internega revizijskega poročila o Litijski je na zaprosilo pravosodnega ministrstva nato pod drobnogled vzel urad za nadzor proračuna, ki sodi pod okrilje finančnega ministrstva. Ta je v pregledu notranje revizije nakupa nove sodne stavbe nedavno ugotovil več odstopanj od usmeritev za državno notranje revidiranje, prav končne ugotovitve urada pa so bile podlaga za ministričino ukrepanje proti Hötzl.
V opominu pred odpovedjo, ki so nam ga z ministrstva posredovali v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja, ministrica revizorki očita kršitve zakonov, podzakonskih aktov, kodeksov in internih aktov ministrstva. Ena od očitanih kršitev se nanaša na to, da je Hötzl presegla svoje pristojnosti, ker je v revizijo nakupa Litijske vključila tudi “postopke in odgovorne osebe drugih ministrstev in organov”, konkretno finančnega ministrstva in vlade.
Med kršitvami revizorke je Katič tudi navedla, da notranja revizija Litijske ni bila uvedena na podlagi odredbe ministrice, ki sicer edina lahko odredi takšne preglede. Bivša ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je že junija letos za N1 zanikala, da bi podpisala sklep o odreditvi revizije o Litijski, Hötzl pa je ministrici Katič pojasnjevala, da gre pri revizijskem poročilu o Litijski za tako imenovano “follow up” revizijo.
Sklepa o odreditvi revizije na pravosodnem ministrstvu niso našli, so pa našli korespondenco, s katero naj bi revizijo posla 18. decembra lani, torej še pred nakupom stavbe na Litijski, naročil tedanji generalni sekretar na pravosodnem ministrstvu iz vrst SD Uroš Gojkovič, ki je danes eden od glavnih osumljencev v preiskavi Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Da je bil Gojkovič tisti, ki je zahteval revizijo posla z Litijsko, je v svojem poročilu ugotovil tudi urad za nadzor proračuna.
Spomnimo, da je Hötzl na pravosodno ministrstvo s finančne uprave (Furs) prišla skoraj sočasno z Gojkovičem in Simonom Starčkom, ki je na ministrstvu vodil projekt Litijska in ki je prav tako eden od osumljencev v kriminalistični preiskavi. Kot smo že pred časom razkrili na N1, je Starček o projektu Litijska obveščal tudi Hötzl, ki je sodeč po zapisniku sestanka, na katerem je Gojkovič naročil revizijo posla, v procesu reševanja prostorske problematike ljubljanskih sodišč tudi “svetovala”.
Katič: Revizijsko poročilo je pristransko, nejasno in delno netočno
Hötzl je revizijo posla z Litijsko začela 18. januarja letos, vanjo pa po navedbah ministrice ni vključila niti sedanje niti prejšnje vodje službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu za pravosodje, ki je bila predmet revizije. “Javni uslužbenki bi kot odgovorni osebi revidiranega področja morali biti v notranjerevizijski pregled vključeni ves čas od uvedbe revizijskega postopka oziroma od prevzema del in nalog vodje službe,” je razvidno iz opomin pred odpovedjo, ki ga je dobila Hötzl.
Ministrica revizorki očita tudi, da je med notranjo revizijo sodelovala zgolj z nekaterimi uslužbenci ministrstva, od katerih je pridobivala pojasnila in dokumentacijo ter sprotno usklajevala dejstva in navedbe v poročilu, kot “subjektivne” pa da je zavrnila vse zahteve po popravkih napačnih navedb v osnutku revizijskega poročila, čeprav so bile nekatere podkrepljene z listinskimi dokazili.
Kot smo že poročali, je Hötzl pri pisanju revizijskega poročila v izdatni meri upoštevala pojasnila in odgovore Gojkoviča in Starčka, medtem ko možnosti za podajo pripomb med drugim ni dala niti nekdanji ministrici Švarc Pipan. V oči bodejo tudi ugotovitve, da je končno revizijsko poročilo ministrici in vršilki dolžnosti generalne sekretarke poslala, še preden se je iztekel rok za pripombe, ter da ni popravila najbolj očitnih napak, na katere so jo opozorili revidiranci.
Da je revizorka dala možnost samo nekaterim vodjem služb na ministrstvu, da se v notranji reviziji izjasnijo o nakupu Litijske, že dlje časa opozarja tudi ministrica Katič. Kot je poudarila za POP TV, je na mizi imela tudi predlog, da bi revizorki odpovedali delovno razmerje iz krivdnih razlogov, a se je na koncu odločila samo za opomin pred odpovedjo. Ob tem je zanikala, da bi proti Hötzl ukrepala zaradi ugotovitev iz njenega revizijskega poročila.
Odvetnik revizorke: Moja stranka trdno stoji za ugotovitvami iz poročila
Suzana Hötzl opozorila pred odpovedjo delovnega razmerja za N1 ni želela komentirati. Napotila nas je na svojega odvetnika Klemna Goloba, ki je poudaril, da je izdano opozorilo pred odpovedjo neutemeljeno in nezakonito: “Temelji na povzemanju netočnih podatkov in zaključkov iz končnega poročila urada za nadzor proračuna, kot tako pa predstavlja nedopusten pritisk na mojo stranko, ki ima tudi znake mobinga.”
Ob tem je napovedal, da se bo Hötzl na delodajalčeve očitane kršitve odzvala v skladu z danimi zakonskimi možnostmi. V četrtek je tako v njenem imenu že podal zahtevo, naj ji delodajalec omogoči, da poda izjavo o očitanih kršitvah. “Ni odveč opozoriti, da sem v imenu gospe Hötzl zoper osnutek poročila urada za nadzor proračuna podal pripombe, ki so daljše od samega končnega poročila urada in do katerih se urad z eno samo besedo ni vsebinsko opredelil,” je dejal Golob.
Kot je poudaril, se ob prebiranju končnega poročila urada ne more znebiti občutka, da je bil namen omenjenega poročila samo to, da se poskuša “minimalizirati eklatantno nezakonito ravnanje ministrstva za finance, ki je tako rekoč čez noč nezakonito prerazporedilo večmilijonska proračunska sredstva”. Ob tem je izrazil prepričanje, da se je urad v svojem poročilu opredeljeval do revizijskih ugotovitev in zaključkov revizije o Litijski in da je s tem prekoračil svoja pooblastila.
“Moja stranka trdno stoji za svojim revizijskim poročilom in ugotovitvami iz njega. Revizijsko poročilo je za razliko od končnega poročila urada za nadzor proračuna izdelano nepristransko, strokovno in objektivno,” je dodal Golob. Po njegovih besedah je notranjo revizijo nakupa Litijske v letnem načrtu potrdila ministrica Katič, Hötzl pa se je v revizijskem poročilu opredelila do vseh pripomb in v revizijo vključila vse odgovorne osebe.
Nepravilnosti pri poslu z Litijsko potrdilo tudi računsko sodišče
Urad za nadzor proračuna je v končnem poročilu o pregledu notranje revizije ministrstva za pravosodje o nakupu Litijske zapisal, da “ni preverjal revizijskih ugotovitev ter zaključkov notranje revizije po njihovi vsebini”. Da je bilo 6,5 milijona evrov od skupaj 7,7 milijona evrov, ki jih je vlada zagotovila za nakup stavbe na Litijski, zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za prerazporeditev ni bilo ustrezne podlage, so v revizijskem poročilu lanskega državnega proračuna ugotovili tudi na računskem sodišču.
Njihovi revizorji so kršitve v povezavi s poslom zaznali tako na pravosodnem kot tudi na finančnem ministrstvu. Na pravosodnem ministrstvu so naročili tudi zunanjo revizijo Litijske, ki je po besedah ministrice že zaključena, vendar pa je zaradi interesa kriminalistične preiskave še ne morejo objaviti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje