Na nekaterih ljubljanskih ulicah tudi čez dan gorijo praznične lučke – čeprav jih je ob sončni svetlobi komaj mogoče opaziti. Je osvetlitev prestolnice čez dan sploh smiselna? Na ljubljanski občini odgovarjajo, da je tako že vrsto let. Kaj pa varčevanje z energijo in varovanje okolja?
Staro mestno jedro Ljubljane v času prazničnega decembra skupaj razsvetljuje več kot 50 kilometrov lučk in več kot 850 svetlobnih teles. In to le ne ponoči, ampak tudi čez dan. Zakaj je praznična okrasitev v prestolnici prižgana tudi podnevi?
Lučke v Ljubljani so letos prižgali še pred začetkom decembra, gorele bodo vse do januarja. Na ljubljanski občini so nam potrdili, da so v tem obdobju 24 ur na dan prižgane praznične luči na Wolfovi in Stritarjevi ulici ter Prešernovem in Ciril-Metodovem trgu. Na ostalih lokacijah lučke gorijo od mraka do svita, tako kot javna razsvetljava.
Na novinarska vprašanja, ali se jim zdi 24-urni prižig luči smiseln, sploh z vidika porabe energije in varovanja okolja, na Mol odgovarjajo, da je bilo tako tudi večino preteklih let. Dodali so, da v času praznične razsvetljave na nekaterih delih mestnega središča izklopijo svetilke cestne javne razsvetljave, ki ob okrasni osvetlitvi niso potrebne.
“Poraba električne energije za vso osvetlitev je približno 60 evrov na dan, torej za ves čas osvetlitve približno 2.000 evrov, saj je vsa osvetlitev izvedena v tehnologiji LED in je poraba elektrike relativno majhna,” so dodali.
Leta 2022 pa so v Ljubljani zaradi energetske krize praznične luči čez dan izklopili. Takrat so na omenjenih trgih in ulicah namesto 24 ur na dan gorele le 10 ur dnevno. Mol je takrat v sporočilu za javnost zapisala, da so z omejitvijo osvetlitve na približno 15-kilometrskem obsegu lučk prihranili okoli 40 odstotkov električne energije.
Če bi na občini tak ukrep sprejeli tudi letos, bi po prej omenjenem izračunu privarčevali približno 800 evrov. Čeprav znesek v primerjavi s celotnim stroškom praznične osvetlitve Ljubljane ni visok, zanjo je letos občina namenila 265.000 evrov, nas je zanimalo, zakaj se kot porabnica javnega denarja in trajnostno naravnana občina vseeno ne odloči, da praznične luči čez dan izklopi.
Iz njihovega odgovora izhaja, da prižig luči čez dan prispeva k prazničnemu vzdušju in ohranjanju tradicionalnega. “Menimo, da je ohranjanje teh tradicionalnih vsebin med prazniki zelo pomembno, saj nam prinašajo občutek topline, domačnosti in vero v boljši jutri, kar je sploh v sedanjih časih zelo pomembno,” so zapisali.
V odgovoru so se tudi zavezali, da bodo “še naprej skladno s strokovnimi smernicami in usmeritvami na področju učinkovitega ravnanja z energijo iskali rešitve za višjo kakovost življenja”. Spomnili so, da je Ljubljana od Evropske komisije prejela naziv Podnebno nevtralno in pametno mesto.
Leta 2022 so na ljubljanski občini v luči energetske krize sprejeli več ukrepov za varčevanje z energijo. Poleg že omenjene omejitve prižiga prazničnih lučk na približno 15-kilometrskem obsegu so tudi ugasnili nekatere svetilke javne cestne razvetljave, na določenih prometnih javnih površinah so jakost osvetljave zmanjšali za 70 odstotkov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!