Na Otoku želeli znova naseliti škržate, a ni šlo. Zdaj pomaga 12-letna Slovenka

Slovenija 23. Nov 202409:35 0 komentarjev
znanstveniki
Direktor in naravovartsvenica, ki sta obiskala Slovenijo (Foto: The Species Recovery Trust/ FACEBOOK)

V Sloveniji ni pravega poletja, če vročine ne spremlja oglašanje škržatov. Včasih so te žuželke živele tudi na jugu Velike Britanije, a jih zdaj že skoraj 30 let ni več. Kmalu naj bi tja naselili slovenske škržate, eden izmed ključnih členov selitve pa je 12-letna Slovenka.

Britanski znanstveniki so poleti odleteli v Slovenijo po gorske škržate, da bi jih znova naselili na Otoku. Upali so, da jih bodo ujeli dovolj, in novo kolonijo naselili v naravni park New Forest na jugu Anglije, a niso uspeli.

Načrt je bil sicer precej preprost: v Krajinskem parku Zgornja Idrijca z dovoljenjem zbrati pet odraslih samcev in pet samic škržata. Ob prihodu v Slovenijo so ugotovili, da bodo imeli z lovljenjem žuželk precej več dela, kot so sprva pričakovali, saj so precej izmuzljive.

Zdaj se je 12-letna Slovenka ponudila, da bo rešila projekt, poroča Guardian.

ameriški škržatek
Škržat v Sloveniji (Foto: Kmetijski inštitut Slovenije)

Kristina Kenda se je s projektom, ki poteka pod okriljem organizacije Species Recovery Trust, seznanila poleti, ko sta njena starša v njihovi Airbnb nastanitvi na Idrijskem gostila direktorja sklada Doma Pricea in naravovarstveno nadzornico Holly Stanworth. 

Pozimi bo spremljala stanje, spomladi postavila šotore

“Zelo sem vesela, da lahko pomagam pri projektu,” je za Guardian povedala 12-letnica. Pojasnila je, da je že poleti pomagala z iskanjem škržatov in da bo delo z veseljem nadaljevala. “Rada imam naravo in vse divje živali, zato mi je bilo zabavno pomagati Domu in Holly. Škržati so del slovenskih poletij, lepo je pomagati pri tem, da postanejo tudi del poletij v Angliji,” je dodala.

Ker poletni lov za škržati ni bil uspešen, bo 12-letna Kenda spomladi postavila več mrežastih šotorov, s katerim bo, vsaj tako upajo, lahko ujela deset škržatov. V naravovarstveni organizaciji namreč niso želeli tvegati zimskega lovljenja in morebitnega uničenja mreže, sredstev za dodatno pot in nastanitev v Sloveniji pa ni dovolj.

12-letnica se je tudi strinjala, da bo pozimi spremljala območje in opazovala morebitne znake dejavnosti. Ekipa iz Velike Britanije se bo v Slovenijo vrnila junija.

“Kristini in celotni družini smo zelo hvaležni za njihovo izjemno podporo. V tej fazi projekta brez te pomoči ne bi bilo mogoče izpeljati,” je ob ponujeni pomoči dejal Dom Price.

Čakati bodo morali šest let

V Veliki Britaniji je včasih prebivala samo ena vrsta škržatov, črno-oranžni oziroma gorski škržat (Cicadetta montana). Samci v poletnem času oddajajo značilne zvoke, s katerimi privabljajo samice, ki po drevesih odlagajo jajčeca. Ko se iz njih izležejo majhne ličinke, padejo na gozdna tla in se za več let zakopljejo v zemljo. Po šestih do osmih letih se razvijejo v odrasle osebke.

ŠKRŽAT
Škržat, ki je prebival v parku New Forest (Cicadetta montana) (Foto: PROFIMEdIA)

Britanska vrsta škržatov, ki je v lokalnem okolju dobila ime po naravnem parku New Forest, je z območja popolnoma izginila že v 90. letih prejšnjega stoletja. Projekt ponovne naselitve, ki ga izvaja Species Recovery Trust, je vreden 28.000 funtov (33.670 evrov), financira ga program obnove vrst Natural England.

Po načrtih bodo slovenski škržati v umetnem okolju odložili jajčeca, ko bodo iz njih prilezle ličinke, pa jih bodo britanski naravovarstveniki zakopali na več lokacij v naravnem parku New Forest. Upajo, da se bo pojavilo dovolj potomcev za ponovno vzpostavitev divje populacije. Na to, ali bo projekt uspešen, pa bodo čakali kar šest let.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!