Albanija kot prva v Evropi prepoveduje omrežje TikTok

Digitalno 21. Dec 202417:07 4 komentarji
tiktok
Foto: PROFIMEDIA

Albanski premier Edi Rama je sporočil, da Albanija za eno leto prepoveduje družbeno omrežje TikTok. Gre za prvo državo v Evropi, ki se je odločila za prepoved tega družbenega omrežja tudi pri običajnih uporabnikih.

Albanija bo za eno leto prepovedala in onemogočila uporabo družbenega omrežja TikTok.

Novico je po poročanju portala albanske radiotelevizije RTSH sporočil tamkajšnji predsednik vlade Edi Rama. Kot je dejal, bodo v času prepovedi videli, kako bodo ravnale druge države in kako se bodo odzvali pri TikToku. Od tega naj bi bilo odvisno tudi morebitno podaljšanje ali umik prepovedi. Dostop do družbenega omrežja bodo po napovedih vlade začeli blokirati v naslednjem letu, proces pa naj bi trajal od šest do osem tednov, poroča RTSH.

Razlog za prepoved je glede na izjave premierja in ministrice za izobraževanje Ogerte Manastirliu v skrbi za otroke in negativnem vplivu tega družbenega omrežja nanje. Do napovedi blokade prihaja manj kot mesec dni po tem, ko je bil v pretepu v bližini šole v Tirani, ki se je začel s sporom na družbenih omrežjih, ubit 14-letni učenec, drugi pa ranjen. Umor je v državi sprožil razpravo med starši, psihologi in izobraževalnimi ustanovami o vplivu družbenih omrežij na mlade.

“Na Kitajskem TikTok promovira, kako lahko učenci obiskujejo tečaje, kako varovati naravo, kako ohranjati tradicijo, na TikToku zunaj Kitajske pa vidimo le svinjarijo in umazanije. Zakaj to potrebujemo?” se je vprašal Rama. Njegova vlada poleg prepovedi napoveduje tudi zagon programov za osveščanje učencev in pomoč staršem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Albanija je tako prva evropska država, ki se je odločila za prepoved TikToka pri vseh uporabnikih. Več evropskih držav, med njimi Francija, Avstrija in Velika Britanija, je uporabo TikToka prepovedalo na napravah vladnih uslužbencev. Enako pravilo sta za svoje uslužbence sprejela tudi Evropska komisija in Evropski svet.

TikTok je sicer po poročanju Deutche Welle povsem prepovedan v Somaliji, Indiji, Nepalu, Afganistanu, Iranu, Uzbekistanu in Kirgizistanu. V nekaterih drugih državah je dostop delno omejen ali pa je omejeno prikazovanje določenih vsebin.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje