Mestno območje Mostarja so minuli konec tedna, 28 let po koncu vojne v BiH, uradno razglasili za območje brez min. Pristojni so po poročanju tamkajšnjih medijev opozorili, da min niso odstranili še s 25 odstotkov miniranega ozemlja BiH in da te še vedno ogrožajo okoli pol milijona prebivalcev na skoraj 900 kvadratnih kilometrih površin.
Vršilec dolžnosti direktorja Centra za odstranitev min v Bosni in Hercegovini (BHMAC) Enis Horozović je po poročanju bosansko-hercegovske javne radiotelevizije RTV BH izpostavil, da je od konca vojne do zdaj zaradi eksplozij min umrlo 624 ljudi, ranjenih jih je bilo 1157. Pojasnil je, da eksplozivne naprave ogrožajo še 860 kvadratnih kilometrov površin, na kateri živi več kot pol milijona ljudi.
Do zdaj so po njegovih besedah očistili več kot 3.340 kvadratnih kilometrov ogroženega ozemlja. Našli so okoli 80.000 min in 64.000 drugih eksplozivnih naprav, ki so ostale od vojne v BiH, je poročal sarajevski portal Klix. BiH so prek mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min ITF finančno pomagale tudi ZDA.
Ameriški veleposlanik v BiH Michael Murphy je po poročanju RTV BH poudaril, da so do zdaj očistili okoli 75 odstotkov miniranega ozemlja. “To še vedno ni sto odstotkov, kar pomeni, da imamo še delo,” je dejal in oblasti v BiH pozval, naj okrepijo zmogljivosti za razminiranje.
Murphy je napovedal tudi, da bodo ZDA še naprej podpirale dejavnosti razminiranja. Pojasnil je, da jih bodo nadaljevali na širšem območju Mostarja, pa tudi v Sarajevu, Banjaluki in drugih mestih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!