Župani o “čedalje večjem nesorazmerju plač na lokalnem nivoju”

Slovenija 16. Jan 202421:21 0 komentarjev
Denar
Foto: Bor Slana/ BOBO

Župani, ki so v Skupnosti občin Slovenije, so na prvem regijskem srečanju govorili o plačah, izpostavili so čedalje večje nesorazmerje na lokalnem nivoju. Po njihovem mnenju je najprej treba urediti plače tistih zaposlenih, ki so na plačni lestvici najnižje, nato direktorjem občinskih uprav, ki nosijo dobršen del odgovornosti za delo občinske uprave, nato pa tudi županjam in županom.

Županje in župani, včlanjeni v Skupnost občin Slovenije (SOS) so na prvem regijskem srečanju v Samostanu Mekinje med drugim spregovorili o dosežkih leta, plačah zaposlenih in funkcionarjev na lokalnem nivoju, pomanjkljivostih pri urejanju vodotokov.

Predsednik SOS Vladimir Prebilič je predstavil delovanje SOS v lanskem letu, so sporočili. Prebilič je izpostavil predvsem uspešna prizadevanja za zagotovitev finančnih sredstev za lokalne skupnosti v okviru povprečnine, ki za leto 2024 znaša 725 evrov in oblikovanje formule, ki v enem segmentu omogoča približek realnim stroškom občin z razdelitvijo dodatnih 20 milijonov evrov.

Izpostavil je tudi delo SOS na področju zagotavljanja lastnih virov občin, kot je nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča in aktivnosti v času poplav in drugih naravnih nesreč v preteklem letu. Ob tem se je Prebilič še posebej zahvalil županjam in županom za medsebojno podporo in pomoč s kadri, opremo in financami, ko je to bilo najbolj potrebno.

Vladimir Prebilič
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Pogovarjali so se tudi o plačah zaposlenih in funkcionarjev na lokalnem nivoju. Poudarili so, da so nesorazmerja plač na lokalnem nivoju čedalje večja. Županje in župani so izpostavili, da je najprej treba urediti plače tistih zaposlenih, ki so na plačni lestvici najnižje, nato direktorjem občinskih uprav, ki nosijo dobršen del odgovornosti za delo občinske uprave, nato pa tudi županjam in županom, so sporočili.

Na področju urejanju vodotokov so županje in župani opozorili, da so nekatera resorna ministrstva in direkcija za vode oz. koncesionarji, zadolženi za področje urejanja vodotokov, po poplavah neodzivna, čeprav trdijo, da je delo opravljeno. Občine pričakujejo, da bodo pristojne institucije pripravile program protipoplavnih ukrepov in terminski načrt ter ga javno objavile, da bo potek del jasen in transparenten. Na županje in župane se namreč obračajo nezadovoljni prebivalci, ki želijo izvedbo ukrepov ali popravke že začetih del na vodotokih, za kar pa občine nimajo ustreznih vzvodov, so opozorili.

V razpravi so županje in župani izpostavili še pomembnejša problemska področja, npr. nedorečenost in nujnost obravnave področja otrok s posebnimi potrebami, predšolsko vzgojo, neodzivnosti in nekooperativnosti nekaterih ministrstev, stanovanjsko politiko ter najbolj problematično – dolgotrajno oskrba in skrb za starejše, so navedli.

Dogodka so se udeležili predvsem lokalni predstavniki iz občin Osrednjeslovenske in Gorenjske regije, so še sporočili iz SOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!