Zapis Jelinčiča o napadu migranta na otroke “absolutna neresnica”. Šola ogorčena

Slovenija 20. Dec 202419:37 37 komentarjev
Zmago Jelinčič
Zmago Jelinčič. (Foto: Bor Slana/BOBO)

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je na družbenem omrežju delil lažno novico o napadu migrantov na deklice v Slovenskih Konjicah, ki so bile na poti k verouku. Policijo in ravnateljico osnovne šole je obtožil, da so zadevo želeli pomesti pod preprogo ter prikriti, da so zaradi dogodka sklicali izredni sestanek sveta staršev. A nič od tega ne drži. Policija je navedbe v Jelinčičevem zapisu označila za "absolutno neresnične", predsednik sveta staršev osnovne šole Pod Goro Primož Poklič pa je pojasnil, da na to temo nikoli ni bilo sestanka sveta staršev, niti ni nihče zahteval, da se ga skliče. Za N1 se je odzvala tudi ravnateljica omenjene osnovne šole Darja Ravnik, ki je nad navedbami bivšega poslanca ogorčena.

Predsednik zunajparlamentarne stranke SNS Zmago Jelinčič je pred dnevi na družbenem omrežju X objavil elektronsko sporočilo, ki ga je prejel in v katerem je pisalo, da so migranti v Slovenskih Konjicah napadli mladoletne deklice  na poti k verouku.

Jelinčič je ob tem pripisal, da je bil zaradi dogodka sklican izredni sestanek sveta staršev tamkajšnje osnovne šole, a da je ravnateljica prepovedala kakršnekoli pogovore o tem dogodku. Policijo pa je vprašal, zakaj o domnevnem napadu ni obvestila javnosti.

Na osnovi Jelinčičevega pisanja je poslanska skupina SDS na ministra za vzgojo in izobraževanja Vinka Logaja  naslovila poslansko vprašanje. Zanimalo jih je, ali so navedbe resnične in zakaj je ravnateljica prepovedala pogovore o tem dogodku.

S prošnjo za pojasnila smo se obrnili na celjsko policijsko upravo, predsednika sveta staršev Osnovne šole Pod goro Primoža Pokliča, ki je tudi podžupan občine Slovenske Konjice, in  na ravnateljico osnovne šole Darjo Ravnik.

Policija: Navedbe v zapisu absolutno ne držijo

Na policiji so potrdili, da so bili lokalni policisti 3. decembra obveščeni, da so trije mlajši fantje na poti k verouku opazili mlajšega moškega in se ga ustrašili. Šlo je za tujega državljana. O zadevi so dečki obvestili katehetinjo, ki je nemudoma odreagirala in preverila, ali je v bližini stavbe kakšna oseba. Opazila ni nikogar.

Vodja policijskega okoliša PP Slovenske Konjice je opravil razgovore s fanti in njihovimi starši. Vsak od dečkov je povedal svojo različico zgodbe – enega od njih je tujec spominjal na osebo iz računalniške igrice, ki jo igrajo. Policist je v pogovorih ugotovil, da moški fantov ni ogovoril, prav tako pa jim ni nič storil.

Policija je ugotovila, da je šlo v primeru moškega, ki so ga srečali dečki, za mlajšega športnika, ki ima vsa potrebna dovoljenja za bivanje in delo na območju PU Celje. Po naših neuradnih informacijah gre za nogometaša iz tujine, ki igra za enega slovenskih nogometnih klubov, v času srečanja pa naj bi bil na svojem vsakodnevnem večernem teku.

“Poudarjamo, da so fantje ravnali pravilno in odgovorno, da so o neznancu, ki so ga opazili, obvestili odraslo osebo. Posledično smo bili o zadevi takoj obveščeni tudi policisti, ki smo zadevo temeljito preverili,” so zapisali na celjski policijski upravi.

Ob tem so poudarili, da navedbe v zapisu Jelinčiča absolutno ne držijo, in dodali, da tovrstni nepreverjeni zapisi pri otrocih in njihovih starših hitro povzročijo nelagodje in prestrašenost.

Šola v pogovorih naslovila strahove otrok

Ker se je zapis Jelinčiča bliskovito razširil po družbenih omrežjih, povzel pa ga je tudi eden izmed slovenskih časopisov, je ravnateljica Osnovne šole Pod goro Darja Ravnik staršem že v začetku tedna poslala pojasnila.

Čeprav se je srečanje dečkov z moškim zgodilo izven šolskih prostorov, je pomočnica ravnateljice opravila pogovore z učenci. Vsak izmed njih je dogodek doživel po svoje. “Videli so od ene osebe, ki je bila oblečena v črno, do dveh oseb, oblečenih v črno, bledo žensko z oranžno lasuljo in črnimi lasmi, moškega s kapuco in brado, moškega z očali, moškega z masko, lebdeče postave, lebdeče postave z repom, sence … Eden od učencev je zavonjal dim in pomislili so, da nekaj gori, kar jih je prestrašilo. Jih je pa kar nekaj omenjalo like iz računalniških igric in grozljivih filmov, ki so jih gledali,” je v sporočilu staršem zapisala ravnateljica.

omarice v šoli
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Vodstvo šole se je pogovorilo tudi s katehetinjo, ki pri pregledu okolice neposredno po dogodku ni opazila ničesar sumljivega. Zaradi prestrašenosti otrok je učiteljica podaljšanega bivanja otroke pospremila do župnijskega doma, kjer poteka verouk, prav tako pa se je z učenci pogovorila svetovalna delavka. Na razredni uri pa je beseda tekla o strahovih in kako se z njimi spopasti.

Ravnateljica je ob tem sporočilu starše pozvala, da se pogovorijo s svojimi otroki in to situacijo vzamejo kot primer, kako nevarno in škodljivo je lahko objavljanje na družbenih omrežjih, saj “vsebina tam ostane za vedno in jim lahko kasneje v življenju škodi”.

“Nihče nam ni prepovedal o tem govoriti”

Predsednik sveta staršev Primož Poklič je za N1 poudaril, da informacija o kakršnemkoli sklicu sveta staršev na to temo absolutno ne drži. “Niti jaz kot predsednik sveta staršev niti šola nismo prejeli nobene pobude za sklic sveta staršev. V svojem imenu pa lahko rečem tudi, da meni ni nikoli nihče, sploh pa ne ravnateljica, rekel, da o tem domnevnem dogodku ne smem govoriti,” je dodal Poklič.

“Šola je kljub temu, da je šlo za izvenšolsko dejavnost, bila v kontaktu s policijo. Prav tako so na šoli opravili pogovore z otroki in jim ponudili spremstvo k verouku, čeprav to ni njihova naloga. Šola je naredila vse, kar je lahko,” je še poudaril Poklič.

Obenem je opozoril, da je poslanska skupina SDS vložila poslansko vprašanje o dogodku, čeprav je bilo že jasno, da so informacije o napadu migrantov na otroke neresnične.

Ravnateljica: Ruši se zaupanje v šolo

Ravnateljica OŠ Pod goro Darja Ravnik je v odzivu za N1 situacijo označila za skrajno absurdno. “Pri tako občutljivi, tako kritični stvari bi sama, ko bi za kaj takšnega slišala, nemudoma dvignila telefon in poklicala direktno v šolo. Glede na to, da imamo 29 predstavnikov sveta staršev, bi lahko ljudje hitro izvedeli, ali smo na to temo res imeli sestanek sveta, preden se karkoli govori. Zadeva je hitro preverljiva,” je poudarila.

Ravnik obžaluje, da se z neresničnimi trditvami ruši zaupanje v šolo, ki  je po njenem prepričanju nujno. “Starši nam pustijo otroke za praktično cel dan. Ne vem, kako se potem počutijo, če nam ne zaupajo. Na tem zaupanju neprestano delamo, potem pa pride do ene takšne stvari, ki je neresnična. Ne razumem, tega res ne razumem,” je še dodala.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino