
Popoldne protestniki napovedujejo blokado Ljubljane zaradi pisma podpore, ki ga je ljubljanski župan Zoran Janković poslal srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Kakšne bodo protestne aktivnosti, bi morali protestniki odločati na plenumu v Akademskem kolegiju, a naj bi jim to po njihovih besedah prepovedalo vodstvo Študentskega doma Ljubljana. V študentskem domu očitke zavračajo in trdijo, da so vabljenju ljudi, ki v domu ne bivajo, nasprotovali stanovalci. Medtem se krepi pritisk na Jankovića tudi med mestnimi svetniki, saj komisija za mednarodne odnose mestnega sveta ljubljanske občine zahteva dokumente, iz katerih bo jasno razvidno, ali je Janković pismo poslal v imenu in z naslova občine ali kot zasebnik.
8. februarja se je v prestolnici odvil protest zaradi pisma podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Ker Janković zahtev protestnikov ni izpolnil, so udeleženci sporočili, da bodo svoje aktivnosti stopnjevali.
Na kakšen način, bi morali 20. februarja odločati na plenumu z naslovom “Mi smo Ljubljana” v Akademskem kolegiju, a se to ni zgodilo. Plenum so prestavili v avtonomno cono Plac. Kot so na družbenem omrežju Instagram zapisali organizatorji, naj bi jim to prepovedalo vodstvo Študentskega doma Ljubljana.
“Zakaj študentski domovi omejujejo svobodne aktivnosti študentov? Zakaj se niso javno odzvali na pismo podpore Vučiću, če so res avtonomni,” se sprašujejo. Ob tem so zapisali, da je bil plenum obenem tudi prostor za solidarnost s srbskimi študenti, namesto podpore pa da je študentski dom izbral cenzuro. “Sprašujemo se, ali je pri prepovedi plenuma vlogo igralo dejstvo, da v svetu zavoda Študentski dom Ljubljana sedi tudi predstavnik Mestne občine Ljubljana.”
Študentski dom Ljubljana: S plenumom se niso strinjali stanovalci
V javnem zavodu Študentski dom Ljubljana so zavrnili očitke, da bi plenum prepovedali, saj jih s slednjim formalno nihče ni seznanil.
Po besedah predstojnika sektorja za študentske zadeve Aleksandra Matkovića so stanovalci na strokovne službe študentskega doma poslali opozorilo in nestrinjanje s plenumom, ki naj bi se zgodil v Akademskem kolegiju. Nasprotovali so vabljenju ljudi, ki v domu ne bivajo.
“Kot je to običajno, smo informacijo tudi preverili pri predstavnikih doma. Pri svojem odzivu na prijavo smo reagirali skladno z veljavnim domskim redom, ki narekuje predhodno soglasje za takšen dogodek, za katerega v konkretnem primeru ni bilo zaprošeno.”

Matković je dejal, da jih predstavniki doma z nadaljnjimi ukrepi niso seznanili, so jih pa tik pred zdajci obvestili, da je dogodek prestavljen na drugo lokacijo.
“Študentski dom je namenjen bivanju, študiju in kakovostnemu preživljanju prostega časa študentov, javni dogodki pa so z domskim redom iz razloga varnosti stanovalcev in njihovega premoženja omejeni oziroma se lahko organizirajo s predhodnim soglasjem,” je še pojasnil Matković.
Protestniki popoldne napovedujejo blokado Ljubljane
K protestu, ki se bo odvil ob 17. uri pred srbsko ambasado v Ljubljani, poziva več organizacij; Sindikat Mladi plus, Društvo Iskra, Mladi za podnebno pravičnost, avtonomna cona Plac in Lista demokratičnega študenstva.
Poudarjajo, da je “protest samoorganiziran” in da za njim ne stoji nobena politična stranka, organizacija, institucija, medijska hiša ali donator. Poudarili so, da politične stranke in organizacije na protest niso vabljene, “razen seveda kot posameznice oziroma posamezniki”.
Protest podpirajo tudi v slovenski diaspori srbske mladinske skupine SviĆe, medtem ko so v Organizaciji srbskih študentov v Sloveniji že pred mesecem dni sporočili, da se od protesta distancirajo, ker “temelji na političnem ozadju”. Organizirali so ločena protesta v Mariboru in Novem mestu.
Protestniki vztrajajo pri dveh neizpolnjenih zahtevah. V prvi vrsti se mora po njihovih besedah ljubljanski župan javno in uradno opravičiti. “Če se ne znate ali ne smete opravičiti, potem vsaj odstopite,” so pozvali ljubljanskega župana.
Zoran Janković je ob napovedanem stopnjevanju pritiska v torek ponovil, da je nasilje že obsodil in dejal, da so protesti v demokratični družbi nekaj normalnega. “Nikoli nisem rekel besede proti protestnikom, nasprotno, to je znak demokratične družbe in mladi so nosilci tega. Imajo vso pravico, da protestirajo tudi v Ljubljani in temu ne oporekam.”
Obenem je bil jasen, da se za svoje besede podpore srbskemu predsedniku ne bo opravičil. “Nimam se za kaj opravičevati. Ne vem, zakaj bi komu ugajal. To je moje mnenje in do slednjega imam pravico tako kot drugi.”

Kaj pa mestni svetniki?
Protestniki bodo danes mestne svetnike in svetnice znova pozvali, naj se javno opredelijo do pisma podpore, ki ga je Janković poslal Vučiću. Njihova tišina namreč po besedah protestnikov pomeni podporo Jankoviću in Vučiću.
“Stranki Gibanje Svoboda in Socialni demokrati, ki v mestnem svetu Jankoviću zagotavljata večino — ali Jankoviću stojita ob strani tudi pri njegovi podpori diktatorju Vučiću,” so zapisali.
Medtem je Komisija za mednarodne odnose mestnega sveta ljubljanske občine sklenila, da zavrača podporo Jankovića predsedniku Srbije Vučiću in podpira srbske študente. Od občine zahtevajo dokumente, iz katerih bo jasno razvidno, ali je Janković pismo poslal v imenu in z naslova občine ali kot zasebnik. Če se izkaže, da je Janković pismo poslal v imenu občine, bi bilo higienično, da odstopi, pravi predsednica komisije. Seje se sicer ni udeležilo vseh sedem članov, pač pa štirje, kar je pomenilo, da je seja sklepčna.
Na seji so bili Petra Blajhribar Kubo iz Levice, ki je tudi predsednica komisije, Katja Damij, ki je bila izvoljena na listi Gibanja Svoboda, a je prestopila v stranko Anžeta Logarja, Denis Striković iz stranke Vesna in Tina Bregant, ki je bila izvoljena na listi stranke SLS. Na sejo ni bilo Ganimet Shala iz SD ter obeh svetnikov Liste Zorana Jankovića, Boštjana Koritnika in Daniela Avdagiča. Več v prispevku Dodaten pritisk na Jankovića zaradi pisma Vučiću: komisija sprejela ostre sklepe.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje