Izrael začel z “omejeno kopensko operacijo” v Libanonu

Svet 30. Sep 202417:36 > 01. Okt 2024 02:54 5 komentarjev
Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS

Izraelska vojska je ponoči sporočila, da je začela kopensko ofenzivo v južnem Libanonu. Poimenovali so jo Operacija Severne puščice, omejena naj bi bila na manjša območja, ni pa še znano, koliko časa bo trajala. Libanonska vojska se je umaknila v notranjost države, Izrael pa je območje na meji razglasil za zaprto vojaško območje, kamor je vstop prepovedan.

Izrael je obvestil ZDA, da na jugu Libanona blizu meje izvaja omejene operacije, ki so osredotočene na infrastrukturo libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller. Na vprašanje, ali gre za omejene kopenske operacije, pa je odgovoril: “Takšno je naše razumevanje.”

Ponoči je tudi izraelska vojska sporočila, da je pred nekaj urami začela z “usmerjeno in omejeno kopensko operacijo v južnem Libanonu.” Ofenzivo, na katero naj bi se pripravljala več mesecev, je poimenovala Operacija Severne puščice. V več vaseh blizu meje napadajo “tarče in infrastrukturo teroristične organizacije Hezbolah, ki predstavljajo neposredno in resno grožnjo izraelskim naseljem ob severni meji,” so še zapisali v izjavi.

Po poročanju CNN visoki izraelski uradniki zatrjujejo, da ne gre za “dalj časa trajajočo okupacijo južnega Libanona” in da njihova vojska tam ne namerava ostati, obenem pa nihče od njih ni želel povedati, kako globoko v notranjost Libanona bodo prodrli in kako dolgo bo operacija trajala.

Terenske novinarske ekipe sporočajo, da je ob izraelsko-libanonski meji slišati vse več eksplozij, v zraku je polno dima, prebivalci obmejnih vasi poročajo o zvokih helikopterjev in dronov. Že pred razglasitvijo začetka kopenske operacije so izraelske artilerijske enote vsakih nekaj minut obstreljevale območja na jugu Libanona.

Da je kopenska ofenziva Izraela v Libanonu neizbežna, je izraelskim vojakom ob srečanju na meji povedal tudi obrambni minister Joav Galant.

Izraelski medij N 12 je medtem objavil posnetke, ki so nastali na severu Izraela, na njih pa je videti vrsto močnih detonacij, ki so osvetlile nebo na libanonski strani meje.

Bejrut napadli tudi iz zraka

Izraelska vojska je hkrati za prebivalce nekaterih območij v južnem predmestju Bejruta, glavnega mesta Libanona, odredila evakuacijo. Ob objavljenem sporočilu v arabskem jeziku so objavili tudi satelitski posnetek območja.

Malo več kot 30 minut pozneje je Izrael na tem območju po informacijah britanskega The Guardiana izvedel več zračnih napadov. Mediji poročajo o glasnih eksplozijah.

Bejrut Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS
Bejrut Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS
Bejrut Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS
Bejrut Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS
Bejrut Bejrut
Amr Abdallah Dalsh/REUTERS

Izraelski novinar Amichai Stein je na omrežju X objavil posnetek teh napadov, še piše Guardian.

Libanonska vojska se je umaknila pred napadi

Tiskovna agencija Reuters poroča, da so se libanonske vojaške enote v ponedeljek zvečer umaknile s položajev na meji z Izraelom, in sicer približno pet kilometrov v notranjost države.

Foto: Aziz Taher/REUTERS

Izraelska vojska je medtem obmejna območja Metula, Misgav Am in Kfar Giladi na severu Izraela razglasila za zaprto vojaško območje in s tem vanje prepovedal vstop. Ob avtocesti, ki pelje proti vojaškemu območju, je parkiranih okoli sto tankov in drugih vojaških vozil, ki jih je Izrael na območje poslal v zadnjih dneh, navaja CNN.

Ameriški časnik Washington Post je danes ob sklicevanju na ameriškega uradnika poročal, da bi bila izraelska kampanja manjša od zadnje vojne proti Hezbolahu leta 2006. Osredotočena pa naj bi bila na odstranitev vojaške infrastrukture ob meji, s čimer namerava Izrael odpraviti grožnjo svojim obmejnim skupnostim.

Hezbolah trdi, da je na ofenzivo pripravljen

Hezbolah je sporočil, da je pripravljen na izraelsko kopensko ofenzivo na državo. “Vemo, da bo bitka dolga in smo pripravljeni na vse možnosti. Tudi na kopensko ofenzivo, če se bo Izrael odločil zanjo,” je namestnik vodje gibanja Hezbolah Naim Kasem in dodal, da Izraelu ne bo uspelo okrniti njihovih vojaških zmožnosti.

ZDA bodo na območje napotile več tisoč dodatnih vojakov

Z načrti je bil seznanjen tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki je pozval k prekinitvi ognja, Izrael pa, naj načrtovane ofenzive ne izvede, piše BBC.

ZDA bodo sicer v luči zaostrenih razmer na Bližnji vzhod napotile več tisoč dodatnih vojakov, ki bodo prispevali k varnosti in po potrebi branili Izrael, je sporočil Pentagon. Napotenih bo tudi več bojnih letal, med drugim f-15e, f-16 in f-22. Z novimi silami bo skupno število ameriških vojakov v regiji znašalo okoli 43.000, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je izrazil nasprotovanje kakršnikoli kopenski invaziji Izraela na Libanon. Guterresov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric je dodal še, da zaradi intenzivnih spopadov med Izraelom in šiitskim gibanjem Hezbolah mirovne sile ZN v okviru misije Unifil ne morejo patruljirati.

Zunanji ministri EU so na ponedeljkovem neformalnem srečanju ponovili poziv k prekinitvi ognja med Hezbolahom in Izraelom. Vsakršno nadaljnje vojaško posredovanje bi dramatično poslabšalo razmere, je spričo bojazni pred morebitno izraelsko kopensko ofenzivo na Libanon posvaril zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

K zadržanosti glede morebitne kopenske invazije je na videokonferenci pozval tudi državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Marko Štucin. Odločno je obsodil nasilje, ki dodatno destabilizira regijo in terja civilna življenja, ter vse vrste terorizma in dodal, da boj proti terorizmu ne opravičuje civilnih žrtev, so sporočili z ministrstva.

Štucin je izrazil podporo libanonskim oboroženim silam in misiji Unifil, katere osebje je potrebno zaščititi, ter poudaril zaskrbljenost zaradi humanitarne krize, zlasti na jugu Libanona, kjer trpijo civilisti na obeh straneh. Pri tem je poudaril, da se ne sme pozabiti na Gazo, kjer je poleg nujne humanitarne pomoči prav tako nujna prekinitev ognja in uresničitev rešitve dveh držav.

Slovenija podpira vsa prizadevanja, vključno s predlogi Francije in ZDA, za začasno prekinitev ognja. Podpira tudi dodatno humanitarno pomoč EU v višini 10 milijonov evrov in tudi sama ocenjuje potrebe na terenu za alokacijo pomoči, so sporočili z MZEZ.

Vdori na libanonsko ozemlje v preteklih dneh naj bi bili del priprav za potencialno ofenzivo, je za CNN pojasnilo več virov. Viri so opozorili še, da so ZDA zaskrbljene, da bi lahko omejena ofenziva sicer postopoma prerasla v večjo operacijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje