Arbitraža o morju: pred sodiščem v Haagu Ukrajina in Rusija

Svet 23. Sep 202417:06 5 komentarjev
krimski most
Krimski most (Foto: PROFIMEDIA)

Pred arbitražnim sodiščem v Haagu se nadaljuje sodni spor med Ukrajino in Rusijo o koli dostopa do morja. Spor je leta 2016 sprožil Kijev, ki trdi, da mu Rusija onemogoča dostop do Azovskega morja. Ruski zastopnik je danes zatrdil, da Rusija ne ovira pomorskega prometa in da sporna morja niso znotraj okvirja mednarodnega pomorskega prava.

Ukrajina in Rusija sta danes pred arbitražnim sodiščem v Haagu soočili svoja stališča glede spora o dostopu do voda okrog Krimskega polotoka, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Kijev je primer z obtožbo na račun Moskve, da ji preprečuje dostop do Azovskega morja, pred sodiščem sprožil leta 2016.

Predstavnik Ukrajine Anton Korinevič je Rusijo danes obtožil, da misli, da je nad mednarodnim pravom in lahko igra po svojih pravilih. “Ukrajina je tu, da dokaže številne ruske kršitve pomorskega prava in pokaže, da Rusija ne more sama na novo napisati teh zakonov,” je dejal. Kot je dejal, Krimski most, ki ga je Rusija zgradila za povezavo Krima z rusko celino, ovira mednarodne ladijske pošiljke, ki da jih obenem otežuje prekomerni ruski nadzor. “Rusija zdaj dojema Kerški preliv, Azovsko morje in morda celo dele Črnega morja kot svoje vode,” je sodišču še povedal Korinevič.

Ruska stran je primer, ki ga gradi Ukrajina, označila za popolnoma neutemeljenega, in menila, da ga mora sodišče zavreči. Po priključitvi Krima so bila sporna morja del notranjih voda in so kot taka padla izven okvirja mednarodnega pomorskega prava, je zatrdil ruski predstavnik Genadi Kuzmin. Krimski most so po njegovih besedah zgradili, da bi omilili, kar je označil za ukrajinsko blokado Krima. Zanikal je tudi, da bi oviral pomorski promet, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Primer sega v leto 2016, ko ga je Kijev sprožil z namenom, da zaščiti svoje pravice pomorske države. Od sodišča je Ukrajina zahtevala, naj ustavi “mednarodno nepravična dejanja” Rusije v vodah okoli Krima. Rusija je leta 2019 vložila ugovor, češ da sodišče za ta spor ni pristojno, saj naj bi Ukrajina želela, da odloči o suverenosti nad Krimom. Sodišče je leta 2020 pritrdilo Rusiji in pozvalo Ukrajino, naj svojo vlogo ustrezno spremeni.

Leta 1899 ustanovljeno Stalno arbitražno sodišče je najstarejše arbitražno sodišče na svetu. Rešuje spore med državami in zasebnimi strankami glede sporazumov, posebnih dogovorov in pogodb, kot je konvencija ZN o pomorskem pravu. Zaslišanja v primeru bodo trajala do 5. oktobra, nakar lahko traja več mesecev ali celo let, preden bo sodišče sprejelo odločitev, še piše AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje