Ali Rusija v želji po pridobivanju urana ogroža zdravje prebivalcev Namibije?

Gospodarstvo 28. Nov 202405:15 7 komentarjev
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

V času mnogih nemirov po svetu uran, s plemenitenjem katerega proizvajajo jedrsko orožje, postaja vse pomembnejša surovina. Portal Al Džazira razkriva zgodbo iz Namibije, v kateri rusko podjetje v želji po pridobivanju urana ogroža zdravje prebivalcev ene od manjših namibijskih vasi, v kateri je stopnja revščine visoka. Podjetje se ob tem spopada tudi z obtožbami o podkupovanju namibijskih uradnikov.

Leonardville v Namibiji je kraj, kjer se večina prebivalcev ukvarja s kmetijstvom. Zanj v sicer sušnem podnebju potrebujejo tudi velike količine vode. To pridobivajo iz enega največjih vodonosnikov – hranišča talne vode – na svetu. A to leži neposredno nad ogromnim nahajališčem urana.

Uran je v zadnjih letih postal vse pomembnejši za Omaheke, regijo z najmanj prebivalci v Namibiji, kjer pa je stopnja revščine med najvišjimi. Ob tem je ta surovina postala ključna tudi za celotno državo. Namibija je namreč postala druga največja proizvajalka urana na svetu, takoj za Kazahstanom. Uran iz Namibije je po zaprtju rudnika v Nigru za Afriko ključen.

Nekateri so nad tem navdušeni. V kraju, pa tudi regiji, je možnosti za zaposlitev namreč malo. Vse več mladim ne uspe dobiti zaposlitve, zaradi česar zapadejo v alkoholizem ter prodajo in uživanje drog. Prihod tujega podjetja bi bil za večjo zaposlitev dobrodošel. A vedno več ljudi opozarja, da bi rudarjenje urana neposredno ob izvoru pitne vode lahko imelo izrazito negativen vpliv na njihovo zdravje.

Ali Rosatom podkupuje namibijske politike?

Ob sprehodu skozi mesto se neprestano pojavlja ime istega podjetja. Rosatom je rusko državno podjetje, ki se ukvarja z atomsko energijo. Že leta si prizadeva, da bi v Namibiji začel s polno paro rudariti uran, potem ko je Namibija leta 2017 odpravila moratorij za njegovo pridobivanje.

Kot razkriva portal Al Džazira, Rosatom, znan tudi pod imenom Headspring Investments, že od leta 2021 obtožujejo, da v Namibiji vodi kampanjo, s katero sponzorira potovanja vladnih uradnikov in novinarjev v Rusijo. Več namibijskih uradnikov je v zadnjih letih obiskalo Rusijo. Aprila je hčerinsko podjetje Rosatoma Uranium One namibijskega ministra za zdravje in socialo povabilo v Soči, kjer se je udeležil sejma Atomexpo 2024. Pred tem mu je to isto podjetje podarilo štirikolesnik.

Rusijo je večkrat obiskal tudi guverner regije Omaheke in potrdil, da njegova potovanja delovno financira Rosatom. Čeprav sprva ni želel deliti podrobnosti, je Al Džazira kasneje izvedela, da so tudi namibijski uradniki prosili Rosatom za donacije.

Iz dokumentov, ki jih je pridobil medij, je razvidno, da so tudi mnogi drugi vladni uradniki prejeli olajšave za potovanja v Rusijo in Kazahstan v letih 2022 in 2023.

Foto: PROFIMEDIA

Kako odgovarja Rosatom?

Tiskovni predstavnik podjetja Riaan van Rooyen meni, da je žalostno, da obstajajo ljudje, "ki prizadevanja podjetja Uranium One za izboljšanje položaja skupnosti označujejo za zeleno zavajanje in celo za podkupovanje". Ob tem se je obregnil ob lokalno prebivalstvo, ki da je imelo številne priložnosti za izboljšanje skupnosti.

Gre za globoko ukoreninjen rasizem, ki je utemeljen s tem, da so bogatejši posestniki zemljišč pogosto belci. Večinsko temnopolti vaščani se počutijo izkoriščene od bogatejših lastnikov zemljišč. Kot poroča Al Džazira, mnogi živijo v vsega dvosobni hiši tudi s po 10 sostanovalci, pogoje dela in višino plačila pa narekujejo belci. Ti imajo, čeprav jih je v Namibiji manj kot dva odstotka, v lasti 70 odstotkov vseh kmetijskih zemljišč.

Na slabe pogoje za življenje v omenjenem mestecu vpliva tudi vladna odločitev, s katero od lanskega leta do mesta ne dostopajo več reševalna vozila. "Ponoči pokličemo policijo, a ta ne pride," je za Al Džaziro dejala 53-letna Magdalena, mati petih otrok. Poudarja, da uporaba drog in vandalizem naraščata, ob tem je zaskrbljena tudi zaradi pomanjkanja delovnih mest. Štirje od petih otrok so namreč iskalci zaposlitve. Prav odprtje rudnika urana pa bi po njenih besedah to lahko izboljšalo.

Tako upajo številni drugi vaščani. Po 14 letih si namreč želijo, da bi jih prav uran rešil iz revščine. A nasprotnike projekta skrbi ravno to, da bi rudarjenje urana lahko imelo poguben vpliv na tamkajšnje prebivalce.

Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Projekt pred 14 leti začel Putin

Projekt, kot rečeno, sega v leto 2010, ko je bil zdajšnji ruski predsednik Vladimir Putin njen premier, predsednik pa Dmitrij Medvedjev. Politika sta tedaj odpotovala v Namibijo, kjer sta podpisala memorandum o tem, da bi Rusija preiskala najdišča urana v Namibiji. Šef Rosatoma Sergej Kirijenko je takrat dejal, da bi Rusija v projekt investirala milijardo ameriških dolarjev.

Družba Headspring je po prejemu okoljevarstvenega soglasja leta 2011 na 39 kmetijah po Leonardvillu izvrtala vsaj 600 vrtin – večino raziskovalnih, nekaj pa tudi za spremljanje vode. Projekt sprva ni bil dovoljen za raziskovanje urana, a je namibijska vlada leta 2017 odstranila moratorij za pridobivanje urana.

Prav v tem času so se začele pojavljati obtožbe, da bi rudarjenje urana lahko bilo škodljivo za zdravje ljudi. Na letaku, nalepljenem na eni od izložb v Leonardvillu, Headspring te očitke zavrne, za več informacij pa vaščane napoti na naslov že prej omenjenega Riaana van Rooyena. Ta je svojo prejšnjo službo, kot piše Al Džazira, v eni od bank izgubil, ker je na družbenem omrežju temnopolte primerjal z opicami.

Vladimir Putin in Dmitrij Medvedjev (Foto: PROFIMEDIA)

Rusija s projektom postaja vse pomembnejša akterka na področju jedrskega orožja

Najbolj problematično pri pridobivanju urana je to, da na območjih, kjer je gladina vode previsoka, omenjena podjetja ne morejo uporabljati odprtega rudarjenja, temveč za izluščenje urana vnašajo močne kisline, kot je natrijev karbonat. Ob tem uporabljajo tudi žvepleno kislino. Kot je na vprašanja novinarjev, da s tem onesnažujejo okolje, dejal van Rooyen, podobno počnejo tudi lokalni kmetje za znižanje pH tal.

Novinarji so od njega zahtevali tudi, da predstavi poročilo o vrednosti urana in žveplove kisline v vodonosniku pred njihovim rudarjenjem in po njem, a podrobnih informacij ni želel deliti.

Kakšna bo usoda licenc za rudarjenje urana, bo odvisno od nove vlade, ki so jo v Namibiji volili v sredo. Če na dovoljenje za vrtanje ne bo izdala moratorija, bi Rusija s tem lahko prevzela nadzor nad enim najpomembnejših virov za pripravo jedrskega orožja, ki je zanjo zelo pomemben, saj ima vso potrebno infrastrukturo za plemenitenje urana.

Morebitno uporabo jedrskega orožja se v času mnogih konfliktov – tudi vojne v Ukrajini – omenja vse pogosteje. Rusija je 15. novembra kot odziv na sankcije Zahoda začela omejevati izvoz urana v ZDA. Rosatom pa je že napovedal, da bo sofinanciral tudi projekt pridobivanja jedrske energije v Namibiji. S tem bi Rusija lahko bdela tudi nad pripravo jedrskega orožja v Namibiji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje