Premier Golob ob odhodu z zaslišanja pred KPK: Vse očitke sem zavrnil

Slovenija 04. Dec 202405:10 > 10:58 45 komentarjev

Premier Robert Golob je na zaslišanju pred Komisijo za preprečevanje korupcije zavrnil vse očitke o domnevnem političnem vmešavanju v delo policije. "Prepričan sem, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave in obtožbe nekaterih izmišljene in neresnične," je po pogovoru na komisiji izpostavil Golob. Predsednik vlade je postopek pred KPK pred tem označil za farso. Kot je dejal, se mora pred komisijo zagovarjati, ker se je zavzemal za depolitizacijo policije.

“Komisiji sem podal vsa pojasnila, vse očitke sem v celoti zavrnil. Zdaj so na vrsti dokazi in priče. Prepričan sem, da se bo podobno kot v primeru ruskih vohunov tudi tokrat izkazalo, da so izjave in obtožbe nekaterih izmišljene in neresnične. Pri tem ne gre za mojo besedo, ampak za to, da bodo to potrdili priče in dokazi,” je po uro in pol dolgem zaslišanju pred Komisijo za preprečevanje korupcije poudaril premier Robert Golob. Na vprašanje, kaj bo storil, če bo KPK v postopku ugotovila kršitve integritete, pa je odgovoril, da o tem ne razmišlja.

Predsednik vlade je že ob prihodu na zaslišanje znova zavrnil očitke nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar o nedopustnih političnih pritiskih na delo policije. “Današnji postopek je resnično farsa. Danes se moram zagovarjati pred KPK izključno zaradi tega, ker sem se zavzemal za depolitizacijo policije, kar smo napovedali že v predvolilnem programu, in ker smo hoteli, da se ukrepi prejšnje vlade, ki si je hotela podrediti policijo, v celoti razveljavijo,” je poudaril Golob.

Ob tem se je obregnil ob nedavni nastop predsednika SDS Janeza Janše na shodu proti “krivosodju in skorumpiranemu sodstvu” pred celjskim sodiščem. “V tem istem času se na drugem koncu države, v Celju, izvaja najbolj brutalen napad na sodstvo v zgodovini Republike Slovenije. In ta kontrast je tisti, ki jasno pove, kaj je tisto, kar bi moralo prevladati. V celoti se zavzemam za pravno državo in verjamem, da bo na koncu pokazala svoj pravi obraz,” je dodal predsednik vlade.

Bobnar in Lindav premierju očitata nedopustne politične pritiske

Po zaslišanju premierja Goloba bo KPK opravila še razgovore s pričami. Poleg Tatjane Bobnar in bivšega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, ki predsedniku vlade očitata nedopustno vmešavanje v delo policije, sta med pričami še aktualna državna sekretarka na notranjem ministrstvu Tina Heferle in bivši državni sekretar na tem ministrstvu Branko Lobnikar. Na razgovoru med komisijo in pričami bo prisoten premierjev pooblaščenec Stojan Zdolšek.

Prijavo zoper premierja Goloba je na KPK in tožilstvo vložila Bobnar, ki je po sporu s predsednikom vlade decembra 2022 odstopila s položaja notranje ministrice. Bobnar trdi, da je Golob od nje zahteval ravnanja, v katera ni mogla privoliti, skupaj z Lindavom pa premierju in njegovim najožjim sodelavcem očita, da so izvajali nedopusten politični pritisk na kadrovanje v policiji. Bobnar in Lindav pred začetkom zaslišanj nista dajala izjav.

Zaslišanje glavnih akterjev afere o domnevnem političnem vmešavanju v delo policije je bilo prvotno predvideno že v začetku oktobra, a je KPK sejo preložila. Med razlogi za to je komisija navedla, da morajo podrobno preučiti obsežno dokumentacijo, ki jim jo je posredoval Zdolšek, in da so nekatere priče opravičile svojo udeležbo na zaslišanju. Po naših informacijah se je takrat opravičil Lobnikar.

Boštjan Lindav in Tatjana Bobnar s svojima zastopnikoma (Foto: Bobo)

Na KPK so takrat še pojasnili, da je Zdolšek na upravno sodišče vložil tožbo na sklep, s katerim mu je komisija omogočila vpogled v spis oziroma dokumentacijo, “in sicer zaradi prekritja določenih varovanih (osebnih) podatkov”. Zdolšek je za N1 dejal, da jim je KPK po vložitvi tožbe vročila dokumentacijo z razkritimi podatki in da je sodišče postopek ustavilo. Ob tem je dodal, da si ne predstavlja, da bo KPK postopek proti predsedniku vlade zaključila že danes.

Golob se je zaradi očitkov o nedopustnih političnih pritiskih na delo policije znašel tudi v predkazenskem postopku. Policija je namreč zaradi suma storitve korupcijskega kaznivega dejanja na specializirano državno tožilstvo podala kazensko ovadbo zoper predsednika vlade. Kot so pojasnili, je premier ovaden zaradi suma dajanja daril za nezakonito posredovanje. Zdaj je na potezi tožilstvo, ki pa še ni sprejelo odločitve, ali bo neposredno vložilo obtožnico, zahtevalo sodno preiskavo ali zavrglo ovadbo.

POSEBNI VIDEO: Sebastian Cavazza: Razmišljam, da bi se povsem umaknil

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje