V siloviti ofenzivi so talibani v približno tednu dni prevzeli nadzor v več kot polovici prestolnic afganistanskih provinc. Medtem ko so od Kabula oddaljeni le še nekaj deset kilometrov, je v televizijskem nagovoru afganistanski predsednik Ašraf Gani povedal, da je njegova administracija osredotočena na "preprečevanje dodatne nestabilnosti".
Afganistanski predsednik Ašraf Gani je danes zagotovil, da je ponovna mobilizacija vladnih oboroženih sil v državi trenutno največja prioriteta, saj se talibanski borci bliskovito približujejo prestolnici Kabul. Predsednik ni namignil, da bi morda odstopil ali prevzel odgovornost za trenutne razmere. Da je njegov odstop predpogoj za premirje oziroma politično rešitev v Afganistanu, vztrajajo talibani.
“Ponovna mobilizacija naših varnostnih in obrambnih sil je naša glavna prioriteta, v zvezi s tem pa so bili sprejeti resni koraki,” je v televizijskem nagovoru dejal Gani, ki pa ni razkril več podrobnosti o načrtih svoje administracije. Prav tako je povedal: “Kot vaš predsednik sem osredotočen na preprečevanje dodatne nestabilnosti, nasilja in razseljevanja mojih ljudi.” Kot je povedal, se glede stanja v državi posvetujejo tudi s tujimi partnerji.
Talibani so medtem brez upora danes zavzeli še glavno mesto vzhodne afganistanske province Paktika, so za nemško tiskovno agencijo dpa potrdili trije lokalni politiki. Po silovitih bojih je v roke talibanov danes padlo tudi mesto Mazar-i-Šarif, zadnje večje mesto na severu države, ki so ga nadzirale afganistanske sile.
V siloviti ofenzivi, ki so jo talibani sprožili pred nekaj več kot tednom, so tako zavzeli 20 glavnih mest od skupno 34 afganistanskih provinc.
Na tisoče prošenj za zaščito
ZDA so v Kabul napotile približno 3000 dodatnih vojakov, da bi zagotovile varno evakuacijo dela svojega diplomatskega osebja iz Afganistana, prav tako pa evakuacijo svojega osebja načrtuje več evropskih držav. S tem namenom dodatne vojake v Afganistan pošilja tudi Velika Britanija.
Diplomatska predstavništva zahodnih držav v Kabulu so od prebivalcev Afganistana prejela na tisoče prošenj za zaščito. Iz Kanade so, denimo, sporočili, da bodo poskrbeli za več kot 20.000 Afganistancev, med katerimi so ženske aktivistke, zaposleni v človekoljubnih organizacijah in novinarji.
Po talibanskem zavzetju drugega in tretjega največjega afganistanskega mesta (Kandahar in Herat) je Kabul postal zadnje oporišče vladnih sil, ki so drugje ponudile malo ali nič odpora. Med večjimi mesti (poleg Kabula), kjer afganistanske varnostne sile ohranjajo nadzor, po padcu mesta Mazar-i-Šarif ostaja še Džalalabad na vzhodu. Glede na izjave Pentagona Kabulu sicer “trenutno ne preti nevarnosti”, a ga talibani želijo izolirati.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje