Uspavanje dojenčkov je pogosto lahko velik izziv za starše. Čeprav vsi vemo, kako pomembno je, da dojenček redno spi, se včasih zgodi, da nočejo zaspati. Ste se kdaj vprašali, zakaj?
Uspavanje dojenčkov je včasih velik zalogaj.
Na spanec vplivajo številni dejavniki, zato je razumevanje otroka in njegovih potreb ključno, piše Klix.ba. Vsaka sprememba dnevne rutine, kot so potovanja, obiski ali sprememba časa hranjenja, lahko povzroči motnje v ciklu spanja. Ob spremembah lahko dojenček težje zaspi. Po pisanju portala vrnitev k običajnemu urniku pogosto pripomore k rednemu spanju.
Kaj vse vpliva na dojenčkov cikel spanja?
Razvojne stopnje
Dojenčki hitro rastejo in gredo skozi številne razvojne faze. Hitra rast, izraščanje zob ali učenje novih veščin, kot je plazenje, vpliva na dojenčkovo počutje, lahko postanejo “sitni” in težje zaspijo. Čeprav zaradi spalnih sprememb ni potrebna dodatna skrb staršev, kljub temu zahteva nekaj več potrpežljivosti.
Lakota in žeja
Dojenčki imajo majhne trebuščke, zato so pogosto lačni ali žejni, kar jih lahko ponoči prebudi. Predvsem novorojenčki potrebujejo pogostejše hranjenje. Da preprečite nočno prebujanje zaradi lakote, je pomembno, da ga dobro nahranite, preden ga položite v posteljo.
Okolje
Tudi okolje, v katerem dojenček spi, igra pomembno vlogo pri spanju. Hrup, močna svetloba ali preveč stimulacije pred spanjem lahko vplivajo na sprostitev. Ustvarjanje mirnega, temnega in tihega prostora pomaga dojenčku, da se umiri in hitreje zaspi. Nekateri starši uporabljajo beli šum ali pomirjujoče melodije, da zadušijo zunanje zvoke in otroku pomagajo zaspati.
Vsak dojenček je edinstven, zato je pomembno najti rutino in odpraviti moteče dejavnike. Potrpežljivost, doslednost in poznavanje otrokovih potreb lahko veliko pripomorejo k boljšemu spancu vseh, tako dojenčka kot staršev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!