Zaplet pri varovanju sodnice in tožilcev v procesu Kavaški klan

Slovenija 14. Jan 202512:31 9 komentarjev
Mateja Gončin
Mateja Gončin (Foto: Nebojša Tejić/STA)

Pred prihajajočo interpelacijo notranjega ministra Boštjana Poklukarja v javnosti odmeva nenavadna odločitev policije. Ta je sodnici in štirim tožilcem v sodnem procesu proti domnevnim članom slovenske celice zloglasnega Kavaškega klana v petek ukinila fizično varovanje, po nekaj urah pa ga je znova uvedla. O ukinitvi fizičnega varovanja naj bi varovane osebe namesto vodstva policije oziroma Centra za varovanje in zaščito (CVZ) obvestili kar njihovi varnostniki. Po pritožbah nekaterih varovanih oseb pa so si nato v CVZ premislili ter sodnici in tožilcem vrnili fizično varovanje. Kaj je v ozadju in kako zaplete pri varovanju komentirajo na policiji?

Policija je po poročanju časnika Večer prejšnji teden ukinila, nato pa čez nekaj ur znova uvedla fizično varovanje za tožilce in sodnike, ki so vključeni v sodna procesa proti domnevnim članom slovenske celice Kavaškega klana. Varnostniki, ki varujejo državne tožilce Matejo Gončin, Ivana Pridigarja, Jožeta Levašiča in Marka Godca ter sodnico Klavdijo Bercieri, so namreč v petek ob 12. uri prejeli obvestilo, da se varovanim osebam opolnoči ukinja fizično varovanje.

Spomnimo, policija je fizično varovanje za štiri tožilce in sodnico odredila po mafijskem umoru skesanca Satka Zovka, ki so ga likvidirali konec novembra v Ljubljani. Šest dni zatem je policija pridržala tri ljudi, ki naj bi bili vpleteni v njegov umor. Gre za bosanskega državljana Dina Muzaferovića – Cezarja, albanskega državljana Rolanda Cretuja in Ljubljančana Jako Berganta, ki so trenutno v priporu, zoper njih pa poteka sodna preiskava.

Varovane tožilce in sodnico so po informacijah Večera o ukinitvi fizičnega varovanja obvestili vodje varovanja, ne pa predstavniki vodstva Centra za varovanje in zaščito (CVZ) oziroma policije. Vodje varovanja naj bi prejeli klic nadrejenih iz CVZ, da se fizično varovanje za varovane osebe ukinja. Zakaj je vodstvo CVZ odredilo takšno navodilo, jim niso pojasnili.

Zmeda pri varovanju sodnice in tožilcev v procesu Kavaški klan

Vodje varovanja naj bi zato sklepali, da je posebna delovna skupina na policiji, ki se ukvarja z oceno ogroženosti sodnikov in tožilcev, sklenila, da se je znižala varnostna ocena za varovane tožilce in sodnico oziroma da ti niso več tako ogroženi, kot so bili v dneh po umoru Zovka.

Čez nekaj ur pa je sledil preobrat – vodje varovanja so prek telefonskega klica prejeli ukaz vodstva CVZ, da se spet uvaja fizično varovanje za vse štiri tožilce in sodnico. K temu naj bi po poročanju Večera pripomogle tudi pritožbe nekaterih varovanih oseb in vodij varovanj na vodstvo policije oziroma CVZ.

Zaradi odpovedi fizičnega varovanja so imeli na policiji nemalo težav, saj so morali odpovedati najeme stanovanj za varnostnike, ki so spali v bližini domov varovanih oseb, prav tako pa so zanje že izdelali nov razpored dela. Po vnovični uvedbi fizičnega varovanja so med drugim morali varnostnike spet prerazporediti k varovanim osebam in znova rezervirati njihova prenočišča.

Zakaj so se na CVZ odločili za odpoved fizičnega varovanja za sodnico in tožilce, ni znano. Na policiji so za Večer navedli, da je vsebina ocene ogroženosti zaupen podatek. Kot so pojasnili, je CVZ ravnal v skladu z “aktualizirano” oceno ogroženosti, ki jo je pripravila prej omenjena posebna skupina. “Ker CVZ ni predhodno obvestil predstojnikov organov ogroženih oseb z aktualno oceno ogroženosti, policija varovanja ni prekinila in nadaljuje fizično varovanja ogroženih oseb do preklica,” so še dodali.

Minister Poklukar pri poslancih SD in Levice

Policijske vrste že nekaj časa pretresajo očitki o domnevnih nepravilnostih. Več hudih obtožb na račun CVZ je izrekla specializirana državna tožilka Mateja Gončin, ki se je zaradi nezaupanja v delo policije za več mesecev odpovedala varovanju. Tožilka med drugim trdi, da naj bi vodstvo CVZ prek posameznih varnostnikov nepooblaščeno zbiralo zasebne podatke o njej.

Na policiji so njene navedbe večkrat odločno zanikali, se bo pa moral tudi zaradi omenjenih obtožb predvidoma prihodnji teden na interpelaciji v državnem zboru zagovarjati notranji minister Boštjan Poklukar. Odhod ministra zahtevajo v opozicijskih SDS in NSi, kjer Poklukarju očitajo tudi odgovornost za sporen nakup stražarskih hišk za policiste, nasilje na območjih z romskim prebivalstvom ter nepravilnosti pri razpisu za generalnega direktorja policije.

Boštjan Poklukar, Senad Jušić
Senad Jušić in Boštjan Poklukar (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Upravno sodišče je namreč oktobra lani ugotovilo, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, ki pravi, da Senad Jušić izpolnjuje natečajne pogoje za mesto generalnega direktorja policije, nezakonit. Čeprav se v javnosti vrstijo pozivi, naj ponovi razpis za prvega moža policije, se Poklukar doslej ni bil pripravljen odpovedati Jušiću.

Z notranjim ministrom so se danes sestali tudi poslanci SD in Levice. V obeh vladnih strankah zatrjujejo, da Poklukar pred interpelacijo ne more računati na njihovo podporo. “Ne vem, ali nas lahko prepriča brez ponovitve razpisa,” je v ponedeljek dejal predsednik SD Matjaž Han. Koalicijska pogodba sicer predvideva, da koalicijski partnerji interpelacij zoper ministre ne podpirajo. V SD sicer zaenkrat razmišljajo, da bi se na glasovanju o Poklukarjevi interpelaciji vzdržali.

POSEBNI VIDEO: “Ne dovolim si vzeti možnosti, da kritično govorim o katerikoli vladi”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje