Pred kamere so stopili trije od štirih astronavtov, ki so konec oktobra po vrnitvi iz Mednarodne vesoljske postaje, potrebovali zdravniško pomoč. Eden od njih je bil preko noči tudi hospitaliziran. Že takrat Nasa njihovega zdravstvenega stanja ni želela komentirati, skrivnostni pa zdaj ostajajo tudi člani posadke. Na vprašanja, kdo od njih je hospitalizacijo potreboval in zakaj, niso želeli odgovoriti. So pa razkrili nekaj nenavadnih anekdot o preizkušnjah pri prilagajanju na življenje na Zemlji — težave imajo že s sedenjem na stolu.
Po tem, ko je posadka štirih Nasinih astronavtov po vrnitvi na Zemljo iz Mednarodne vesoljske postaje (ISS) potrebovala hospitalizacijo, so trije astronavti v petek stopili pred kamere. Razpravljali so o misiji SpaceX Crew-8 in z novinarji delili nekaj nenavadnih anekdot o preizkušnjah pri prilagajanju na življenje na Zemlji po več kot 230 dneh, ki so jih preživeli v vesolju.
“V vesolje sem šel prvič in ponovno privajanje na zemeljsko gravitacijo me je navdušilo,” je po poročanju CNN povedal Nasin astronavt Matthew Dominick, ki je bil vodja misije. “Pričakuješ dezorientiranost, vrtoglavico. Vendar malenkosti, kot je sedenje na trdem stolu … Moja zadnjica že 235 dni ni sedela na trdi stvari,” je opisal konkreten primer.
Po njegovih besedah je pred kratkim z družino sedel zunaj in jedel večerjo, a se je kmalu moral uleči na brisačo, ki jo je pogrnil na dvorišču. Stol je bil namreč preveč neudoben, poroča CNN. “Tega ni bilo v knjigi, ki sem jo prebral: ‘Hej, greš v vesolje. Težko bo sedeti na trdem stolu’,” se je pošalil “ Dominick.
Na vprašanja sta odgovarjala tudi astronavta Michael Barratt in Jeanette Epps, medtem ko četrti član posadke, ruski astronavt Aleksander Grebenkin, “zaradi svojega urnika potovanja” na novinarski konferenci ni sodeloval”.
“Gravitacija in teža stvari sta presenetljivi,” je o svoji izkušnji ob vrnitvi na Zemljo dejala Jeanette Epps, “Ob vsaki možnosti, ki sem jo imela, sem se ulegla na tla. A dejstvo je, da se moraš gibati in vsak dan telovaditi, ne glede na to, kako izčrpan si.”
Zdravstvenih težav in hospitalizacij astronavti ne komentirajo
Posadka je v vesolju preživela 235 dni, na Zemljo pa se je vrnila 25. oktobra s SpaceX kapsulo Dragon. Vse štirje astronavti so bili nasmejani, ko so iz kapsule izstopili, pa so mahali. Nekaj ur kasneje je Nasa sporočila, da so celotno posadko “iz povečane previdnosti” prepeljali v bližnjo bolnišnico Ascension Sacred Heart Pensacola, poroča CNN. Zdravniški pregledi so sicer po dolgotrajnih misijah v vesolju rutinski, vendar se astronavti po vrnitvi običajno takoj odpravijo v svojo bazo v Houstonu in niso preusmerjeni v bližnjo bolnišnico.
Enega od članov posadke so zaradi zdravstvenih težav v bolnišnici na opazovanju obdržali čez noč, ves čas pa je bil v stabilnem stanju, so takrat povedali predstavniki Nase. Ostali astronavti so se po pregledu vrnili v Nasin vesoljski center Johnson v teksaškem Houstonu. Po noči v bolnišnici so zadržanega astronavta izpustili.
Ostalih podrobnosti Nasa ni razkrila — še vedno ni jasno, zakaj konkretno in kateri od štirih astronavtov je zdravstveno pomoč potreboval — prav tako hospitalizacije astronavti niso želeli komentirati na petkovi novinarski konferenci.”
“Informacije bomo razkrili in dokumentirali v doglednem času, saj nam je varovanje zdravstvenih podatkov zelo pomembno,” je dejal Michael Barratt, zdravnik in astronavtski veteran. “Zdravstvena zasebnost in postopki, ki potekajo, nam onemogočajo, da bi razpravljali o tem vprašanju.”
Razpoke in najvišje možno tveganje
“Do hospitalizacije je prišlo po tem, ko sta Nasa in Roscom (ruska vesoljska agencija) za astronavte na ISS izdala varnostne ukrepe zaradi 50 območij na postaji, ki “vzbujajo zaskrbljenost”, je poročal Lad Bible. To so točke oziroma razpoke na mednarodni postaji, ki niso dobro zatesnjene. Razpoke naj bi se pojavile na ruskem delu ISS. In čeprav je Roscosmos za prekrivanje razpok uporabil “kombinacijo tesnilne mase in obližev”, so Nasini strokovnjaki tveganje interno ocenili na pet od petih možnih točk, torej kot najvišje možno.
Na ISS je sicer še vedno 11 ljudi, med njimi tudi astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki naj bi se na Zemljo po prvotnih zapletih z vrnitvijo vrnila februarja. Nasa vztraja, da je ISS za njihovo bivanje še vedno dovolj varna.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje