Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3.522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. Večina meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu
83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili z zbornice.
“Rezultati so jasen pokazatelj, da predlagane spremembe zakonodaje in obstoječi pogoji dela v javnem zdravstvenem sistemu vzbujajo globoko zaskrbljenost in nezadovoljstvo med zdravništvom,” so poudarili na zbornici o anketi, ki so jo izvedli med 2. in 18. oktobrom.
68 odstotkov sodelujočih zdravnikov in zobozdravnikov tako po navedbah zbornice meni, da bo predlagana novela zakona negativno vplivala na njihov način dela.
V primeru, da bi bila novela sprejeta v trenutni obliki, jih namerava 16 odstotkov zapustiti delo v javnem zavodu. 65 odstotkov vprašanih namreč meni, da javni zavodi v tem trenutku ne morejo zagotoviti večjega obsega storitev, kljub pripravljenosti zaposlenih, da bi delali več.
Skoraj 67 odstotkov zdravnikov in zobozdravnikov meni, da so javni zdravstveni zavodi slabo ali zelo slabo vodeni, predvsem na račun prevelikega političnega vpliva, slabe organizacije delovnih procesov in neučinkovitega upravljanja finančnih sredstev. Približno 80 odstotkov vprašanih meni, da bi boljše vodenje in organizacija pripomogla k večji učinkovitosti zdravstvenih rešitev, medtem ko bi k boljši dostopnosti do zdravstvenih storitev najbolj pripomoglo izboljšanje plačila in delovnih pogojev, povečanje števila zdravnikov in medicinskih sester ter večja fleksibilnost pri zaposlovanju.
Z zdravniške zbornice so ob tem posredovali tudi izjavo pravnika Rajka Pirnata z ljubljanske pravne fakultete, ki je kritičen do predloga novele. Meni, da ta vsebuje številne prepovedi, omejitve in posege v ustavne pravice zdravstvenih delavcev, kar po njegovem prepričanju odpira vprašanja o ustavnosti zakona.
Še bolj nerazumljivo pa se mu zdi, zakaj zakonodajalec meni, da bo z discipliniranjem zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev rešil zdravstveni sistem. “Zakaj se vlada odloča za vzbujanje nezadovoljstva med zdravstvenimi delavci, namesto da bi jih spodbujala k večji storilnosti, mi ni jasno. Te logike preprosto ne razumem in prepričan sem, da bo rezultat slab”, je dejal.
Na zbornici zato vlado pozivajo, naj prisluhne opozorilom zdravnikov in zobozdravnikov. “Tudi rezultati ankete jasno kažejo, da so spremembe nujne, vendar morajo biti zasnovane premišljeno in v dialogu z zdravstvenimi delavci, ki najbolje poznajo realnost zdravstvenega sistema. Zbornica si bo prizadevala za konstruktivna srečanja z odločevalci z namenom oblikovanja rešitev, ki bodo omogočile izboljšanje delovnih pogojev in posledično tudi boljšo oskrbo pacientov,” so še sporočili z zbornice.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje