Ameriški obveščevalci so ponoči aretirali "verjetno največjega narkobarona na svetu" Ismaela Zambada. Tuji mediji aretacijo soustanovitelja in voditelja mehiškega kartela Sinaloa označujejo za šokantno, saj se ji je Zambada izogibal več desetletij. Po neuradnih informacijah naj bi ga ameriškim obveščevalcem izdal drug visoki predstavnik kartela.
Ameriški zvezni agenti so v mestu El Paso v zvezni državi Teksas aretirali soustanovitelja in vodjo enega izmed bolj znanih mehiških narkokartelov kartelov. Danes 76-letni Ismael „El Mayo“ Zambada je kriminalno združbo Sinaloa ustanovil skupaj z Joaquinom „El Chapom“ Guzmanom, ki je v ZDA zaprt že več let.
Američani so skupaj z Zambado v četrtek aretirali tudi Guzmanovega sina Joaquina Guzmana Lopeza. Uradne podrobnosti aretacije niso znane, časnik Wall Street Journal pa ob sklicevanju na mehiške in ameriške uradnike poroča, da naj bi Zambado obveščevalcem izdal visoki član kartela, aretacija pa se je zgodila na letalu, oziroma po pristanku letala v ZDA. Operacija obveščevalcev naj bi trajala več mesecev.
Ob četrtkovi aretaciji je ameriški generalni državni tožilec Merrick Garland opozoril, da sta Zambada in Guzman vodila “eno izmed najbolj nasilnih in vplivnih organizacij za trgovino z mamili na svetu”. Dodal je, da se omenjena pridružujeta vse daljšemu seznamu vodij in sodelavcev kartela Sinaloa, ki bodo morali za svoje zločine odgovarjati v ZDA. Ameriški tožilci trdijo, da je Sinaloa največji dobavitelj drog v državi. Verjamejo, da je prva začela s proizvajanjem fentanila. Zambada pa velja za “verjetno največjega narkobarona na svetu,” poroča BBC.
Zambada naj bi se prijetju več desetletij izogibal s podkupovanjem predstavnikov mehiške vlade, v srednjeameriški državi so zato četrtkovo aretacijo označili za šokantno. Ameriška agencija za boj proti drogam (DEA) je za Zambadovo prijetje ponujala nagrado v višini do 15 milijonov dolarjev (13,8 milijona evrov).
Kakšne so obtožbe?
Februarja so ameriški tožilci Zambada obtožili zarote za izdelavo in distribucije fentanila. Gre za drogo, močnejšo od heroina, ki je kriva za opioidno krizo v ZDA. Po navedbah pristojnih je fentanil glavni razlog za smrt Američanov med 18 in 45 letom starosti.
“Fentanil je najbolj smrtonosna droga, s katero smo se kadar koli spopadali v državi. Ameriško pravosodno ministrstvo ne bo odnehalo s pregonom, dokler ne bo vsak član, vsak vodja, vsak sodelavec kartela odgovarjal za zastrupljanje naše skupnosti,” je ob prijetju Zambade tudi izpostavil tožilec.
Poleg obtožb o fentanilu Zambada v ZDA obtožujejo tudi umorov, ugrabitev, pranja denarja in organiziranega kriminala. V Mehiki naj bi poleg mamilarskega kartela vodil več zakonitih podjetij, med njimi je veliko mlekarsko podjetje, avtobusno podjetje in hotelski kompleks, poroča BBC.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje