V vseh sedmih občinah Zgornje Savinjske doline se je danes odvila čistilna akcija “Očistimo Zgornjo Savinjsko dolino.” Akcija, v kateri je sodelovalo več kot 1.300 prostovoljcev, je razkrila razsežnost onesnaženja z odpadki po avgustovskih poplavah, odkrili pa so tudi marsikatero staro črno odlagališče odpadkov, ki v preteklosti ni bilo sanirano.
V občini Mozirje, Nazarje, Gornji Grad, Rečica ob Savinji, Ljubno, Luče in Solčava je danes potekala čistila akcija pod sloganom “Očistimo Zgornjo Savinjsko dolino”.
Organizatorji, Društvo za povezan razvoj Zgornje Savinjske doline, s podporo vseh županov in županj, so se namreč odločili, da je čas, da se v dolini lotijo tudi odpadkov, a je šele današnja akcija razkrila razsežnost onesnaženja z odpadki.
Kot so pojasnili v Društvu za povezan razvoj Zgornje Savinjske doline, so visoke avgustovske vode odnašale vse mogoče – od tovornjakov in izruvanih dreves, do osebnih predmetov, industrijskih orodij in podobno.
“V času od poplav je med sanacijo vodotokov bila odstranjena večina velikih kosov, a nekaj tega je vendarle ostalo, zato so se s koncesionarjem urejanja vodotokov na tem območju (Nivo eko), akcije odstranjevanja teh odpadkov zvrstile že v dneh pred soboto.” so dodali.
Tokrat pa so se prostovoljci lotili pobiranja manjših odpadkov, pri čemer je pogled od blizu razkril prave težave, so poudarili v društvu. Pri odstranjevanju odpadkov je namreč največ preglavic povzročala plastika, še posebej folija, ki je z razpadanjem pristala na različnih koncih.
Kjer nabrežine še niso bile mehansko očiščene ogromnih količin vejevja in velikih predmetov, je bilo čiščenje z rokami praktično nesmiselno. Hkrati pa je današnja čistilna akcija razkrila tudi marsikatero staro črno odlagališče odpadkov, ki v preteklosti ni bilo sanirano.
V čistilni akciji se je zbralo več kot 1.300 prostovoljcev, večinoma domačinov, ki so se jim pridružili kajakaši in ribiči iz ribiških družin širom Slovenije, pa tudi nekaj drugih prostovoljcev, ki so z domačini v akcijah po avgustovskih poplavah spletli prijateljske vezi.
“Ob zaključku so se organizatorji strinjali, da je akcija ponovno povezala prebivalce in pokazala, da se lahko naredi veliko več, če se ljudje povežejo. Z akcijo pa žal še zdaleč niso odstranjeni vsi odpadki, zato se je rodila ideja o ponovitvah akcije in povezanem delovanju tekom celotnega porečja Savinje,” so še zapisali v sporočilu za javnost.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!