Antony Blinken: Paravojaška skupina RSF je v Sudanu zagrešila genocid

Svet 08. Jan 202513:55 1 komentar
Sudan
Foto: PROFIMEDIA

ZDA so sudanske paravojaške Sile za hitro posredovanje obtožile genocida. Prav tako so uvedle sankcije proti njihovemu vodji Mohamedu Hamdanu Dagalu, ki naj bi imel pomembno vlogo pri sistematičnem izvrševanju grozodejstev nad Sudanci med trajajočim 20-mesečnim konfliktom.

Združene države Amerike so sudanske paravojaške Sile za hitro posredovanje (RSF) obtožile genocida in uvedle sankcije proti njihovemu vodji Mohamedu Hamdanu Dagalu. Kot je pojasnil državni sekretar ZDA Antony Blinken, so sankcije sprejeli zaradi njegove vloge pri sistematičnem izvrševanju grozodejstev nad Sudanci med trajajočim 20-mesečnim konfliktom.

Kot je po poročanju britanskega BBC pojasnil Blinken, so RSF in zavezniške milice odgovorne za umore “moških, dečkov in celo dojenčkov” ter za brutalno spolno nasilje nad ženskami na etnični osnovi. Kot je dodal, so milice napadale tudi prebegle civiliste in ubijale nedolžne ljudi, ki so bežali pred spopadom.

“Na podlagi teh informacij je mogoče sklepati, da so pripadniki RSF in zavezniških milic v Sudanu zagrešili genocid,” je dejal Blinken.

RSF je v odzivu ZDA obtožila dvojnih meril in neučinkovitega reševanja trenutne krize.

“Ta odločitev (…) izraža neuspeh administracije (predsednika ZDA Joeja Bidna) pri reševanju sudanske krize in njena dvojna merila,” je na omrežju X zapisal svetovalec vodje RSF Al-Basha Mohamed Tbaeq. Dodal je, da bi odločitev ZDA lahko še poglobila krizo v Sudanu in ovirala pogajanja za odpravo temeljnih vzrokov vojne.

Od začetka vojne ubitih več deset tisoč ljudi

Državljanska vojna med sudansko vojsko in silami RSF je izbruhnila aprila lani po večmesečnih napetostih med poveljnikom vojske Abdelom Fatahom Al Burhanom in njegovim nekdanjim namestnikom ter vodjo RSF Mohamedom Hamdanom Dagalom.

Od začetka vojne je umrlo več deset tisoč ljudi, več kot 11 milijonov jih je zapustilo svoje domove, Združeni narodi pa so dogajanje v Sudanu označili za eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju.

Sankcije proti Sudanu, ki vključujejo obe vojskujoči strani, je sprejel tudi Varnostni svet ZN. Septembra ob slovenskem predsedovanju je potrdil resolucijo za podaljšanje sankcij, ki so bile uvedene leta 2005 in poleg embarga na orožje zajemajo tudi prepovedi potovanj in zamrznitve premoženja. Sankcije so ZN podaljšali do 12. septembra letos.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje