Znano je, da fizična aktivnost zmanjšuje tveganje za nastanek raka. Nova študija pa nakazuje, da je pomemben tudi čas, kdaj telovadimo.
Že doslej je bilo dokazano, da fizična aktivnost zmanjšuje tveganje za nastanek raka debelega črevesa in danke. Nova študija, objavljena v znanstveni reviji BMC Medicine, ki jo povzema Guardian, pa je nakazala, da bi lahko bil pomemben tudi čas, kdaj telovadimo.
Raziskovalci so ugotovili, da lahko večja aktivnost zjutraj in zvečer zmanjša tveganje za nastanek raka na prebavilih za 11 odstotkov. Čas, ko smo najbolj aktivni, bi tako lahko imel pomembno vlogo pri preprečevanju bolezni.
Strokovnjaki univerze v Regensburgu v Nemčiji so pri raziskavi uporabili podatke iz britanske zbirke bioloških podatkov Biobank. To je obsežna baza podatkov, ki so jih začeli zbirati leta 2006, trenutno pa vključuje podatke več kot pol milijona ljudi. Raziskovalci zbirko uporabljajo pri analizi genetskih, zdravstvenih in drugih dejavnikov. Cilj projekta je izboljšati razumevanje, kako genetika, okolje in način življenja vplivajo na zdravje in razvoj različnih bolezni, kot so rak, bolezni srca, sladkorna bolezen, demenca in druge kronične bolezni.
Čas, ko telovadimo, bi lahko bil pomemben
V omenjeni študiji so analizirali podatke 86.252 ljudi, starih od 42 do 79 let, ki so svojo telesno aktivnost spremljali prek merilne naprave, ki so jo nosili na zapestju.
V obdobju spremljanja, ki je trajalo več kot pet let, so v opazovani populaciji zabeležili 529 primerov raka debelega črevesa. Raziskovalci so preučili štiri vzorce aktivnosti: neprekinjeno celodnevno aktivnost; večerno aktivnost; jutranjo in večerno aktivnost ter aktivnost okrog poldneva in nočno aktivnost.
Izkazalo se je, kar je že znano – da sama telesna aktivnost zmanjšuje možnost, da bi zboleli za rakom. Toda aktivnost zjutraj in zvečer, ob približno 8. in 18. uri, je povezana s še nižjim tveganjem za raka debelega črevesa in danke.
Ljudje, dejavni tako v zgodnjih kot poznih delih dneva, so imeli 11 odstotkov manjše tveganje za raka debelega črevesa in danke, tisti, ki so bili aktivni čez ves dan, pa 6 odstotkov manjše tveganje. Ob telovadbi sredi dneva in ponoči niso zaznali zmanjšanega ali povečanega tveganja. Podatki tistih, ki so bili aktivni le zvečer, niso dali jasnih rezultatov o tveganjih.
Te ugotovitve so držale tudi ob upoštevanju dejavnikov, kot so kajenje, izmensko delo in druge spremenljivke, ki bi lahko vplivale na tveganje za nastanek raka.
“Študija poudarja, da za zmanjšanje tveganja za raka debelega črevesa in danke ni pomembna le sama telesna dejavnost, ampak bi lahko imel ključno vlogo tudi čas največje aktivnosti čez dan. Te ugotovitve odpirajo nove poti za ciljno usmerjene preventivne strategije,” je poudaril vodja študije dr. Michael Leitzmann z regensburške univerze. “Če bodo prihodnje raziskave potrdile te ugotovitve, bi to lahko vodilo v preprost, a učinkovit način zmanjšanja tveganja za nastanek raka s časovnim razporedom vadbe,” je dodal.
Rak prebavil je eden najpogostejših rakov. Nedavno je za to vrsto raka zbolel znani igralec James Van Der Beek.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje