Življenjska doba v Pomurju je krajša kot drugod po Sloveniji: kaj so razlogi?

Slovenija 29. Nov 202415:15 7 komentarjev
Foto: Srdjan Živulović/BOBO

Pričakovana življenjska doba Pomurcev je krajša od slovenskega povprečja. Dejavniki, ki prispevajo k temu, so premalo gibanja, nezdrava prehrana, debelost in tvegano pitje alkohola, je na današnji znanstveni konferenci v Murski Soboti dejala vodja raziskovalne dejavnosti v soboški Splošni bolnišnici Jerneje Farkaš Lainščak.

Dvodnevna znanstvena konferenca združenja Pomurska akademsko znanstvena unija (PAZU), ki se bo v Murski Soboti sklenila v soboto, se osredotoča na vprašanja, povezana s pričakovano življenjsko dobo v Pomurju. Na uvodni okrogli mizi so strokovnjaki razpravljali o razlogih, zakaj je življenjska doba v regiji krajša kot drugod po Sloveniji, ter o ukrepih za njeno izboljšanje.

Farkaš Lainščak je predstavila rezultate raziskave o srčnem popuščanju pri prebivalcih Murske Sobote, ki je pokazala nadpovprečno visok delež srčnega popuščanja pri tej populaciji. “Če se običajna pogostost srčnega popuščanja v splošni populaciji giblje med enim in dvema odstotkoma, smo v Pomurju ugotovili, da je ta delež med štirimi in petimi odstotki. Ko te podatke prenesemo na regionalno in nacionalno raven, so številke še višje,” je opozorila.

Navedla je tudi na druge dejavnike, ki prispevajo k slabšemu zdravju Pomurcev. Regija je bistveno bolj obremenjena s prezgodnjo umrljivostjo zaradi bolezni srca in ožilja, večjo zbolevnostjo ter višjo stopnjo celotne umrljivosti. “K temu pripomorejo nezdravi življenjski slogi, kot so premalo gibanja, nezdrava prehrana, visoka stopnja debelosti in tvegano pitje alkohola,” je povedala Farkaš Lainščak.

Kohezijski minister Aleksander Jevšek
Kohezijski minister Aleksander Jevšek. (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Minister Jevšek o neskladnem regionalnem razvoju

Na okrogli mizi je sodeloval tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, sicer Prekmurec, ki je opozoril na širši problem neskladnega regionalnega razvoja in njegovega vpliva na kakovost življenja v regiji. “Neskladen regionalni razvoj vpliva na demografske trende, negativno starostno strukturo in nižjo kakovost življenja. To se odraža tudi v nižji pričakovani življenjski dobi prebivalcev Pomurja,” je dejal.

Jevšek je napovedal, da bo ministrstvo prihodnje leto začelo pripravo strategij za regionalni razvoj, ki bodo vključevale ukrepe za izboljšanje kakovosti življenja v manj razvitih regijah. Je pa poudaril, da skladni regionalni razvoj ni le naloga ministrstva za regionalni razvoj, temveč vseh resorjev – od zdravstva do šolstva. “S sredstvi iz kohezijskih skladov želimo financirati projekte, ki bodo prispevali k izboljšanju kakovosti življenja,” je pojasnil.

Konferenca Pazu bo v dveh dneh obravnavala številna vprašanja s področij družboslovja, medicine, humanistike in naravoslovja s posebnim poudarkom na zdravju in dobrem počutju prebivalcev Pomurja. Med obravnavanimi temami pa so stres, demenca, inovativnost v EU ter vpliv sodobnih tehnologij.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje