
Pompozna napoved novih ameriških carin je močno razburkala svet. "Nihče ne more natančno napovedati, kako se bo Trumpovo tveganje razpletlo," v analizi piše CNN, ki pri tem opozarja na protiukrepe, razmah trgovinske vojne in težave za običajne Američane. Ne glede na to, ali gredo ZDA v gospodarsko brezno ali v novo zlato dobo, ki jo predsednik obljublja, pa gredo z njim tudi njegova stranka in vsi drugi Američani.
Donald Trump se je odločil za največje politično tveganje z ameriškim gospodarstvom, odkar v ZDA govorijo o obdobju sodobnih predsednikov. Ti so običajno poskušali storiti vse, kar je v njihovi moči, da ne bi ogrozili gospodarskega motorja države in svetovne stabilnosti. Še posebej če je bila brezposelnost nizka, gospodarska rast pa hitra, kot je to bilo ob Trumpovem drugem prihodu v Belo hišo.
S svojim izbruhom novih carin na skoraj vse blago iz 185 držav je povzročil izjemen šok, ki je bil v nasprotju z nasveti skoraj vseh ekonomskih strokovnjakov in zgodovinskimi lekcijami. Sledil je vseživljenjskemu prepričanju v mistično moč zmanjševanja konkurenčnosti uvoženega blaga in na tak način spodbujati domačo proizvodnjo. Ne glede na to, da se trgovinske vojne po navadi slabo končajo in da so carine bolj značilne za 19. kot za 21. stoletje.
Največje politično presenečenje je, da bo Trump v imenu oživljanja ekonomskih obetov v gospodarsko razdejanih postindustrijskih regijah Američanom povzročil pravo bolečino. Pred petimi meseci je bil izvoljen predvsem zato, ker so bili volilci razočarani nad visokimi cenami živil in stanovanj. Demokratska kandidatka Kamala Harris je imela na vprašanje, kako bi znižala cene, le malo dobrih odgovorov. Trump je izžareval delavsko solidarnost in se v McDonaldsu pojavil za fritezo. Kljub temu se je odločil za politiko, ki bo podražila skoraj vse, kar ljudje kupujejo. Bolj kot Trumpovi bogati prijatelji bodo prizadeti revnejši ljudje.
Nihče ne more natančno napovedati, kako se bo Trumpovo tveganje razpletlo. Če bodo v Washingtonu uvedli vse carine in ne bo umikov v zadnjem hipu, kar je Trump na področju carin že storil, je svet pred trgovinsko vojno v polnem obsegu. Tuji voditelji so namreč tako kot Trump podvrženi političnim dejavnikom in bodo pod hudim pritiskom, da vrnejo udarec. To pa lahko sproži nova zaostrovanja, saj bi Trump, ki ima rad zadnjo besedo, hitro začutil potrebo, da se znova odzove.

Tu je še eno politično tveganje novega pristopa. Malo verjetno je, da se bo Trumpu njegova poteza kratkoročno politično izplačala. Obljubil je namreč, da se bodo po carinah proizvajalci odločili graditi nove tovarne in dobavne verige v ZDA. Tudi če bi se to zgodilo, pa je zelo malo verjetno, da bi Trump vrnitev tovarn dočakal v svojem drugem ali celo tretjem mandatu, s katerim kljub ustavnim omejitvam izziva.
Carine bodo v ameriško državno blagajno prinesle več sto milijard dolarjev. Pri tem pa ni jasno, ali bodo volilci verjeli predsednikovi trditvi, da bodo vsi dobili nadomestilo za višje cene v obliki znižanja davkov. To bo po vseh dosedanjih znanih namigih sorazmerno bolj naklonjeno najbogatejšim.
Med razlogi, zakaj so ZDA doslej imele nižje carine od svojih konkurentk, so moč ameriškega potrošnika, bogastvo lastnega gospodarstva in utemeljitev, da sistem proste trgovine, v katerem so ZDA prevladujoča sila, še bolj krepi državo. Američani si bodo zdaj precej težje privoščili nove avtomobile, velike televizorje in tedensko polne nakupovalne vozičke. Če se bodo cene zvišale in bo inflacija poskočila, bodo potrošniki stopili korak nazaj, zaradi česar bo rast prešla v recesijo. Predsednik bi tako podaril politično darilo demokratom. Posnetki njegovega sredinega nastopa pred Belo hišo bi bili v času vmesnih volitev leta 2026 in volitev leta 2028 del na tisoče oglasov demokratske kampanje.
Demokratska stranka, ki se je trudila najti učinkovito sporočilo proti Trumpu, po spektaklu z najavo novih carin lahko le stežka zgreši. Poleg tega je Trumpov “dan osvoboditve” prišel v trenutku, ko so pretresi zadnjih mesecev volilce že nekoliko obrnili proti republikancem. V eni prvih političnih preizkušenj Trumpovega drugega mandata je liberalna kandidatka za vrhovno sodnico brez težav zmagala na volitvah v Wisconsinu. To je bilo jasno sporočilo Trumpu.
Ne glede na to, ali gre država v gospodarsko brezno ali v novo zlato dobo, ki jo predsednik obljublja, gredo z njim tudi njegova stranka in vsi drugi Američani.
Avtor: Stephen Collinson/CNN
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje