
Del Logatca zaradi kemičnega onesnaženja že peti dan ne sme uporabljati pitne vode. Na tem območju je tudi Dom starejših Logatec, v katerem jim prepoved uporabe povzroča precej težav. Pri pranju perila in posode jim pomagajo sosednje ustanove, oprhati pa se starejši ne morejo, je za N1 povedala direktorica doma Helena Primc Kalan. Župan Berto Menard je dodal, da je med ostalimi prebivalci kar nekaj negodovanja.
Del Logatca je zaradi onesnaženja že peti dan brez pitne vode. Po ocenah občine na tem območju živi približno 600 prebivalcev. Vode ne smejo piti, uporabljati za pripravo hrane, osebno higieno, niti za pranje perila. Ne pomaga niti, če bi jo prekuhali, saj je onesnaženje kemično.
Na območju onesnaženja vodovoda je Dom starejših Logatec, v katerem je trenutno nastanjenih 154 ljudi. “Prepoved uporabe pitne vode je precej spremenila vsakodnevna opravila v našem domu,” je za N1 opisala direktorica Helena Primc Kalan.
Najbolj so morali prilagoditi skrb za osebno higieno stanovalcev, saj se ne morejo prhati in kopati. “Za osebno higieno in nego skrbimo z vlažnimi krpicami in različnimi umivalnimi penami, pri katerih voda ni potrebna,” je pojasnila direktorica.

Pri pranju perila jim pomagajo v Zdravstvenem domu Logatec, Vrtcu Kurirček Logatec in Domu Marije in Marte. Osnovna šola 8 talcev pa jim pomaga pri pranju posode. “Vodo za pitje in pripravo hrane za 154 stanovalcev nam dovažajo gasilci, a jo moramo pred uporabo še prekuhati, kar je zamudno,” je priznala Primc Kalan. Ob tem se je vsem zahvalila za pomoč.
Tako zaposleni kot stanovalci in njihovi svojci upajo, da bo voda čim prej znova čista. Direktorica je dodala, da večina razume spremenjene razmere.
Med občani “kar nekaj negodovanja”
Župan Logatca Berto Menard je opisal, kako ostali prebivalci občutijo prepoved uporabe pitne vode. “Glede na to katastrofo, ki se nam je zgodila, je kar nekaj negodovanja,” je izpostavil v pogovoru za N1.
Največ težav je s prhanjem in pranjem perila. Ob včeraj se lahko prebivalci oprhajo v večnamenski športni dvorani Logatec, pranje perila še ni organizirano. “Dogovarjamo se tudi okrog pralnic, da bodo lahko ljudje oprali svoje perilo,” je dodal župan.
Priznal je, da je omejitev uporabe vode res zelo neprijetna, da s seboj prinese veliko dodatnega dela, a da razmere s pomočjo komunale, civilne zaščite in drugih institucij obvladujejo. “Zdaj že dva, tri dni spiramo cevovode. Upam, da bodo rezultati nove analize negativni, da bo voda čista,” je dodal.
Povedal je tudi, da so imeli na občini kar nekaj težav z obveščanjem in da bi bilo treba sistem v prihodnje izboljšati. “Tudi če je kdo zaradi takšnega obvestila nejevoljen, mora biti obveščen. Sploh če gre za zdravje,” je bil jasen župan.
Dodal je, naj prebivalci v primeru zdravstvenih težav obiščejo osebnega zdravnika, in spomnil, da je treba vodo iz cistern prekuhati.
V zdravstvenem domu prejeli več klicev
Direktorica Zdravstvenega doma Logatec Urška Tomič je za N1 pojasnila, da občani nujne medicinske pomoči zaradi znakov morebitne zastrupitve z onesnaženo vodo niso iskali. “Imeli pa smo kar nekaj telefonskih klicev, od teh je imel eden od klicateljev znake blažje zastrupitve, prejel je vsa navodila,” je dodala.
Znaki, na katere naj bodo pozorni občani ob morebitnem zaužitju onesnažene vode, so glavobol, slabost in bruhanje.
Kaj se dogaja z onesnaženjem?
Direktor komunalnega podjetja Logatec Boštjan Kreft je včeraj za N1 dejal, da so znova odvzeli vzorce vode, izsledki ponovne analize pa naj bi bili znani predvidoma v sredo. Dodal je, da izvor onesnaženja še ni znan in da ga preiskuje policija.
Na komunali so bili o onesnaženju obveščeni v petek zjutraj, ko so jih klicali občani. Prve analize so v vodi zaznale anionske detergente, benzotriazol, kisline in aminij.

Onesnaženje se je zgodilo na vodovodnem sistemu, steklo je intenzivno izpiranje, pristojni so podali tudi navodila uporabnikom, da spirajo interna omrežja. Po navedbah komunale so stroški, ki bodo zaradi izpiranja nastali, simbolični. Strošek namreč znaša 82 centov za kubični meter vode na občana, so dodali.
Medtem policija nadaljuje zbiranje obvestil za ugotovitev izvora onesnaženja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje