Zdravila za hujšanje, uspavalne tablete … kaj vse je lani zasegel Furs

Slovenija 08. Jan 202510:13 0 komentarjev
Zdravilo za zdravljenje erektilne disfunkcije
Foto: Furs

Finančna uprava je sporočila, da je lani prestregla 786 paketov s prehranskimi dopolnili in zdravili, namenjenih fizičnim osebam. Najpogosteje ljudje pošiljajo zdravila za zdravljenje erektilnih disfunkcij, zdravila za zdravljenje plešavosti, uspavalne tablete in zdravila za hujšanje.

Oddelek za carinjenje poštnih pošiljk Ljubljana je lani prestregel 786 paketov z zdravili in “prehranskimi dopolnili”, namenjenih fizičnim osebam.

Finančna uprava RS (Furs) je navedla, da so to najpogosteje zdravila za zdravljenje erektilnih disfunkcij (Sildenafil, Tadalafil generična zdravila), zdravila za zdravljenje okužb z zajedalci (ivermektin), zdravila za zdravljenje plešavosti (minoxidil), zdravila za hujšanje (Ozempic, Sibutramin – velikokrat primešan tudi v čaje za hujšanje) in uspavalne tablete (melatonin).

Uvoz in izvoz zdravil posameznikov je prepovedan, ob tem opozarjajo na Fursu. Posameznik lahko kljub temu za svojo osebno rabo, za osebno uporabo ožjih družinskih članov oziroma na podlagi pooblastila za osebno uporabo največ enega posameznika, ki ni njegov družinski član, ali pa za hišnega ljubljenčka v svoji osebni prtljagi izvozi oziroma uvozi zdravilo:

  • za akutna stanja za največ tri tedne,
  • za kronične bolezni oziroma stanja, pri katerih je potrebna dolgotrajna uporaba zdravil, za največ tri mesece skladno s predpisanim odmerjanjem, izjemoma pa za obdobje do 12 mesecev, če posameznik predloži organu, pristojnemu za carinske zadeve, dokazila o dovoljenem bivanju v tem obdobju v ciljni državi in predpisi s področja prepovedanih drog ne določajo drugače.

Carinski organ lahko od posameznika zahteva dokazilo o zdravniškem oziroma veterinarskem receptu. Pri pregledu pošiljk z zdravili carinikom strokovno podporo sicer zagotavljajo Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) in uradni veterinarji.

Število prepovedanih pošiljk iz leta v leto pada – leta 2023 jih je bilo na primer 999, leta 2022 pa 1.155, še navajajo na Fursu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!