Več republikanskih guvernerjev v ZDA je državnim uslužbencem prepovedalo namestitev TikToka na službene naprave. Med tem ko direktor FBI Chris Wray svari pred TikTok, češ da vzbuja skrbi za nacionalno varnost, pa družbeno omrežje odgovarja, da so pomisleki v veliki meri posledica napačnih informacij.
Guverner Marylanda Larry Hogan je v torek prepovedal uporabo aplikacije TikTok na napravah in omrežjih državne uprave. S tem se je pridružil vrsti republikanskih zveznih držav, ki omejuje uporabo kitajskega družbenega omrežja za deljenje kratkih videoposnetkov, piše Reuters.
Prejšnji teden je izvršni ukaz, ki državnim uslužbencem in pogodbenikom prepoveduje namestitev ali uporabo TikToka na napravah v državni lasti, podpisala tudi guvernerka Južne Dakote Kristi Noem. Guverner Južne Karoline Henry McMaster pa je v ponedeljek od državne agencije zahteval, naj prepove uporabo TikToka na državnih telefonih in računalnikih.
Hogan pa ni prepovedal le priljubljenega družbenega omrežja, ampak številne izdelke in platforme, ki so pod vplivom Kitajske in Rusije. Te po njegovih besedah predstavljajo “nesprejemljivo tveganje za kibernetsko varnost države”.
To potezo je pohvalil republikanski član zvezne komisije za komunikacije Brendan Carr. Dejal je, da bo to “zaščitilo Maryland pred grožnjami, ki jih predstavljajo zlonamerni tuji akterji”.
Na prepovedi se je odzvala družba TikTok, ki pravi, da so pomisleki, na podlagi katerih države sprejemajo omejitve, v veliki meri posledica napačnih informacij. “Razočarani smo, da številne državne agencije, uradi in univerze, ki TikTok uporabljajo za ustvarjanje skupnosti in povezovanje z volilci, ne bodo več imele dostopa do naše platforme,” je sporočilo podjetje.
Direktor FBI: TikTok vzbuja skrb za nacionalno varnost
Prejšnji mesec je direktor FBI Chris Wray izjavil, da delovanje TikToka v ZDA vzbuja skrb za nacionalno varnost. Opozoril je na tveganje, da bi kitajska vlada lahko uporabila aplikacijo za vpliv na uporabnike ali nadzorovanje njihovih naprav. Prepričan je, da bi Peking lahko aplikacijo v lasti ByteDance uporabil za “nadzor programske opreme na milijonih naprav”, s čimer bi lahko te naprave “tehnično kompromitiral”.
Vladni odbor za tuje naložbe v ZDA, ki pregleduje tuje prevzeme ameriških sredstev v luči morebitnih tveganj za nacionalno varnost, je leta 2020 družbi ByteDance odredil odprodajo aplikacije TikTok zaradi bojazni, da bi se podatki ameriških uporabnikov lahko posredovali Pekingu. Odbor in TikTok si že več mesecev prizadevata doseči sporazum o nacionalni varnosti za zaščito podatkov več kot 100 milijonov ameriških uporabnikov TikToka. Vendar viri pravijo, da se zdi malo verjetno, da bi bil sporazum dosežen pred januarjem.
Trump skušal prepovedati TikTok
Nekdanji predsednik Donald Trump je leta 2020 poskušal novim ameriškim uporabnikom preprečiti prenos aplikacij WeChat in TikTok, kar bi dejansko onemogočilo uporabo aplikacij v ZDA, vendar je izgubil vrsto sodnih bitk.
Predsednik Joe Biden pa je nato junija 2021 umaknil Trumpova izvršilna ukaza, s katerima je želel prepovedati prenos aplikacij, in ministrstvu za trgovino naročil, naj opravi pregled varnostnih pomislekov, ki jih povzročata aplikaciji.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje