ZDA so v sredo pozvale Izrael, naj muslimanskim vernikom v času svetega meseca ramazan zagotovi dostop do mošeje Al Aksa v vzhodnem Jeruzalemu, potem ko je skrajno desni izraelski minister za notranjo varnost Itamar Ben-Gvir nedavno predlagal prepoved dostopa do mošeje za Palestince z zasedenega Zahodnega brega.
“Kar zadeva mošejo Al Aksa, še naprej pozivamo Izrael, naj v skladu s preteklo prakso med ramazanom mirnim vernikom omogoči dostop do Tempeljskega griča,” je novinarjem povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
“To ni pravilno le z vidika zagotavljanja verske svobode, do katere so upravičeni, ampak tudi z vidika varnosti Izraela. Izraelu ni v interesu, da bi se napetosti na Zahodnem bregu ali v celotni regiji še povečale,” je Miller dodal v odzivu na izjave vodje palestinskega gibanja Hamas Ismaila Hanije.
Hanija je namreč pred tem v sredo v televizijskem nagovoru pozval muslimanske vernike na vseh zasedenih ozemljih, naj od prvega dne blagoslovljenega meseca ramazana, ki se začne 10. marca, v skupinah ali sami molijo v Al Aksi, da bi prekinili obleganje Gaze. Do njegovega poziva pa je prišlo po tem, ko je izraelski minister za notranjo varnost Itamar Ben-Gvir, ki se zavzema za judovski nadzor nad Tempeljskim gričem, nedavno pozval k omejitvi dostopa do svetega območja za Palestince z zasedenega Zahodnega brega.
Tempeljski grič leži v vzhodnem Jeruzalemu in je za Jude najsvetejši kraj, na območju pa se nahaja tudi mošeja Al Aksa, ki je tretji najsvetejši kraj za muslimane. Mošeja je pod muslimansko upravo, Izrael pa je odgovoren za njeno varnost. V skladu s sporazumom z muslimanskimi oblastmi lahko Judje in pripadniki drugih ver obiskujejo območje, a tam ne smejo moliti. V preteklih letih je bilo območje že večkrat prizorišče obračunov med Palestinci in izraelskimi varnostnimi silami.
Število smrtnih žrtev v Gazi je že več kot 30.000
Število smrtnih žrtev vojne med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas je preseglo 30.000, je danes sporočilo ministrstvo za zdravje na območju Gaze. Humanitarne organizacije medtem opozarjajo na lakoto na severu Gaze, zaradi katere že umirajo otroci, posredniki pa si prizadevajo doseči dogovor o premirju med Izraelom in Hamasom.
Posredniki iz Egipta, Katarja in ZDA si prizadevajo za šesttedensko prekinitev spopadov, ki jih je 7. oktobra lani sprožil napad borcev Hamasa na Izrael. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP trdijo, da bi lahko bil dogovor o premirju med Izraelom in Hamasom dosežen že čez nekaj dni.
Pogajalci upajo, da bo premirje začelo veljati pred začetkom muslimanskega svetega meseca ramazan.
Vir med posredniki je po poročanju AFP dejal, da dogovor med Izraelom in Hamasom, o katerem se pogajajo, ne predvideva popolnega umika izraelske vojske iz Gaze, k čemur poziva Hamas, temveč bi izraelske sile lahko zapustile mesta in naseljena območja.
To bi omogočilo vrnitev nekaterih razseljenih Palestincev in dobavo humanitarne pomoči. Predlogi naj bi vključevali tudi izpustitev nekaterih izraelskih talcev v Gazi v zameno za več sto palestinskih zapornikov, ki jih zadržuje Izrael.
Na severu Gaze huda lakota
Agencije za pomoč Palestincem medtem opozarjajo na hudo lakoto na severu Gaze. Ministrstvo za zdravje na območju Gaze je sporočilo, da sta v bolnišnici Al Šifa v Gazi zaradi podhranjenosti in dehidracije umrla dva otroka.
Tiskovni predstavnik ministrstva je mednarodne organizacije pozval k takojšnjemu ukrepanju, da bi preprečili še več smrtnih žrtev zaradi lakote. “Število smrtnih žrtev lakote med otroki se je povečalo na šest,” od tega jih je bilo v zadnjih dneh vsaj pet na severu območja Gaze, je dejal.
Svetovni program za hrano (WFP) je sporočil, da humanitarne organizacije že več kot mesec dni ne morejo dostaviti pomoči na sever Gaze, in obtožil Izrael, da preprečuje dostop.
“Če se ne bo nič spremenilo, bo na severu Gaze neizbežno izbruhnila lakota,” je po poročanju AFP dejal namestnik izvršnega direktorja WFP Carl Skau. Izrael navedbe o blokadi pomoči zavrača. Izraelska vojska je v sredo sporočila, da je v zadnjih dneh na sever Gaze prispelo 50 tovornjakov s humanitarno pomočjo.
Vodja ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID) Samantha Power pa je poudarila, da mora Izrael odpreti več mejnih prehodov z Gazo, da bi lahko močno povečali nujno potrebno humanitarno pomoč. “To je vprašanje življenja in smrti,” je dejala v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju X. Trenutno je glavna vstopna točka za humanitarno pomoč prehod Rafa na meji z Egiptom.
Po navedbah ministrstva za zdravje v Gazi je skupno število ubitih zaradi izraelskega bombardiranja in vojaških operacij v oblegani palestinski enklavi danes preseglo 30.000, potem ko je ponoči na območju umrlo najmanj 79 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!