
Nasina astronavta Sunita Williams in Barry Wilmore sta dejala, da bi s Starlinerjem, zaradi katerega sta morala na Mednarodni vesoljski postaji ostati kar 286 dni, z veseljem znova potovala v vesolje. "Nekaj zadev je pač treba urediti," je o tem povedala astronavtka slovenskih korenin Williams.
Pravzaprav sem bila vesela, ker rada živim v vesolju, je na prvi novinarski konferenci po vrnitvi na Zemljo po podaljšanem bivanju na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) danes dejala Nasina astronavtka Sunita Williams. Z Barryjem Wilmorom, s katerim sta na MVP ostala 286 dni, sta dejala, da bi s Starlinerjem z veseljem znova potovala v vesolje.
Astronavtka slovensko-indijskega rodu in njen kolega sta proti MVP poletela junija lani na vesoljskem plovilu podjetja Boeing Starliner. Pot je bila sprva predvidena za osem dni. Po tehničnih težavah Starlinerja pa se je vesoljska agencija Nasa odločila, da ju pusti na MVP in vrne kasneje z raketo podjetja SpaceX.
Nasa in Boeing sta vmes Starliner varno vrnila na Zemljo, Williams in Wilmore pa sta v vesolju ostala skupaj 286 dni in se vrnila 18. marca. Na novinarski konferenci sta oba povedala, da bi s Starlinerjem z veseljem znova potovala v vesolje. “To je dobro vesoljsko plovilo in ima velike zmogljivosti. Nekaj zadev je pač treba urediti,” je dejala Williams.

Oba sta tudi povedala, da so vesoljska potovanja vedno nepredvidljiva in da sta se izurila in pripravila na daljše bivanje v vesolju. “Sodelovala sva v znanstvenih poskusih in pomagala naokrog po postaji,” je dejala astronavtka, ki je prvič poletela v vesolje decembra leta 2006, aprila 2007 pa je kot prva v vesolju pretekla maraton. Tekla je skupaj z maratonci v Bostonu.
Po vrnitvi na Zemljo je objela moža Michaela Williamsa in si privoščila sendvič s sirom na žaru. Zahvalila se je vsem, ki so pomagali pri vrnitvi na Zemljo, in seznanila javnost, da je v nedeljo že pretekla skoraj pet kilometrov.
Oba astronavta sta izjemno počaščena, da je svetovna javnost spremljala njune dogodivščine, kar je po besedah Williams dobro za vesoljske raziskave. Noben od njiju pa se ni nikoli počutil zapostavljenega ali pozabljenega. Predsednik ZDA Donald Trump je trdil, da ju je vlada prejšnjega predsednika Joeja Bidna pustila na cedilu.
Kljub podaljšku nista postavila rekorda po najdaljšem neprekinjenem bivanju v vesolju. Ta rekord ima še naprej Američan Frank Rubio, ki je zaradi okvare na ruskem vesoljskem plovilu sojuz ostal v orbiti 371 dni in se je vrnil na Zemljo septembra 2023.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje