Želel se je fiktivno prijaviti na Vrhniki, plačal 400 evrov, prejel pa ponaredke

Slovenija 08. Jan 202505:11 6 komentarjev
Upravna enota
Foto: Bor Slana/BOBO

Upravna enota Vrhnika je ta teden policiji prijavila dva primera ponarejanja listin. Moški naj bi namreč na družbenem omrežju opazil objavo, v kateri je avtor v zameno za 400 evrov ponujal (domnevno fiktivno) prijavo začasnega bivališča na Vrhniki in v Novi Gorici. Moški je 400 evrov plačal in prijel domnevno pogodbo o stanovanju in potrdilo o prijavi. Kmalu je ugotovil, da v rokah drži ponarejeno dokumentacijo.

V eni od Facebookovih skupin se je oglasil moški, ki je očitno nezakonito želel prijaviti začasno bivališče. Na tem istem družbenem omrežju je namreč pred časom opazil objavo, v kateri je avtor trdil, da prijavlja začasna bivališča na Vrhniki in v Novi Gorici. Moški mu je pisal in ga prosil za ceno prijave na leto. Ta naj bi stala 400 evrov.

Moški se je odločil, da bo vsoto plačal. Denar naj bi nakazal prek spletne strani Abon Cash, avtor objave pa naj bi moškega prijavil na naslovu na Vrhniki. Poslal naj bi mu tudi pogodbo o stanovanju in potrdilo o prijavi. A ko je moški želel opraviti registracijo avta, tega ni mogel storiti, saj naslova njegovega bivališča v sistemu ni bilo. “Poklical sem na Upravno enoto Vrhnika, kjer so mi povedali, da nisem vpisan v sistem. Zahtevali so, naj jim pošljem pogodbo in potrdilo, ki mi ju je poslal,” je zapisal moški.

Kasneje je z upravne enote prejel elektronsko sporočilo, da je celotna dokumentacija ponarejena. Moški je ob tem uporabnike Facebooka vprašal, ali naj zadevo prijavi policiji, a ga je pri tem že prehitela Upravna enota Vrhnika.

Za N1 so na upravni enoti pojasnili, da je vodstvo seznanjeno s ponarejenim potrdilom o začasnem prebivališču. Zaznalo je dva tovrstna primera in ju je predalo organom pregona.

Upravna enota
Foto: Bor Slana/BOBO

Na Policijski upravi Ljubljana so za N1 pojasnili, da so prijavo suma kaznivega dejanja prejeli ta teden.

“Policisti bodo navedbe v prijavi preverili in v skladu z ugotovitvami nato ustrezno postopali. Več podatkov vam v tem trenutku še ne moremo posredovati,” so odgovorili. Policija bi sicer v tem primeru lahko preverjala, ali obstaja sum kaznivega dejanja ponarejanja listin, za kar sta zagroženi do dve leti zapora. Če gre za ponarejanje javne listine – kar prijava bivališča je – je zagrožena zaporna kazen do treh let. 

Pod drobnogledom kriminalistov, če bo policija sum kaznivega dejanja potrdila, se lahko znajde tudi moški, ki je za lažno prijavo začasnega bivališča plačal 400 evrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje