60 odstotkov turističnih nastanitev na Hrvaškem zasebnih, a to želijo spremeniti

Svet 21. Avg 202211:12 0 komentarjev
Apartmaji na Hrvaškem
PROFIMEDIA

Hrvaški turizem se bo v naslednjih osmih letih razvijal v skladu s štirimi ključnimi strateškimi cilji. Med njimi je tudi zmanjšanje obsega zasebnih nastanitev, ki predstavljajo 60 odstotkov namestitvenih kapacitet, so minuli teden ob predstavitvi strategije trajnostnega turizma do leta 2030 sporočili s hrvaškega ministrstva za turizem in šport.

Pri pripravi strategije trajnostnega turizma je sodelovalo okoli 2.850 ljudi iz turističnega sektorja ter ministrstva in drugih relevantnih ustanov, pa tudi predstavniki lokalnih skupnosti in številni državljani prek anket. Na ministrstvu so strategijo predstavili pred približno sto predstavniki turističnega sektorja.

Prvi cilj strategije je celoletni in regionalno uravnotežen turizem, kar pomeni razvoj turizma tudi zunaj poletne sezone in v notranjosti države.

Drugi cilj je do okolja prijazen turizem, tretji pa konkurenčen in inovativen turizem z boljšimi rešitvami glede delovne sile in boljšo nastanitveno strukturo ter manjšim deležem zasebnih namestitev. Četrti cilj strategije pa je odporen turizem z učinkovitim zakonodajnim okvirom, ob razvijanju sistema turističnih skupnosti.

Vizija razvoja trajnostnega turizma po besedah ministrice za turizem in šport Nikoline Brnjac prinaša kakovost in dobrobit lokalnega prebivalstva, upoštevanje kulturno-zgodovinske in naravne zapuščine, pa tudi reševanje pomanjkanja kakovostnih kadrov v turizmu ter zmanjšanje vpliva podnebnih sprememb na turizem in njegovega negativnega vpliva na prostor.

Pomočnik ministrice Robert Pende se je ob predstavitvi strategije dotaknil tudi izzivov, povezanih z zasebnimi namestitvami. Te po njegovih besedah prinašajo nižje prihodke in nižjo kakovost od želene, zato si želijo več hotelov in turističnih naselij, ki prinašajo višje prihodke in več zaposlitev.

Hotelske namestitve trenutno predstavljajo 13 odstotkov namestitev, čeprav je strategija turizma do leta 2020 predvidevala, da se bo njihov delež povečal na 18 odstotkov.

“Javni pozivi so končani, začelo se bo vlaganje v hotelske namestitve, bodisi skozi male družinske hotele bodisi skozi velike sisteme. V zeleno in digitalno tranzicijo. Z dvigovanjem kakovosti in ustvarjanjem dodane vrednosti to lahko spremenimo, tako se razvija tudi celoletni turizem,” je v pogovoru za nacionalno hrvaško televizijo HRT cilje potrdila ministrica.

“Ločiti moramo med oddajanjem, ki ga opravljajo domačini, in komercialnim oddajanjem kapacitet. To moramo ločiti z gospodarsko politiko. Pripravili bomo modernizacijo in novo kategorizacijo zasebnih namestitev s ciljem dviga kakovosti,” je izpostavila. “Veliko mest se duši v visokem številu gostov,” je še dodala in poudarila, da je pri tem treba potegniti črto in omogočiti lokalnim in regionalnim skupnostim, da se same odločijo, kakšen turizem želijo.

V pristaniščih 50 odstotkov več potnikov kot lani

Trajekti in potniške ladje so v drugem trimesečju prepeljali 8,2 milijona potnikov, kar je 50,8-odstotna rast.

Od skupnega števila potnikov se je 255.000 potnikov v pristaniščih izkrcalo s križark. Največ, 1,2 milijona potnikov so v drugem trimesečju zabeležili v pristanišču v Splitu, kar je 67,4 odstotka več kot lani, drugo po številu potnikov pa je bilo pristanišče v Dubrovniku. Našteli so jih 701.200 ali za 259,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Na ladje se je v drugem četrtletju leta vkrcalo za 32,5 odstotka več osebnih vozil in za 127,7 odstotka več avtobusov kot v enakem obdobju lani.

Trajekt, Jadrolinija
Srdjan Zivulovic/Bobo

Skupno število prispelih ladij se je v prvem poletju tega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za 13,4 odstotka, število potnikov za 45,9 odstotka, promet s trgovskim blagom pa za 9,7 odstotka.

V prvih šestih mesecih je v morska pristanišča na Hrvaškem prispelo 139.884 ladij in 11,4 milijona potnikov, promet s trgovskim blagom pa je znašal 12,3 milijona ton.

Hrvaško je od začetka leta do zdaj obiskalo več kot 13 milijonov turistov, število nočitev pa je preseglo 72 milijonov. Turistični delavci so ustvarili med 90 in 95 odstotki prometa iz rekordnega leta 2019.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!