Razmere na Bližnjem vzhodu še naprej ostajajo zelo napete. Izrael dober teden po napadu skrajne islamistične skupine Hamas še naprej bombardira Gazo, napadi pa so po nekaterih navedbah "najhujši doslej". Humanitarna katastrofa je vse hujša. Ameriški predsednik Joe Biden, ki je v preteklih dneh večkrat izrazil podporo Izraelu, je posvaril, da bi bila ''kakršna koli izraelska okupacija Gaze velika napaka''. Njegovo sporočilo prihaja v luči kopenske ofenzive, ki se bo začela, ko bo izraelska politika zanjo dala zeleno luč. Izraelska stran je sporočila, da je Hamas v Gazo odpeljal 199 talcev.
Najnovejše:
Tovornjaki ZN z gorivom se v Gazo niso mogli prebiti
Tovornjaki Združenih narodov niso uspeli prestopiti mejnega prehoda Rafa z Egiptom in Gazi pripeljati prepotrebnega goriva, je sporočil tiskovni predstavnik Agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA). Enklava je že teden dni brez elektrike in vode, saj je Izrael njuno dobavo poleg goriva in številnih drugih osnovnih življenjskih potrebščin prekinil.
Prav pomanjkanje elektrike in vode je še povečalo porabo goriva, ki ga bolnišnice in begunska zatočišča nujno potrebujejo za generatorje in aparate za razsoljevanje vode. UNRWA sicer še razpolaga z omejeno količino goriva, ki pa ga je vsak dan manj, opozarjajo.
Humanitarna pomoč bi lahko trenutno v Gazo prispela le prek mejnega prehoda Rafa, vendar ga Egipt kljub pritiskom številnih držav za zdaj še ni odprl.
Predstavnik Hamasa trdi, da so zajeli med 200 in 250 ujetnikov
Tiskovni predstavnik Hamasovega oboroženega krila Abu Obeida je danes sporočil, da je gibanje med napadom na Izrael 7. oktobra zajelo od 200 do 250 ljudi. Po njegovih navedbah, ki jih povzema Al Džazira, naj bi bilo 50 ujetnikov v rokah Hamasovih frakcij, ostali pa v rokah glavne skupine.
Obeida je zagotovil, da z njimi ravnajo dobro ter da je med njimi tudi več ljudi drugih narodnosti. Slednje bodo po njegovih besedah izpustili, "ko bodo okoliščine to dopuščale". Dejal je še, da je v izraelskih zračnih napadih umrlo 22 talcev.
K pomiritvi poziva tudi ruski predsednik Putin
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes opravil telefonske pogovore z več voditelji na Bližnjem vzhodu in predstavil rusko stališče glede spopadov med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas. Putin je govoril z iranskim predsednikom Ebrahimom Raisijem, sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom, palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom in egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom al Sisijem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Omenjenim voditeljem je med drugim poudaril potrebo po upoštevanju interesov Palestincev ter pozval k prekinitvi ognja in začetku razprav za rešitev konflikta. Ob sklicevanju na resolucije ZN je pozval tudi k rešitvi dveh držav in ustanovitvi suverene palestinske države s prestolnico v Vzhodnem Jeruzalemu.
Izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pa je seznanil z vsebino pogovorov z voditelji iz regije. Po navedbah Kremlja je bil njun pogovor osredotočen predvsem na "krizne razmere, ki so posledica brutalnega zaostrovanja izraelsko-palestinskega konflikta", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Putin je izrazil iskreno sožalje družinam in prijateljem umrlih Izraelcev ter Netanjahuju poročal tudi o ukrepih, ki jih je Rusija sprejela, da bi "spodbudila normalizacijo razmer, preprečila nadaljnje stopnjevanje nasilja in preprečila humanitarno katastrofo na območju Gaze", je sporočil Kremelj.
Izraelski napadi prizadeli več kot 110 palestinskih zdravstvenih ustanov
V dobrem tednu dni so izraelski napadi prizadeli več kot 110 palestinskih zdravstvenih ustanov v Gazi in na Zahodnem bregu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je v napadih na Gazo umrlo 15 zdravstvenih delavcev, 27 pa jih je bilo ranjenih.
Vse več smrtnih žrtev tudi na Zahodnem bregu
V nasilnih spopadih med izraelsko vojsko in naseljenci ter Palestinci na Zahodnem bregu je od 7. oktobra, ko je Hamas napadel Izrael, umrlo 59 ljudi, poroča Al Džazira. V Gazi so izraelska obstreljevanja zahtevala že okoli 2.800 življenj.
Tarča zračnih napadov tudi mejni prehod Rafa
Edini mejni prehod med Gazo in Egiptom je bil tarča zračnega napada. Kot poroča dopisnik BBC, je prizadel palestinsko stran mejnega prehoda Rafa, o človeških žrtvah ali poškodbah pa mediji za zdaj ne poročajo. V bližini meje se je po današnji napovedi premirja in začasnega odprtja prehoda, prek katerega bi se lahko v Egipt umaknili civilisti, zbiralo več ljudi.
Šef izraelski varnostne agencije prevzel odgovornost za napade Hamasa
Najvišji predstavnik izraelske agencije za notranjo varnost Ronen Bar je prevzel odgovornost za napade Hamasovih borcev, piše CNN. "Kljub vrsti ukrepov, ki smo jih izvedli, nam ni uspelo preprečiti napada. Odgovornost je na meni," je dejal šef agencije Šin Bet, ki se v Izraelu ukvarja z notranjo varnostjo in bojem proti terorizmu.
EU vzpostavlja humanitarni zračni most za civiliste v Gazi
EU vzpostavlja humanitarni zračni most, ki vključuje več letov v Egipt, s katerimi pošilja nujno pomoč ljudem v Gazi, so danes sporočili v Bruslju. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je poudaril, da mora pomoč nemudoma doseči ljudi, ujete v Gazi, ter pozval k odprtju mejnega prehoda Rafa "brez nadaljnjega odlašanja".
"Katastrofalne humanitarne razmere v Gazi bodo kmalu dosegle prelomno točko. Nujno potrebno gorivo, voda, hrana in zdravila morajo nemudoma doseči ljudi, ujete v Gazi. Mejni prehod Rafa je treba odpreti brez nadaljnjega odlašanja," je pri tem opozoril Lenarčič. V skladu z mednarodnim humanitarnim pravom sta obe strani dolžni zaščititi civiliste in zagotoviti neoviran humanitarni dostop do civilistov, je poudaril komisar.
Ko zaloge prispejo v Gazo, pa je nujno, da lahko humanitarni delavci opravljajo svoje delo, to je zagotavljanje pomoči ljudem v stiski in reševanje življenj. Zagotoviti je treba varnost humanitarnega osebja, ki te zaloge nemoteno prinese ljudem v stiski, je pozval Lenarčič. Evropska komisija bo humanitarno pomoč za območje Gaze povečala s 25 na 75 milijonov evrov, je v soboto napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
V Jeruzalemu in Tel Avivu ob zračnem napadu zatulile sirene
Oboroženo krilo palestinske skupine Hamas je danes izvedlo več raketnih napadov na Tel Aviv in Jeruzalem, poroča BBC. V obeh mestih so se zaradi tega oglasile tudi sirene. Mediji sicer o materialni škodi ali žrtvah za zdaj ne poročajo.
Iran svari pred "skoraj neizogibnemu širjenju konflikta"
Iranski zunanji minister Hossein Amirabdollahian je opozoril, da je širjenje vojne med Izraelom in Hamasom na druge fronte skorajda neizogibno. V zapisu na družbenem omrežju X je še navedel, da se čas za politične rešitve konflikta izteka, Izrael pa je obtožil zločinov in umorov v Gazi.
Conferred with my counterparts from 🇹🇳,🇲🇾,🇵🇰. Underlined the need to immediately stop Zionist crimes&murder in Gaza&to dispatch humanitarian aid. I stressed that time is running out for political solutions; probable spread of war in other fronts is approaching unavoidable stage.
— H.Amirabdollahian امیرعبداللهیان (@Amirabdolahian) October 16, 2023
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje