Skoraj tri leta po začetku vojne v Ukrajini ta še vedno ne jenja. V zadnjih mesecih se je nad Ukrajino nagrmadilo več slabih novic - Ukrajina namreč ne dosega večjih napredkov na frontni črti. Ob tem pa se s težavami spopada tudi Rusija. V zadnjem letu so ruske sile napredovale zgolj za 40 kilometrov globlje v Ukrajino. Kot v analizi CNN piše Ivana Kottasová, gre za izjemno majhne napredke, če v obzir vzamemo vlaganja in potratnost ruske vojske za izvedbo teh napadov. Ob tem je rusko gospodarstvo na kolenih, še piše.
Slabe novice za Ukrajino se kar vrstijo. Moskva je namreč v prednosti malodane na vsakem koraku. Rusija napreduje na ključnih mestih frontne linije na vzhodnem in jugovzhodnem delu Ukrajine – tudi po zaslugi zračnih napadov na ukrajinska mesta. Rusija ob tem načrtuje tudi protiofenzivo v regiji Kursk, ki velja za edini letošnji večji vojaški uspeh ukrajinske vojske. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski trdi, da je Moskva v Kursk napotila 50.000 vojakov – na veliko število je vplivala tudi okrepitev iz Severne Koreje.
“Rusi trenutno vodijo potek dogajanja na fronti, uspešno izkoriščajo taktične prednosti in jih krepijo,” je za CNN povedal George Barros z Inštituta za preučevanje vojne (ISW). Barros, ki v skupini za spremljanje konfliktov s sedežem v Washingtonu vodi skupini za Rusijo in geoprostorske obveščevalne podatke, je dejal, da Ukrajina zaradi ruske prednosti na bojišču ne more biti pripravljena na morebitno protiofenzivo.
“Rusi so tisti, ki ukrepajo in silijo Ukrajince, da se odzovejo. To ni dobro, saj v vojni zgolj z obrambo ne moreš zmagati. Stisnjen si v kot in izbirati moraš med množico slabih možnosti,” je dodal.
Razmere so še posebej slabe v okolici Kupjanska. Ključno severovzhodno mesto je ponovno v nevarnosti, da bi padlo pod okrilje Rusije, potem ko so ga Ukrajinci septembra leta 2022 po več kot šestih mesecih ruske okupacije osvobodili. Kupjansk leži na križišču dveh glavnih oskrbovalnih cest in reke Oskil, ki predstavlja glavni obrambni element na tem območju. Z zavzetjem Kupjanska bi Rusija veliko lažje prodrla v Harkovsko regijo. To bi pomenilo dodaten pritisk na Harkov, drugo največje ukrajinsko mesto, ki ga skoraj vsak dan napadajo ruska brezpilotna letala in rakete.
Ruske enote so po poročanju ruske tiskovne agencije Tass vstopile na obrobje mesta, čeprav ukrajinski uradniki še naprej trdijo, da Kupjansk ostaja pod njihovim nadzorom.
Ukrajina se ob tem trudi zadržati rusko napredovanje na območju mesta Kurahove – mesta, ki je že mesece obkoljeno s treh strani. V začetku tega tedna je Zelenski razmere v okolici omenjenega mesta označil za najtežje območje na fronti.
Rusija letos napredovala “le” za 40 kilometrov
Čeprav Rusija v tem trenutku deluje dovolj zbrano, da bi v prihodnjih dneh in tednih lahko zavzela mesto Kurahove, pa to po besedah Barrosa ne bi predstavljalo strateško velike izgube za Kijev. S tem namreč ne bodo oslabili možnosti za branjenje v širši regiji. Na tem območju se je Ukrajina v zadnjih mesecih kljub izgubam ozemlja močno borila.
Kurahove je približno 40 kilometrov oddaljen od Pokrovska, ključnega logističnega središča, ki je že več mesecev tarča Rusije. Konec poletja se je zdelo, da bo Pokrovsk skoraj zagotovo padel. Vendar je ukrajinskim silam – za zdaj – uspelo odbiti napredovanje Rusije, zaradi česar je bila Moskva prisiljena spremeniti svoje načrte.
Kot razlaga Barros, je položaj v Pokrovsku le en primer ruskega neuspeha pri doseganju svojih javno obelodanjenih ciljev. “To jesen so želeli zavzeti Pokrovsk, a so ta cilj opustili in začeli napadati proti drugi smeri. Ne gre le za neuspeh Rusov. Pravzaprav gre za zelo trdno ukrajinsko obrambo,” je dejal.
Od zavzetja Avdijivke v začetku letošnjega leta je Rusija napredovala le za okoli 30 do 40 kilometrov globlje v Ukrajino. Gre za izjemno majhen napredek, če v obzir vzamemo stroške ruske vojske zaradi vojne.
Po oceni ISW na podlagi vizualnih dokazov z bojišča je Moskva samo v zadnjem letu v Pokrovski regiji izgubila približno pet divizij mehanizirane opreme, kar pomeni več sto tankov in oboroženih transporterjev. “V enem letu izgubiti pet divizij tankov in drugih vozil za prevoz osebja, da bi napredovali le približno 40 kilometrov – to lahko primerjamo z vsemi drugimi večjimi mehaniziranimi napadi v 21. stoletju in celo z velikimi bitkami druge svetovne vojne. To je v bistvu res slab dosežek,” je dejal Barros.
Ukrajina je sicer že vse od začetka vojne – kljub izdatni pomoči zahodnih zaveznikov – v zaostanku glede materiala in vojske. Rusija ima več orožja, več streliva in tudi več vojakov. Strategija ruskega predsednika Vladimirja Putina je še naprej počasno uničenje Ukrajine – tako da bi poleg Ukrajine izčrpala tudi njene zahodne zaveznice.
Vojna kaže zobe ruskemu gospodarstvu
A številni analitiki menijo, da so Putinove možnosti za doseg tega cilja omejene, saj Rusija že ob najmanjših napredkih doživlja ogromne izgube. Napor, ki ga konflikt povzroča ruskemu gospodarstvu, se očitno povečuje. Rusija je v zadnjih dveh letih močno povečala svoje vojaške izdatke, njeno gospodarstvo pa zdaj kaže znake pregrevanja: inflacija je visoka, podjetja pa se soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Ruska centralna banka, ki poskuša obvladati razmere, je oktobra zvišala obrestne mere na 21 odstotkov, kar je največ v zadnjih desetletjih.
Čeprav ima Rusija precej več prebivalcev od Ukrajine, je rekrutiranje novih vojakov vse bolj težavno. Ko je ruska vojska nazadnje uvedla delno mobilizacijo, je iz države pobegnilo na stotisoče mož. Nedavni prihod severnokorejskih vojakov v Rusijo bo težavo omilil zgolj začasno.
“Gospodarstvo, pomanjkanje moških v Rusiji in izguba kupa opreme, ki jo Rusi potrebujejo za sedanji slog vojskovanja – vse to bo Kremlju povzročilo resne težave, če se bo sedanji tempo nadaljeval tudi naslednje leto,” komentira Barros.
Ali bo Ukrajina te težave lahko izkoristila, bo odvisno predvsem od tega, ali jo bodo njene zaveznice še naprej pripravljene podpirati. In vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo to vsekakor postavlja pod velik vprašaj. Zelenski je ta teden sicer zatrdil, da se bo vojna končala “hitreje”, ko se bo Trump vrnil na mesto predsednika.
“Če bo mednarodna zahodna koalicija, vključno z ZDA, še naprej podpirala Ukrajince v naslednjih 12 do 18 mesecih, se bodo pojavile priložnosti, da se resnično prekine način, kako so Rusi zagotavljali sredstva za to vojno,” je dejal Barros. “S tem lahko odločijo, ali bodo Rusi zmagali ali izgubili.”
Avtorica: Ivana Kottasová/CNN
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!