Analiza CNN: Muhaste odločitve Trumpa postajajo utrujajoče

Svet 06. Mar 202511:36 10 komentarjev
Donald Trump
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Šest tednov po vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo postaja jasno, da predsednik odločitve sprejema na svoj način. Vse bolj se zdi, da ga pri tem bolj kot skupna blaginja zanima lastna moč in da je njegov končni cilj ustvarjanje kaosa, v analizi ugotavlja CNN. Predvsem se vede kot poslovnež in ne politik.

Od ponovnega prihoda Donalda Trumpa v Belo hišo je minilo šest tednov in v tem času predsednikovi ukazi “letijo kot strela z jasnega”.

Samo ta teden je Trump najprej uvedel visoke carine na uvoz izdelkov iz sosednjih Mehike in Kanade. Nato je nenadoma ugotovil, da bi lahko nove tarife močno zatresle eno izmed ključnih ameriških industrij, in za mesec dni carine na uvoz avtomobilov zamrznil. V šestih tednih je podpisal tudi več kot sto izvršnih ukazov, prekinil več programov, začel množične deportacije in odpuščanja, se samovoljno dogovoril za pogajanja z Rusijo o vojni v Ukrajini, zagrozil Hamasu in večkrat pretresel Evropo. Muhaste odločitve Trumpa postajajo utrujajoče, v analizi CNN piše novinar

Kakšen je sploh Trumpov načrt?

Vse bolj se zdi, da Trump pri svojih odločitvah nima posebnega načrta, ugotavlja . Trumpova naključna prizadevanja v gospodarstvu, javni upravi in zunanji politiki so popolnoma improvizirana.

Prijateljske države zato le ugibajo, kakšen je želeni končni cilj. Za zdaj se predvsem zdi, da ameriškega predsednika bolj kot skupna blaginja zanima lastna moč. Jasno pa je, da se Trump pri svojih odločitvah ne drži dolgo sprejetih načinov političnega komuniciranja in uveljavljanja idej.

Donald Trump, izvršni ukaz, podpis
Donald Trump s podpisom enega od izvršnih ukazov predsednika ZDA (Foto: PROFIMEDIA)

Ustvarjanje kaosa, ki se ga je ameriški predsednik naučil v nepremičninskem svetu, postaja bistveni del njegove politike. A če je spravljanje nasprotnika v negotovost v poslu zelo zaželeno, je pri vodenju države popolnoma drugače. Na političnem parketu veliko več veljata kontinuiteta in predvidljivost. Zato ni nenavadno, da Trumpove nenadne spremembe utrujajo tuje politike.

Kanadska zunanja ministrica Melanie Joly je včeraj denimo ameriško politiko primerjala s “psihodramo, ki je njena država ne more več doživljati vsakih 30 dni”.

“To je izčrpavajoče. Skoraj nadrealistično. Morda sploh ne gre za carine, ampak za namerno ustvarjanje negotovosti,” pa pravi nekdanji uradnik kanadskega ministrstva za finance in predavatelj na univerzi v Montrealu Julian Vikan Karaguesian.

Odločitve lahko vodijo v napačno smer

Trumpovo vodenje, ki temelji na preizkušanju instinktov in ne na uveljavljenih potezah, lahko prinese rezultate, vendar se prav tako lahko obrne v neželeno smer. Negotove razmere v gospodarstvu se denimo že kažejo z zadrževanjem naložb in preventivnim višanjem cen, ki jih nosijo predvsem mala podjetja in potrošniki.

Neusmiljeno “ustrahovanje” prijateljskih držav pa lahko prinese še hujše posledice, predvsem pa izčrpa moč ZDA. Ta teden je denimo močno upadla vrednost ameriškega dolarja, kar dokazuje, da so Trumpovo nestanovitnost začeli opažati tudi tuji trgi.

Večgeneracijsko prijateljstvo med ZDA in zahodnimi zavezniki sicer ne bo izginilo, mirijo politiki. Bi se pa utegnilo močno preoblikovati. Sploh, če bo Trump nadaljeval s samosvojo politiko in vnašanjem negotovosti v mednarodne odnose.

*Članek je prirejen po analizi CNC. Avtor analize je

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino