Avstrija je po navedbah tamkajšnjega ministra za notranje zadeve začela priprave za deportacijo 40.000 Sircev, ki jim je v zadnjih petih letih podelila azil.
Avstrija je po zamrznitvi obravnav sirskih prošenj za azil, ki jih je napovedalo več držav, začela priprave za deportacije Sircev, ki živijo v Avstriji. Kot ocenjuje tamkajšnje notranje ministrstvo, je država v zadnjih petih letih 40.000 Sircem podelila azil.
“Zdaj pripravljamo določitev prednostnih nalog. Osredotočili se bomo na tiste, ki so postali kriminalci, na tiste, ki se ne želijo prilagoditi kulturnim vrednotam v Evropi ali Avstriji, ali na tiste, ki ne želijo delati in zato živijo le od socialnih pomoči. Ti so nedvomno prednostna naloga tega programa,” je po poročanju Euronewsa dejal notranji minister Gerhard Karner.
Poteza sledi padcu režima Bašarja al Asada, ko je osrednje sirska uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) prevzela nadzor nad Damaskom. Al Asad je skupaj z družino zapustil Sirijo in odšel v Rusijo, kjer jim je ruski predsednik Vladimir Putin osebno zagotovil azil.
Družina al Asad je Siriji sicer vladala 54 let. Upor proti njegovi vladavini se je začel leta 2011, Rusija pa je tedaj postala njegova glavna podpornica. Od tedaj je državo zapustilo okoli 14 milijonov Sircev. Avstrija jih je od tedaj sprejela skupno približno 95.000. V Nemčiji je okoli milijon Sircev.
Obravnave prošenj za azil so med drugim preklicale tudi Belgija, Francija, Grčija in Nemčija. Da bo prenehalo obravnavati prošnje za azil, je sporočilo tudi Združeno kraljestvo. Kako se bo v tem primeru odločila Slovenija, za zdaj še ni jasno.
Organizacije za pravice in pomoč beguncem po poročanju Politica ob tem opozarjajo, da je odločitev o ustavitvi obravnav prošenj za azil prezgodnja. Opozarjajo namreč, da se spopadi v nekaterih delih Sirije nadaljujejo.
“Ker sta tranzicija v Siriji in njena prihodnost še vedno zelo negotovi in skrb vzbujajoči, pozivamo vse države, v katerih Sirci živijo kot begunci, naj spoštujejo pravico do azila ter načelo varne in prostovoljne vrnitve,” je dejala direktorica zagovorništva za Evropo pri Mednarodnem odboru za reševanje Imogen Sudbery.
Številne zahodne države so HTS pred tem sicer označile za teroristično skupino. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je v ponedeljek dejal, da Evropska unija s HTS ne bo sodelovala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje