Po močni supercelični nevihti, ki se je v soboto popoldan razvila nad vzhodnim delom Slovenije, je danes jasno, da je bilo daleč najhuje v Slovenski Bistrici in na njenem širšem območju. Tam je bil opažen tudi strašljiv lijakasti oblak, ki je pravzaprav zametek tornada. Intervencij je bilo že več kot 200, po besedah župana Slovenske Bistrice Ivana Žagarja je poškodovanih več kot 300 objektov, ki jih je dež zaradi razbitih streh tudi zalival, poškodovane so sončne elektrarne na strehah, prav tako je toča razbila številne avtomobile in kmetijske površine. Po svežih napovedih Arsa pa tudi danes ni izključena še kakšna nevihta.
Sobotne nevihte s točo so največ škode povzročile na območju Slovenske Bistrice. Najbolj prizadeti kraji pa so prav Slovenska Bistrica ter Zgornja Ložnica in Vrhole – Preloge.
V Regijskem centru za obveščanje Maribor so obravnavali kar 231 dogodkov. Po besedah župana Slovenske Bistrice je bilo poškodovanih več kot 300 objektov, na strehah, kjer so sončne elektrarne, so razbite tudi te, poškodovanih je ogromno vozil in kmetijskih površin, podrtih je kup dreves. Zelo velika pa je škoda v trgovskem centru Spar v Slovenski Bistrici. Kot so v PGD Slovenska Bistrica za N1 povedali že v soboto, je zaradi razbite strehe trgovski center zalila še voda.
Gasilska zveza Slovenska Bistrica je aktivirala kar 12 prostovoljnih gasilskih društev in še štiri gasilske enote z območja Majšperka. Ker je razbito skoraj vse, so gasilci na terenu tudi danes, vse ljudi pa pri tem prosijo tudi za strpnost.
Župan Žagar: “Stolklo nam je praktično pol občine”
Kot je za N1 povedal župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar, je neurje s točo prizadelo praktično celotno območje občine. Najhuje je bilo na širšem območju mesta Slovenska Bistrica in krajevnih skupnostih Vrhole – Preloge in Zgornja Ložnica.
“Prijave o škodi še prihajajo. V veliki meri je poškodovalo strehe. Trenutno imamo evidentiranih več kot 300 poškodovanih objektov vseh vrst. Te gasilci, ki so ves čas na terenu, ščitijo in prekrivajo. Že včeraj so bili na terenu gasilci naše celotne gasilske zveze z 12 društvi, pomagale pa so nam tudi ekipe iz Majšperka. Tudi danes jih je na terenu približno toliko in nosijo največji del bremena. Kljub temu dela danes verjetno še ne bodo končali,” je dejal.
Sicer pa podatkov o tem, da bi kakšen občan zaradi včerajšnjega neurja ostal brez strehe nad glavo, na občini za zdaj nimajo. “Če bi bilo treba, imamo tudi za takšne primere zagotovljene stanovanjske objekte,” je poudaril.
Močno poškodovane predvsem sončne elektrarne
Ogromna toča, ki je bila po njegovih besedah ponekod večja od teniške žogice, je veliko škode naredila na avtomobilih, pridelkih, predvsem pa na sončnih elektrarnah na gospodarskih objektih. Povedal je, da so glede na podatke in posnetke dronov te zelo močno poškodovane.
Dodal je, da podatkov o višini povzročene finančne škode še nimajo. Upa pa, da imajo ljudje imetje zavarovano.
Kot je namreč poudaril, gre na ravni države za škodo lokalnega pomena, za občino pa imajo posledice neurja globalni učinek. “Stolklo nam je praktično pol občine. Na državni ravni kljub temu verjetno ne bomo dosegli cenzusov za državno ali evropsko pomoč. S podobnimi primeri smo se v preteklosti že soočali in opozarjali, da bi bilo treba spremeniti zakonodajo,” je zaključil.
V bližini tudi lijakasti oblak, ki je zametek tornada
Dogajanje, ki je spremljalo močno supercelično nevihto, med poznavalci vremena odmeva tudi danes. Ekipa Neurje.si tako na družbenih omrežjih še vedno objavlja posnetke neurja, med njimi tudi video lijakastega oblaka v okolici Slovenske Bistrice, za katerega pa ni znano, ali se je dotaknil tal. Če bi se, bi pomenilo, da je šlo za tornado.
Kot pišejo v objavi, so v soboto za Podravje veljali “tornadični pogoji – močno vetrovno striženje v spodnjih plasteh ozračja ter velika temperaturna razlika med temi plastmi”.
Tudi danes možnost še kakšne nevihte
Danes bo po napovedi Arsa sončno z nekaj oblačnosti. Pozno popoldne ni povsem izključena še kakšna nevihta. Arso je ob tem izdal opozorilo, saj bo predvsem sredi dneva in popoldne po nižinah velika toplotna obremenitev. Za jugovzhod države velja oranžno opozorilo, za preostali del države pa rumeno.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje