Dijaška organizacija zaradi požara premierja in ministra pozvala k odstopu

Slovenija 31. Jan 202517:01 > 20:50 34 komentarjev
Požar v dijaškem domu na Poljanski
Foto: F. A. BOBO

Dijaška organizacija Slovenije je po četrtkovem požaru v dijaškem domu na Poljanski cesti v Ljubljani vlado pozvala k odgovornosti in izboljšanju varnostnih standardov v dijaških domovih ter predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja pozvala k odstopu. K celovitemu pregledu požarne varnosti v ljubljanskih študentskih domovih medtem poziva tudi Študentska organizacija Univerze v Ljubljani. V omenjeni dijaški dom se bodo lahko sicer dijaki vrnili v nedeljo od 16. ure. Se pa v svoje sobe takrat še ne bodo mogli vrniti dijaki, ki bivajo v prvem nadstropju, kjer je zagorelo, zanje bodo na voljo nadomestne nastanitve.

Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani po četrtkovem požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja poziva k celovitemu pregledu požarne varnosti v vseh ljubljanskih študentskih domovih. Med drugim predlagajo revizijo obstoječih požarnih načrtov, preverjanje obstoja in delovanja sistemov za odkrivanje požara in izvedbo rednih požarnih vaj.

V javnem pozivu so izpostavili, da požarna varnost predstavlja ključen element varnega bivanja študentov. Zato predlagajo takojšen pregled požarne varnosti v vseh objektih Študentskega doma Ljubljana, revizijo obstoječih požarnih načrtov ter preverjanje njihove ažurnosti in skladnosti s predpisi ter preverjanje obstoja in delovanja sistemov za zgodnje odkrivanje požara, kot so alarmni sistemi, hidrantna omrežja in gasilni aparati.

Na požar se je že v četrtek odzvala tudi Dijaška organizacija Slovenije, ki je vlado pozvala k odgovornosti in izboljšanju varnostnih standardov v dijaških domovih. Danes pa so šli v izjavah za POP TV in Televizijo Slovenija še korak dlje ter predsednika vlade Roberta Goloba in ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja pozvali k odstopu.

Brez požarnih alarmov tri četrtine študentskih domov

V ŠOU v Ljubljani so izpostavili tudi organiziranje usposabljanj o pravilnem ravnanju v primeru požara in preventivnih ukrepih za zmanjšanje tveganja ter izvedbo rednih požarnih vaj v vseh študentskih domovih, da se tako študenti kot zaposleni seznanijo s protokoli za primer požara.

Zavzeli so se tudi za dodatna vlaganja v posodobitev požarne infrastrukture, vključno z nadgradnjo gasilnih naprav in izboljšanjem požarnih izhodov. Študentska organizacija ob tem opozarja še na preventivne ukrepe, pri čemer predlagajo redne preglede električne napeljave in naprav v študentskih domovih.

“Verjamemo, da bodo tovrstni preventivni ukrepi in morebitna nadgradnja sistemov požarne varnosti prispevali k večji varnosti vseh študentk in študentov ter zaposlenih v študentskih domovih,” so zapisali.

Pozvali pa so še k pripravi načrtov za izvedbo teh ukrepov in obveščanju študentov o predvidenih aktivnostih.

Televizija Slovenija je danes sicer poročala, da je brez požarnih alarmov tri četrtine študentskih domov.

Za nekatere dijake nadomestne nastanitve, ostali kmalu nazaj v dijaški dom

V dijaški dom na Poljanski cesti v Ljubljani, kjer je zagorelo, se bodo lahko dijaki vrnili v nedeljo od 16. ure. Se pa v svoje sobe takrat še ne bodo mogli vrniti dijaki, ki bivajo v prvem nadstropju, kjer je zagorelo. Zanje bodo na voljo nadomestne nastanitve, je medijem povedal ravnatelj Dijaškega doma Ivana Cankarja Šemso Mujanović.

Že v nedeljo zvečer bo sedem prostovoljcev dijakom na voljo za psihosocialno pomoč. Pomoč bodo organizirali v sodelovanju z ljubljansko civilno zaščito in Rdečim križem. Dijakom bodo v nedeljo na voljo tudi matični vzgojitelji in domska svetovalna služba.

Za več kot 40 dijakov, ki se v nedeljo še ne bodo mogli vrniti v svoje sobe, so znotraj doma uredili nadomestne nastanitve. Eno skupino bodo namestili na drugo stran objekta, v katerem je v četrtek zagorelo, drugo pa v objekt C. Trenutno je za vselitev neprimernih 20 sob, je dejal Mujanović.

Požar v dijaškem domu na Poljanski
Foto: F. A. BOBO

Koliko dijakov se bo v dom vrnilo že v nedeljo zvečer, je težko napovedati. “Nekateri dijaki si strašno želijo priti nazaj, nekatere pa je seveda strah,” je pojasnil.

Po ravnateljevih besedah so v dijaškem domu v skladu s priporočili fizično zavarovali prvo nadstropje, kjer je prišlo do požara. Intenzivno čistijo skupne prostore in dijaške sobe, razen prvega nadstropja. Pri delu jim poleg dveh čistilnih servisov pomaga večina zaposlenih in mnogi dijaki. Od ponedeljka do srede bodo potekala pleskarska dela na stopniščih in hodnikih drugega dela stavbe, je napovedal.

Na vprašanje o morebitnih dodatnih ukrepih je Mujanović pojasnil, da bodo vsaj v prvih dneh po vselitvi dijakov v domu zagotovili prisotnost dodatne osebe. Poleg varnostnika bo tudi ponoči prisoten vzgojitelj. Ukrep je začasen, dokler “ne vidijo, kako naprej”. Ob tem je poudaril, da so po standardih in normativih dolžni zagotavljati enega varnostnika na stavbo. Ker dom obsega tri objekte, so doslej ponoči zagotavljali tri varnostnike.

V dijaškem domu na Poljanski cesti v Ljubljani je zagorelo v četrtek okoli 4. ure. Iz objekta, kjer je izbruhnil požar, so evakuirali 363 ljudi, 11 dijakov je bilo ranjenih. Eden je bil v požaru močno opečen, nekateri so zaradi vdihavanja dima potrebovali predihavanje, nekaj pa se jih je poškodovalo, ko so skakali skozi okna v prvem nadstropju.

Požar v dijaškem domu na Poljanski
Foto: F. A. BOBO

Od 11 poškodovanih jih je sicer osem že v domači oskrbi, trije pa ostajajo v bolnišnici. Dijak, ki je bil močno opečen, je še vedno na oddelku intenzivne terapije, so za STA sporočili iz ljubljanskega kliničnega centra. Njegovo stanje je stabilno. Glede poškodovanih dijakov ravnatelj danes ni imel novih uradnih informacij. “Še vedno smo v šoku in v skrbeh za poškodovane dijake, upamo na najboljše, držimo pesti za vsakega od njih,” je poudaril.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje